کد خبر: 362081 A

استاندار زنجان

ایلنا: استاندار زنجان، گفت: تجزیه و تحلیل دقیق آمار تسهیلات اعطایی اهمیت فراوانی دارد و بانک‌های عامل نیز باید در سالجاری هنگام ارائه تسهیلات به جهت گیری‌ها و اولویت‌های اشتغالزایی استان در هر بخش توجه داشته باشند و با دستگاه‌های اجرایی در ارائه تسهیلات هماهنگی کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری زنجان، جمشید انصاری استاندار زنجان امروز شنبه (۲۸فروردین) در نخستین جلسه کارگروه اشتغال استان در سال جدید موضوع اقتصاد را دستور اصلی کار دولت در کشور عنوان کرد و گفت: چنانچه کلیه اقدامات پیش بینی شده بصورت کامل اجرا شود شاهد تحولات گسترده‌ای در ایجاد رونق اقتصادی، تحرک واحدهای تولیدی، کنترل تورم و ایجاد فرصتهای شغلی جدید در کشور خواهیم بود.

انصاری با بیان این مطلب که استان زنجان یکی از ۹ استان کشور در یک رقمی بودن نر بیکاری است، تصریح نمود: استان زنجان با کاهش دو دهم درصدی نرخ بیکاری با ۹. ۸ درصد در پایین بودن نرخ بیکاری رتبه هشتم کشور را داراست.

وی افزود: در سال گذشته ۸۸۲ هزار تقاضای اشتغال جدید در کشور برآورد شده بود که از این تعداد برای ۶۶۸ هزار نفر شغل ایجاد شد ولی ۲۱۴ هزار نفر به تعداد بیکاران کشور افزوده شد.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه هم اکنون ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر جویای فرصت‌های شغلی در کشور هستند، اظهار داشت: علی رغم ایجاد اشتغال برای ۷۶ درصد از متقاضیان در سال گذشته، ۲۴ درصد باقیمانده و به آمار بیکاران اضافه شدند.

انصاری به وضعیت استان زنجان با ۸۸۲ هزار نیروی کار اشاره نمود و گفت: سهم استان زنجان در ایجاد اشتغال که ۱. ۳۵ درصد جمعیت کشور را داراست تنها ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر بوده ولی در استان زنجان طی سال گذشته ۱۷ هزار و ۴۱۲ نفر متقاضی اشتغال بوده‌اند که حدود ۵ هزار و ۵۰۰ نفر بیشتر از سهمیه تعیین شده در ایجاد اشتغال استان می‌باشد.

نماینده عالی دولت در استان از ایجاد شغل برای ۱۶ هزار و ۴۰۰ نفر در سال گذشته خبر داد و افزود: اگرچه یکهزار و ۱۰ نفر به آمار بیکاران استان اضافه شد ولی آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال استان با ۱۹. ۹ درصد حدود ۷. ۲درصد کمتر از میانگین کشوری است و نرخ بیکاری جامعه روستایی استان ۵. ۶درصد است که این آمار‌ها بیانگر تاثیرگذاری برنامه‌های پیش بینی شده استان زنجان در بحث اشتغال است.

انصاری تثبیت شاخص‌ها و روند کاهش نرخ بیکاری را مهم‌تر از دستیابی به آن عنوان کرد و خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۱ استانی که نرخ بیکاری آن‌ها در سال گذشته تک رقمی بوده امسال تنها ۳ استان زنجان وتهران و آذربایجان شرقی توانستند نرخ بیکاری خود را کاهش دهند و کلیه مدیران دستگاههای اجرایی ذیربط باید در حفظ شاخص‌ها و تثبیت روند کاهش نرخ بیکاری استان اهتمام جدی و مشارکت داشته باشند.

مقام عالی استان تسهیلات ارائه شده از سوی سیستم بانکی را در رونق فعالیتهای اقتصادی بسیار موثر دانست و از دستگاههای اجرایی استان خواست تا در اسرع وقت نسبت به اعلام اولویت‌های سرمایه گذاری خود اقدام نموده و اظهار داشت: تجزیه و تحلیل دقیق آمار تسهیلات اعطایی اهمیت فراوانی دارد و بانک‌های عامل نیز باید در سالجاری هنگام ارائه تسهیلات به جهت گیری‌ها و اولویت‌های اشتغالزایی استان در هر بخش توجه داشته باشند و با دستگاههای اجرایی در ارائه تسهیلات هماهنگی کنند.

استاندار زنجان توجه جدی به فرهنگ اشتغال را امری مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: در استانی که اغلب جوانان جویای کار بدنبال فعالیت در بخش‌های عمومی کم زحمت هستند و ترجیح می‌دهند مشاغل مزدبگیر نیمه وقت را دنبال کنند، بسیاری از واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی ناچار به تقلیل ساعات کاری و یا استفاده از نیروی کار غیربومی خواهند بود.

وی از دبیرخانه کارگروه اشتغال استان خواست در سال جدید مسائل اساسی‌تر و جدی تری در حوزه اشتغال از قبیل: ساماندهی بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی جدید در بخش‌های مختلف را در دستور کار خود قرار دهند و آمار دقیقی از اشتغال ایجاد شده در استان را طی سنوات گذشته احصاء کنند.

گفتنی است در این جلسه مدیر اداره شعب بانک ملی بعنوان دبیر شورای هماهنگی بانکهای عامل استان گزارشی از میزان تسهیلات پرداختی بانکهای عامل استان از منابع داخلی و تسهیلات تکلیفی ارائه کرد و گفت: در مجموع ۱۳ بانک عامل استان ۳۴ هزار و ۴۸۷ میلیارد ریال تسهیلات در سال گذشته ارائه کرده است که از این میزان، ۹ هزار و ۲۳ میلیارد ریال در بخش کشاورزی، ۱۱ هزار و ۴۸۵ میلیارد ریال در بخش صنعت و معدن، ۳هزار و ۹۷ میلیارد ریال در بخش مسکن و ساختمان، حدود ۸ هزار و ۳۰ میلیارد ریال در بخش خدمات و بازرگانی، ۸۳۴ میلیارد ریال در بخش صادرات بوده و ۲ هزار و ۱۷ میلیارد ریال نیز بصورت قرض الحسنه اعطا شده است.

استاندار زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر