کد خبر: 345312 A

ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ۲۰۴ قطعه از اشیاء تاریخی مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و تاریخ اسلامی از موزه ایران به موزه باستان شناسی زنجان منتقل شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، یحیی رحمتی، امروز(19 بهمن) در مراسم رونمایی از اشیاء تاریخی منتقل شده از موزه ایران به موزه باستان شناسی زنجان اظهارکرد: 204 قطعه از اشیاء تاریهی مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ، دوره تاریهی و تاریخ اسلامی به واسطه غنی بخشیدن به مخازن اشیاء تاریخی در زنجان از موزه ملی ایران به موزه باستان شناسی زنجان منتقل شد.

وی با بیان اینکه این 80 قلیم از این اشیاء طلا شامل انگشتر ساده ، نگین‌دار، گوشواره، دستبند، مهره‌های تزئینی و مجسمه طلایی هستند، ادامه داد: بخشی از این اشیا نیز سفالی هستند و می‌توانند در بیان تاریخ و تمدن ملت ایران در این دوره‌ها موثر واقع شوند.

رحمتی افزود: بخش از این اشیاء مربوط به دوره هخامنشی، اسلامی و دوره قاجاریه هستند و با انتقال این اشیاء در به روز رسانی اشیاء در موزه‌ها و جذب بازدید کننده حرکت مهمی انجام شد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه اشیا انتخاب شده برای انتقال از موزه ملی ایران به موزه باستان شناسی با حضور کارشناسان انجام شد، ادامه داد: با این اقدام به سرمایه استان افزوده می‌شود.

رحمتی با یادآوری اینکه اشیاء دست ساز بشر منتقل کننده اطلاعات بسیاری به انسان امروز است، خاطرنشان کرد: اگر موزه‌های جهانی نیز در این زمینه حرفی برای گفتن دارند به جهت تمدن ایران است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری استان زنجان،  وجود این اشیاء در موزه‌های استان رنجان را فرصت مناسبی برای انجام کارهای مطالعاتی خواند.

رحمتی با بیان اینکه 5هزار شی تاریخی در مخزن استان زنجان وجود دارد، اظهار کرد: مجموعه چاقوهای ساخته شده استان زنجان نیز توسط یکی از افراد علاقه‌مند به این صنعت در اختیار این سازمان برای نمایش و بازدید مردم در خانه ذلفقاری زنجان به امانت گذاشته شده است.

گفتنی‌ست: همزمان با رونمایی از این اشیاء از دوره‌های مختلف تاریخ زنجان ،از کتاب گلستان هنر "مروری بر هنر مندان و آثار صنایع دستی بومی استان زنجان" نیز رونمایی شد.

میراث فرهنگی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر