کد خبر: 412551 A

در راستای اجرای مصوبات سفر رئیس‌جمهوری صورت گرفت؛

در راستای اجرای مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری به استان زنجان ، مطالعات و عملیات اکتشافی در 3 پهنه معدنی طارم ، ماهنشان و سلطانیه در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان، امروز چهارشنبه (31شهریور) با اعلام خبر، گفت: پیش از این در استان 7 پهنه معدنی وجود داشت که در آنها عملیات اکتشافی سیستماتیک صورت نگرفته بود و در این راستا دولت درصدد انجام عملیات و مطالعات اکتشافی در این مناطق بود.

فغفوری، با اشاره به اینکه در اواخر دولت گذشته تعداد پهنه های استان به 3 پهنه ماهنشان ، سلطانیه و طارم کاهش یافت تصریح کرد : بر اساس مصوبات سفر اخیر ریاست جمهوری به استان زنجان بر انجام مطالعات و و بررسی مباحث اکتشافی معادن تاکید و در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه وظیفه ذاتی دولت آماده سازی زیر ساخت های کشور بوده و انجام مطالعات و عملیات  اکتشافی نیز جزئی از این وظایف محسوب می شود عنوان کرد : دولت بدلیل ریسک بالا و عدم رغبت بخش خصوصی به انجام مطالعات و عملیات اکتشافی ، با رعایت کلیه ضوابط و مقررات خود راساً وارد عمل می شود.

این مسئول در استان زنجان تصریح کرد : هم اکنون در استان مجری انجام مطالعات و عملیات اکتشافی 2 پهنه طارم و سلطانیه ، شرکت ایمیدرو و پهنه ماهنشان با وسعت 130 هزار هکتار ، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی تعیین شده و در حال انجام مطالعات و مطالعات اکتشافی است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان با تاکید بر اینکه این امر به معنای واگذاری زمین های مذکور نبوده است، یادآور شد : هم اکنون صرفاً مطالعه و بررسی مناطق و رسیدن به نقاط امید بخش معدنی در حال انجام است.

وی ادامه داد : پس از پایان انجام مطالعات و عملیات اکتشافی و پیشنهاد مناطق امید بخش معدنی ، فرآیند عملیاتی آغاز خواهد شد و مراحل اداری اخذ مجوزهای لازم از محیط زیست ، منابع طبیعی و سایر دستگاههای ذیربط صورت خواهد گرفت و در صورت صدور موافقت این دستگاه‌ها ، منطقه امید بخش تعیین شده از طریق مزایده ، عرضه خواهد شد.

فغفوری‌تصریح کرد : در این فاز و به مانند سایر نقاط کشور ، صرفاً شناسایی توانمندی‌های معدنی استان صورت می گیرد و انجام کلیه فعالیت‌ها در مراحل مختلف از طریق مراجع نظارتی در حال پیگیری است .

 این مقام مسئول افزود: پس از تعیین مناطق امید بخش،  هرگونه اجازه فعالیت با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف اقتصادی ، زیست محیطی و تامین حداکثری منافع هم استانی ها صادر خواهد شد .

 رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان با بیان اینکه ایجاد حساسیت‌ها و نگفتن واقعیت موضوع ، نوعی بی‌انصافی در حق استان است، خاطر نشان ساخت: استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل‌های معدنی بالقوه جهت ایجاد رونق اقتصادی در استان با رعایت مسائل زیست محیطی وظیفه همه مردم است.

سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر