کد خبر: 407407 A

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:

ایلنا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: آفت «زنجره مو» از جمله آفاتی است که همه ساله در باغات انگور مناطق مختلف کشورمان از جمله استان زنجان مشاهده می‌شود به طوری که هر جا درخت انگوری هست این آفت نیز قابل مشاهده است که در سال‌جاری خسارتی دراین زمینه گزارش نشده است.

به گزارش ایلنا از زنجان، ربابه شب خیز امروز با بیان اینکه درختان ضعیف بیشتر در معرض آسیب‌ها و خسارات ناشی از آفت زنجره مو قرار دارند، گفت: با ضعیف شدن درختان انگور در اثر پدیده خشکسالی و سرمازدگی شرایط برای شیوع آفت زنجره در باغات انگور فراهم می‌شود به طوری که در صورت عدم مدیریت اصولی باغ، کشاورزان خسارات قابل توجهی را متحمل خواهند شد.

وی اهمیت و لزوم مدیریت صحیح باغ و انجام عملیات «به ‌باغی» در راستای کنترل آفت زنجره مو را مورد تاکید قرار داد و افزود: شخم پای درختان، کوددهی و آبیاری منظم و مرتب و حذف سرشاخه‌های جوان تخم‌ریزی شده بر روی آنها از جمله مهمترین عملیاتی است که کشاورزان در مقابله با آفت زنجره مو باید به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند.  

شب‌خیز انجام «یخ آب زمستانه» را در کنترل آفت زنجره مو بسیار ضروری و مهم دانست و گفت: یخ آب زمستانه در از بین بردن پوره‌های داخل خاک در زمستان بسیار حائز اهمیت است به طوری که حذف یخ آب زمستانه یکی از عوامل اصلی شیوع این آفت محسوب می‌شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه صرف استفاده از سموم در مقابله با آفت زنجره مو به هیچ عنوان اثربخش نخواهد بود، خاطرنشان کرد: زنجره مو آفتی است که تکمیل یک نسل آن چهار تا پنج سال به طول می‌انجامد لذا کنترل آن در کوتاه مدت امکان پذیر نبوده و انجام عملیات «به باغی» و مدیریت اصولی باغ توسط باغدار امری ضرروی است.

وی عنوان کرد: در راستای کنترل آفات و بیماری‌ها در حوزه زراعت و باغات در استان زنجان طی دو سال اخیر از طریق انعقاد قرارداد با کلینیک‌های گیاه پزشکی آموزش‌های لازم از طریق کارشناسان بخش خصوصی به بهره‌برداران در مناطق مختلف استان ارایه می‌شود به طوری که این کارشناسان پا به پای کشاورزان با حضور در مزارع و باغات بهره‌برداران را راهنمایی می‌کنند.

شب‌خیز با اشاره به اینکه در راستای کنترل آفت زنجره مو دستورالعمل استفاده از سم کونفیدور به میزان مشخص پای هر درخت در سطوح گسترده چندان اجرایی نیست، بیان داشت: با رعایت اصول به باغی و مدیریت باغ این آفت به خوبی کنترل شده و نیازی به استفاده از روش‌های غیر شیمیایی مبارزه نخواهد بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه امسال 106 نفر در قالب شبکه‌های مراقبت بخش خصوصی در مناطق مختلف استان به کار ردیابی، کنترل و پیش آگاهی آفات و بیماری‌ها در استان مشغولند، اضافه کرد: سال زراعی گذشته تاکستان‌های استان دچار خسارت 10 تا 15 درصدی در اثر آفت زنجره شدند ولی امسال تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت این آفت دریافت نکرده‌ایم.

گفتنی‌است، در حال حاضر محصول انگور از سطح بیش از 15 هزار و 763 هکتار باغات بارده استان زنجان در حال برداشت است و پیش بینی می‌شود 197 هزار تن محصول از این سطح برداشت و روانه بازار شود.

جهاد کشاورزی [ihn ;ah
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر