کد خبر: 382554 A

استاندار زنجان در جمع خبرنگاران:

استاندار زنجان بااشاره به پروژه‌های بزرگ اقتصاد مقاومتی در این استان، گفت: از حدود 25 هزار مگاوات برق کشور 2 هزار مگاوات با حدود 8 درصد مربوط به استان زنجان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، جمشید انصاری استاندار زنجان ، شامگاه یکشنبه (30 خرداد) در جمع خبرنگاران، با اشاره به کاهش نرخ تورم در کشور از میزان بالای 10 درصد، گفت: در استان زنجان شاهد کاهش نرخ تورم به 10/8 درصد بودیم.

استاندار زنجان، با بیان اینکه امیدواریم نرخ تورم کشور در روزها و ماه‌های آینده به نرخ یک رقمی و پایین تر برسد، اظهار داشت: استان زنجان در پایان سال گذشته به نرخ تورم تک رقمی رسیده بود.

انصاری درادامه  با ابراز امیدواری در این خصوص، تصریح کرد: در استان زنجان نرخ تورم اوایل روی کار آمدن دولت یازدهم حدود 4 درصد بالاتر از میانگین سطح کشور بود.

وی همچنین رتبه استان را در این راستا 23 عنوان کرد و اظهار داشت: با ارائه برنامه های اقتصاد مقاومتی شاهد برنامه ریزی دولت در حوزه های مختلف استان خواهیم بود.

مقام عالی استان تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: این برنامه یک برنامه بلند مدت است که با برنامه های مصوب اقتصادی دولت به پیش می رود.

استاندار زنجان، برش استانی، استانها را در این راستا حائز اهمیت برشمرد و گفت: اصلی‌ترین بخش برنامه مقاومت اقتصادی در حوزه صنعت و معدن در سطح کشوری و استانی است.

انصاری، در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه در استان زنجان 1409 واحد صنعتی داریم، خاطر نشان شد: از این تعداد 1270 واحد دارای پرونده بهره برداری هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی از این واحدها به صورت آزمایشی و یا در حال صدور پروانه‌اند، اظهار داشت: اغلب واحدهای صنعتی، واحدهای کوچک صنعتی هستند.

استاندار زنجان، از این تعداد واحدهای صنعتی تعداد 366 واحد تعطیل با 26 درصد با متوسط کشوری پایین‌تر عنوان کرد و گفت: وضعیت فعالیت واحدهای ما دارای وضعیت مطلوب است.

وی، با بیان اینکه همه این واحد ها قابلیت راه اندازی ندارند، اظها رداشت: 39 واحد از این واحد های صنعتی فاقد توجیه اقتصادی اند و 58 واحد از این تعداد نیز سهامدارانش راضی به راه اندازی این واحد ها نیستند.

استاندار زنجان ، همچنین با اشاره به اینکه 15 واحد از این تعداد واحد ها صنعتی را در حال تملک بانک‌ها عنوان کرد وگفت: 15واحد دیگر نیز از جمله واحدهایی است که حتی بانک‌ها هم قادر به تملک آن نیستند.

وی،  با بیان اینکه حداقل 30 درصد این واحد ها قابلیت راه اندازی دارند، تصریح کرد: 30 در صد از این واحد ها در الویت برنامه ریزی راه اندازی خواهد بود.

انصاری ، وضعیت استان زنجان را در مقایسه با میانگین سطح کشوری در این خصوص حائز اهمیت و مطلوب دانست.

استاندار زنجان، همچنین مشکل تعداد 50 درصد از واحد ها را مشکل تامین مواد اولیه برشمرد.

مقام عالی دولت در استان در ادامه با بیان اینکه در بخش صنعت 355 واحد بالای 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، افزود: از این تعداد فقط 50 واحد تسهیلات دریافت می کنند.

استاندار زنجان، با اشاره به 152 واحد غیر فعال بخش کشاورزی نیز، گفت: از این تعداد 122 واحد واحد دام وطیور هستند که به دلیل تولید مازاد بر استان فاقد توجیه اقتصادی هستند و آماده راه اندازی مجدد نیز نیستند.

وی، با اشاره به اینکه 141واحد کشاورزی در بخش دام وطیور در استان وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد فقط 50 واحد مورد حمایت برای بهره برداری قرار می گیرند.

انصاری با بیان اینکه بخش مسکن سالجاری را با الویت تکمیل و تحویل مسکن مهر بیان کرد وگفت: در استان زنجان دارای وضعیت مناسب در بخش مسکن مهر هستیم که تا آذر ماه همه مسکن های متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

وی، همچنین خبر از تحویل 415 واحد مسکن مهر در خرداد ماه سالجاری داد و گفت : تا پایان شهریوربجز یک پروژه 250 واحدی همه واحد های مسکن مهر را تحویل خواهیم داد.

استاندار زنجان، تاکید کرد: قبل از دهه فجر همه متقاضیان مسکن مهر مسکن خود را تحویل می گیرند.

مقام هالی استان با اشاره به اینکه در زمینه پرورژه های بزرگ اقتصاد مقاومتی نیز ادامه داد: از حدود 25 هزار مگا وات برق کشور 2هزار مگا بایت با حدود 8درصد مربوط به استان زنجان است.

وی، در خصوص بخش حمل و نقل ریلی نیز اضافه کرد : در پایان سال 96 شاهد راه اندازی راه آهن دو خطی در استان زنجان خواهیم بود.

استاندار زنجان، در موضوع جا بجایی پادگان تیپ دو زرهی زنجان و بازگشایی خیابانهای اطراف آن نیز ادامه داد: این پادگان 252 هکتار اراضی دارد که سازمان خریدار باید قیمت آن را بپردازد.

مقام عالی استان، دراین خصوص با بیان اینکه ارتش برای فروش زمین پادگان باید سند داشته باشد که از این مقدار مساحت زمین تا سالهای اخیر فقط 11هکتار زمین دارای سند بوده است.

استاندار زنجان، دراین خصوص با بیان اینکه در نتیجه تا زمانی که سند آن صادر نشده انتقال آن امکان پذیر نیست، افزود: تا به امروز با تلاش  172 هکتار از اراضی سند خورده است که در مجموع بالای 180 هکتار از این اراضی تا به امروز دارای سند شده است و بقیه این اراضی نیز با پیگیری مسئولان بزودی صاحب سند می شوند.

انصاری، در خصوص باز گشایی خیابان غربی پادگان نیز، گفت: در روزهای آینده شاهد بازگشایی این خیابان خواهیم بود.

استانداری زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر