کد خبر: 425275 A

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خبرداد:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در شش ماهه اول سال جاری، بیش از 98 درصد از اهداف صادراتی استان محقق شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، ناصر فغفوری امروز چهارشنبه (12آبان) در همایش روز ملی صادرات و معرفی صادر کنندگان نمونه استان که با حضور استاندار زنجان‌برگزار شد، با اشاره به پیش‌بینی افزایش 70 میلیون دلاری صادرات استان در سال جاری تصریح کرد: در سال 94 بالغ بر 263 میلیون دلار از کالا‌های صنعتی استان صادر شده، که هدف‌گذاری ما برای میزان صادرات در سال 95 با افزایش حدود 70 میلیون دلاری، رقم 330 میلیون دلار است.

وی افزود: در سال گذشته 80 درصد از کل صادرات استان مربوط به حوزه صنعت، 5 درصد صادرات مواد خام معدنی، 9 درصد محصولات کشاورزی و 5 درصد مربوط به حوزه صادرات فرش  و یک درصد سایر اقلام بوده و در هفت ماه اخیر، میزان صادرات فرش استان از 5 به 7 میلیون دلار افزایش یافته که این افزایش نشان دهنده برداشته شدن ممنوعیت صادرات فرش و نیز بازیابی جایگاه فرش در صادرات استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به انجام طرح ممیزی صادراتی اشاره و خاطر نشان کرد:  امسال حدود70 واحد تولیدی و بازرگانی برنامه های صادراتی خود را ارائه کردند و این برنامه‌ریزی‌ها در پیش‌بینی‌ها لحاظ شده است.

فغفوری ادامه داد: از ابتدای آبان ماه سال جاری، 400 واحد صادراتی و یا شرکت هایی که حداقل 20 نفر در آن مشغولند انتخاب و در چند گروه تقسیم شده‌اند.

این مقام مسئول بزرگترین مشکل واحدهای صادراتی را استرداد مالیات ارزش افزوده به صادر کنندگان دانست و اظهار کرد: در قانون تصریح شده که مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط صادر کنندگان، باید حداکثر ظرف 15 روز عودت داده شود اما در عمل این مدت بسیار طولانی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد : با حل این مشکل تا حد زیادی از مشکلات سرمایه در‌گردش صادر‌‌کنندگان حل شده و انگیزه صادر کنندگان نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور کارت اعتباری برای صادر کنندگان نمونه استان گفت: امسال برای اولین بار برای صادر کنندگان نمونه کارت های اعتباری صادر شده که هدف از صدور کارت، تسهیل روند بروکراتیک ادارای برای این افراد است.

روز ملی صاردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر