کد خبر: 407409 A

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:

ایلنا: مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، محصول توت فرنگی اکنون در استان به صورت گلخانه‌ای و در فضای آزاد در حال تولید است به طوری که در حال حاضر 36 واحد گلخانه‌ای در سطح 10 و نیم هکتار مشغول برداشت توت فرنگی در استان زنجان هستند.

به گزارش ایلنا از زنجان، بهنام اوجاقلو مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان زنجان امروز شنبه با اعلام اینکه سطح توت فرنگی فضای آزاد طی سال زراعی جاری در استان زنجان را پنج هکتار بوده است، گفت: سال گذشته 800 تن توت فرنگی در استان برداشت شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود برداشت این محصول در استان به یک هزار و 200 تن برسد.

وی با بیان اینکه برداشت توت فرنگی امسال در استان زنجان از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اواخر آبان ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: در حال حاضر تنها استان برداشت کننده توت فرنگی در کشور هستیم و تولید کنندگان استان هیچ رقیبی در بازار ندارند.

اوجاقلو خاطرنشان کرد: استان‌های جنوبی کشومان به دلیل افزایش قابل توجه دما در تابستان امکان تولید توت فرنگی گلخانه‌ای ندارند چرا که برای پایین آوردن دمای گلخانه در چنین شرایطی سیستم‌های خنک کننده هوا باید به طور مداوم روشن بمانند و این موضوع به جهت هزینه بر بودن گلخانه‌داران را از تولید توت فرنگی در تابستان منصرف می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه استان کردستان با سطح زیرکشت 3 هزار هکتاری توت فرنگی در فضای آزاد از رقبای اصلی تولیدکنندگان توت فرنگی در سطح کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: این استان نیز اردیبهشت و خرداد محصول خود را در بازار عرضه می‌کند و لذا تولیدکنندگان زنجانی هم اکنون توت فرنگی تولیدی خود را بدون رقیب در بازارهای هدف عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه محصول توت فرنگی در حال حاضر در تمام گلخانه‌های استان زنجان به روش هیدروپونیک تولید می‌شود، گفت: افزایش عملکرد، کاهش آلودگی و مصرف بهینه آب از جمله مزایای تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک است.

جهاد کشاورزی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر