کد خبر: 230772 A

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار و ۷ خرداد‌ سال بعد نیز نخستین جلسه مجلس نهم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات پارلمانی دیگر برگزار نشده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی مطابق قانون اساسی انجام می‌شود. این انتخابات برعهده دولت است و باید پیش از پایان دوره پبشین برگزار شود. تعداد نمایندگان مجلس، مطابق قانون انتخابات تعیین شده و افزایش این تعداد مطابق اصل ۶۴ قانون اساسی است.

به گزارش ایلنا، از این تعداد، اقلیت‌های زرتشی و کلیمی یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده در مجلس دارند.

نظارت بر انتخابات مجلس هم بر عهده شورای نگهبان است که به صورت استصوابی انجام می‌شود. همچنین مطابق ماده ۵ قانون انتخابات سرپرستان وزارت کشور، استانداری، فرمانداری و بخشداری در برگزاری انتخابات در نقش وزیر کشور، استاندار، فرماندار و بخشدار‌خواهند بود.

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار و ۷ خرداد‌ سال بعد نیز نخستین جلسه مجلس نهم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات پارلمانی دیگر برگزار نشده است.

فهرست نمایندگان مجلس نهم:
محمدمهدی زاهدی کرمان / راور کرمان
علی‌اصغر زارعی تهران / ری /
شمیرانات / اسلامشهر تهران
جواد هروی خراسان جنوبی
عباس مقتدایی اصفهان اصفهان
علیرضا سلیمی محلات / دلیجان مرکزی
قاسم جعفری بجنورد / مانه / سملقان /
جاجرم / گرمه خراسان شمالی
قاسم احمدی‌لاشکی چالوس مازندران
اسفندیار اختیاری زرتشتیان تهران
فرهاد بشیری پاکدشت تهران
غلامعلی حدادعادل تهران / ری /
شمیرانات / اسلامشهر تهران
کارن خانلری مسیحیان ارمنی شمال ایران تهران
ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی مه ولات / زاوه خراسان رضوی
حجت‌الله درویش‌پور ایذه / باغملک خوزستان
عطاءالله سلطانی‌صبور رزن همدان
رضا صابری آزادشهر / رامیان گلستان
زهره طبیب‌زاده نوری تهران / ری /
سیدمحمدباقر عبادی بیرجند / درمیان خراسان جنوبی
عبدالوحید فیاضی نور و محمود آباد مازندران
مهدی کوچک‌زاده تهران / ری /
شمیرانات / اسلامشهر تهران
جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی رشت گیلان
علیرضا منادی‌سفیدان آذرشهر / اسکو آذربایجان شرقی
علیرضا منظری‌توکلی بافت / رابر / ارزوئیه کرمان
می‌رقسمت موسوی‌اصل گرمی اردبیل
سید محمود نبویان تهران / ری /
شمیرانات / اسلامشهر تهران
محمود نگهبان‌سلامی خواف و رشتخوار خراسان رضوی
عبدالرضا عزیزی شیروان خراسان شمالی
حسین طلا اجتماعی تهران / ری /
شمیرانات / اسلامشهر تهران
فرج‌الله عارفی اجتماعی جیرفت کرمان
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی مشهد / کلات خراسان رضوی
محمداسماعیل سعیدی آذرشهر / اسکو آذربایجان شرقی
عباس قائیدرحمت درود / ازنا / لرستان
شهروز افخمی ملکان / آذربایجان شرقی
سیدمحمدمهدی پورفاطمی دشتی / تنگستان بوشهر
مجتبی رحماندوست ری / تهران
ضرغام صادقی شیراز فارس
عباس صلاحی تفرش / آشتیان مرکزی
ایرج عبدی خرم‌آباد / دوره لرستان
محسن علیمردانی طارم زنجان
مهدی عیسی‌زاده میاندوآب / شاهین دژ / تکاب آذربایجان غربی
ناصر کاشانی زاهدان سیستان و بلوچستان
علیرضا محجوب تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر / تهران
سالار مرادی سنندج / دیوان دره کردستان
عبدالرضا مصری کرمانشاه کرمانشاه
حسین مظفر تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر / تهران
ارسلان فتحی‌پور خداآفرین / بخش هوراند / آذربایجان شرقی
روح‌الله بیگی ئیلانلو میاندوآب / شاهین دژ / تکاب آذربایجان غربی
محمدرضا پورابراهیمی راور / کرمان
محمد علی‌پور اقتصادی ماکو / چالدران
پلدشت / شوط آذربایجان غربی
محمدسعید اربابی ایرانشهر / سرباز / دلگان / فنوج / لاشار / بنت / آشار / سیستان و بلوچستان
ابراهیم نکو رباط کریم / بهارستان / تهران
عثمان احمدی آذربایجان غربی
مهناز بهمنی آذربایجان شرقی
محمد حسن‌نژاد جلفا / آذربایجان شرقی
محمدحسین حسین‌زاده بحرینی مشهد / کلات / استان خراسان رضوی
عطاءالله حکیمی رودبار گیلان
حمیدرضا خصوصی ثانی صومعه سرا / گیلان
محمد رجایی باغ‌سیایی گناباد / بجستان / خراسان رضوی
عبدالکریم رجبی مینودشت / کلاله / مراوه تپه / گالیکش گلستان
رحیم زارع آباده / بوانات / فارس
محمود شکری تالش / رضوانشهر گیلان
غلامحسین شیری علی‌آبادی هشترود / چاراویماق / آذربایجان شرقی
محسن صرامی فروشانی اقتصادی خمینی شهر / اصفهان
ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی فومن / شفت / گیلان
امید کریمیان مریوان / سروآباد کردستان
محمدعلی مددی میانه / ذربایجان شرقی
سید ناصر موسوی لارگانی فلاورجان اصفهان
سیدمحمدحسین می‌رمحمدی گلپایگان / خوانسار اصفهان
ایرج ندیمی لاهیجان گیلان
سیدجلال یحیی‌زاده فیروزآبادی تفت / میبد یزد
علاءالدین بروجردی رئیس بروجرد لرستان
سیداحمدرضا دستغیب شیراز / فارس
منصور حقیقت‌پور امنیت ملی و سیاست خارجی اردبیل / نمی‌ن / نیر / سرعین اردبیل
سیدحسین نقوی حسینی ورامین / پیشوا / تهران
محمدحسن آصفری راک / کمیجان / خنداب(مرکزی)
سیدباقر حسینی زابل / زهک / هیرمند(سیستان و بلوچستان)
محمد آشوری تازیانی بندرعباس / قشم / ابوموسی / حاجی آباد / خمیر(هرمزگان)
ابراهیم آقامحمدی خرم آباد / دوره(لرستان)
وحید احمدی کنگاور / صحنه / هرسین(کرمانشاه)
محمد اسماعیلی زنجان / طارم(زنجان)
احمد بخشایش اردستانی اردستان /(اصفهان)
کاظم جلالی شاهرود /(سمنان)
محمد صالح جوکار یزد / صدوق(یزد)
جواد جهانگیرزاده ارومیه(آذربایجان غربی)
فتح‌الله حسینی قصرشیرین / سرپل ذهاب / گیلانغرب(کرمانشاه)
عوض حیدرپور شهرضائی شهرضا / دهاقان(اصفهان)
حجت‌الله خدائی سوری دلفان / سلسله(لرستان)
مهدی دواتگری عجب شیر /(آذربایجان شرقی)
حسین سبحانی‌نیا نیشابور / فیروزه(خراسان رضوی)
مهدی سنائی(استعفا داد) نهاوند /(همدان)
نوذر شفیعی ممسنی / رستم /(فارس)
هادی شوشتری قوچان / فاروج(خراسان رضوی)
سیاست خارجی ایلام / ایوان / چرداول /(ایلام)
حسن کامران دستجردی اصفهان /(اصفهان)
جواد کریمی قدوسی مشهد / کلات(خراسان رضوی)
اسماعیل کوثری تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
محمدرضا محسنی‌ثانی سبزوار / جفتای / جوین / خوشاب(خراسان رضوی)
عباسعلی منصوری آرانی کاشان / آران و بیدگل /(اصفهان)
صفر نعیمی رز آستارا / گیلان /(گیلان)
مسعود می‌رکاظمی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
ناصر سودانی اهواز / حمیدیه / بخش باوی خوزستان
علی مروی نیشابور / فیروزه / خراسان رضوی
حسین امیری خامکانی زرند / امیریه /(کرمان)
سیدحسین دهدشتی آبادان /(خوزستان)
موسی احمدی بوشهر
حبیب آقاجری بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان(خوزستان)
محمدسعید انصاری عضو آبادان /(خوزستان)
سیدهاشم بنی‌هاشمی چهارم مشهد / کلات(خراسان رضوی)
شمس‌الله بهمئی رامهرمز / رامشیر /(خوزستان)
روبرت بگلریان مسیحیان ارمنی جنوب ایران(اصفهان)
عبدالله تمیمی شادگان /(خوزستان)
جلیل جعفری بنه‌خلخال خلخال / کوثر /(اردبیل)
عبدالکریم جمیری بوشهر / گناوه / دیلم /(بوشهر)
سیدسعید حیدری طیب کرمانشاه /(کرمانشاه)
سیدحسین ذوالانوار شیراز /(فارس)
احمد سجادی فریمان / سرخس / بخشهای احمد آباد و رضویه /(خراسان رضوی)
جواد سعدون‌زاده آبادان /(خوزستان)
امیرعباس سلطانی بروجن /(چهارمحال و بختیاری)
نادر فریدونی فیروزآباد / فراشبند / قیر و کارزین /(فارس)
ابراهیم کارخانه همدان / فامنین /(همدان)
سیدموسی موسوی لامرد / مهر /(فارس)
سیدمهدی موسوی‌نژاد دشتستان /(بوشهر)
حسین نجابت تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
غلامرضا مصباحی مقدم تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
غلامرضا تاجگردون گچساران / باشت /(کهکیلویه و بویراحمد)
هادی قوامی اسفراین /(خراسان شمالی)
غلامرضا کاتب گرمسار سمنان
غلامرضا اسداللهی تربت‌جام / تایباد / باخزر خراسان رضوی
محمد سقائی نیریز / استهبان /(فارس)
علی‌محمد احمدی دهلران / دره شهر /(ایلام)
عیسی امامی گرگان / آق قلا /(گلستان)
احمد امیرآبادی فراهانی قم /(قم)
محمدرضا تابش اردکان /(یزد)
احمد توکلی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
موسی‌الرضا ثروتی بجنورد / مانه / سملقان / جاجرم / گرمه خراسان شمالی
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی رشت گیلان
اسماعیل جلیلی مسجدسلیمان / لالی / هفتکل / اندیکا / خوزستان
حسینعلی حاجی دلیگانی شاهین شهر / می‌مه / برخوار / اصفهان
شهباز حسن‌پور بیگلر سیرجان / بردسیر / کرمان
محمدحسن دوگانی آغچغلو فسا / فارس
رجب رحمانی تاکستان /(قزوین)
محمدمهدی رهبری رودسر / املش / گیلان
سیدسعید زمانیان دهکردی شهرکرد / چهارمحال و بختیاری
رضا عبداللهی ماهنشان / ایجرود / دهستانهای بوغداکندی و قلتوق / زنجان
محمدعلی عبدالله‌زاده فردوس / سرایان / طبس / بشرویه /(خراسان جنوبی)
محمدقسیم عثمانی بوکان /(آذربایجان غربی)
قاسم عزیزی شازند /(مرکزی)
جعفر قادری شیراز /(فارس)
الیاس نادران تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
مقداد نجف نژاد بابلسر / فریدونکنار / مازندران
سیدعبدالکریم هاشمی نخل‌ابراهیمی میناب / رودان / جاسک / سیریک / بشاگرد(هرمزگان)
عزت‌الله یوسفیان ملا عضو آمل(مازندران)
حسینعلی شهریاری رئیس زاهدان(سیستان و بلوچستان)
علی کائیدی پلدختر(لرستان)
حسن تأمینی لیچائی رشت(گیلان)
سلیمان عباسی گنبدکاووس(گلستان)
محمدجواد نظری‌مهر کردکوی / ترکمن / بندرگز / گمیشان(گلستان)
احمد آریائی‌نژاد ملایر /(همدان)
مسعود پزشکیان تبریز / آذرشهر / اسکو(آذربایجان شرقی)
رسول خضری پیرانشهر / سردشت(آذربایجان غربی)
عبدالرحمان رستمیان دامغان /(سمنان)
حلیمه عالی زابل / زهک / هیرمند(سیستان و بلوچستان)
حمیدرضا عزیزی فارسانی اردل / فارسان(چهارمحال و بختیاری)
عابد فتاحی ارومیه /(آذربایجان غربی)
محمدحسین قربانی آستانه اشرفیه(گیلان)
شاهین محمدصادقی کازرون(فارس)
سید علیرضا مرندی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
سیامک مره‌صدق کلیمیان /(تهران)
نعمت‌الله منوچهری پاوه / جوانرود / ثلاثباباجانی / روانسر(کرمانشاه)
شهلا می‌رگلوی بیات بهداشت و درمان ساوه / زرندیه(مرکزی)
مراد هاشم‌زهی نهبندان / سربیشه(خراسان جنوبی)
امیر خجسته همدان / فامنین /(همدان)
محمدجواد کولی‌وند کرج /(البرز)
محمدابراهیم رضایی خمین(مرکزی)
دخیل‌عباس زارع‌زاده مهریزی مهریز / بافق /(یزد)
فاطمه آلیا تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
سید محمدحسن ابوترابی‌فرد تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
علی اردشیر لاریجانی قم(قم)
سیدعیسی دارایی اندیمشک / خوزستان
علیرضا زاکانی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
سیدرمضان شجاعی کیاسری ساری /(مازندران)
رضا رحمانی تبریز / آذرشهر / اسکو(آذربایجان شرقی)
عزیز اکبریان کرج(البرز)
محمدرضا خان‌محمدی ابهر / خرمدره(زنجان)
روح‌الله عباس‌پور بوئین زهرا(قزوین)
الیاس طاهری اقلید(فارس)
سیدمحمد بیاتیان بیجار(کردستان)
داریوش اسماعیلی سروستان / کوار / خرامه(فارس)
مهرداد بذرپاش تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر /(تهران)
محسن بیگلری سقز / بانه(کردستان)
کمال‌الدین پیرمؤذن اردبیل / نمی‌ن / نیر / سرعین(اردبیل)
ابوالقاسم جراره بندرعباس / قشم / ابوموسی / حاجی آباد / خمیر هرمزگان
مؤید حسینی صدر خوی /(آذربایجان غربی)
سیدشریف حسینی اهواز / باوی(خوزستان)
سیدهادی حسینی قائم شهر / سوادکوه / جویبار(مازندران)
الله‌وردی دهقانی ورزقان / خاروانای آذربایجان شرقی
غلام‌محمد زارعی بویراحمد / دنا /(کهگیلویه و بویراحمد)
رمضانعلی سبحانی‌فر سبزوار / جفتای / جوین / خوشاب / خراسان رضوی
محمد سلیمانی صنایع و معادن تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
علی علی‌لو شبستر(آذربایجان شرقی)
حسین فتاحی شهربابک(کرمان)
حمیدرضا فولادگر اصفهان(اصفهان)
نادر قاضی‌پور ارومیه(آذربایجان غربی)
حسین گروسی شهریار / قدس / ملارد(تهران)
مجید منصوری بیدکانی لنجان / اصفهان
علی‌اکبر ناصری صنایع و معادن / باب(مازندران)
بهروز نعمتی اسدآباد /(همدان)
سیدعنایت‌الله هاشمی سپیدان(فارس)
علی‌اکبر آقایی مغانجوقی سلماس آذربایجان غربی
محمدرضا رضایی کوچی عمران / جهرم(فارس)
احمدعلی مقیمی بهشهر / نکا / گلوگاه(مازندران)
مهرداد بائوج لاهوتی سخنگو عمران لنگرود(گیلان)
حمیدرضا پشنگ خاش / بخشهای نصرت‌آباد و می‌رجاوه و کورین سیستان و بلوچستان
محمدابراهیم محبی کرمانشاه
منصور آرامی بندر عباس / قشم / ابوموسی / حاجی‌آباد / خمیر /(هرمزگان)
نبی‌الله احمدی داراب / زرین شهر(فارس)
یوناتن بت‌کلیا تهران
احمد جباری بندر لنگه / بستک /(پارسیان هرمزگان)
مجید جلیل سرقلعه لردگان(چهارمحال و بختیاری)
علی‌نعمت چهاردولی ملایر(همدان)
عبدالکریم حسین‌زاده نقده / اشنویه(آذربایجان غربی)
سیدبهلول حسینی میانه(آذربایجان شرقی)
حسن خسته‌بند بندر انزلی(گیلان)
علیرضا خسروی سمنان / مهدی‌شهر / سرخه(سمنان)
محمد دامادی ساری /(مازندران)
سیداحسن علوی عضو دیواندره(کردستان)
کمال علی‌پور خنکداری قائمشهر / سوادکوه / جویبار(مازندران)
محمدحسین فرهنگی عضو تبریز / آذرشهر / اسکو(آذربایجان شرقی)
عباس فلاحی باباجان اهر / هریس(آذربایجان شرقی)
محمد فیروزی نطنز / بخش قمصر(اصفهان)
حامد قادرمزی قروه / دهگلان(کردستان)
حسین محمدزاده درگز(خراسان رضوی)
سیدمهدی هاشمی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
مرتضی آقاتهرانی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
احمد سالک اصفهان(اصفهان)
بیژن نوباوه‌وطن نایب رئیس دوم فرهنگی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
سیدعلی‌محمد طاهری گرگان / آق قلا(گلستان)
لاله افتخاری تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
محمد باقری بناب(آذربایجان شرقی)
رضا آشتیانی قم(قم)
نصرالله پژمان‌فر مشهد / کلات(خراسان رضوی)
جمشید جعفرپور لارستان / خنج / گراش(فارس)
سیدمرتضی حسینی قزوین / آبیک / البرز /(قزوین)
مفید کیائی‌نژاد ساوجبلاغ / نظرآباد / طالقان(البرز)
علی مطهری تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
الهیار ملکشاهی کوهدشت(لرستان)
سیدحمیدرضا طباطبایی نائینی نایین / خور و بیابانک(اصفهان)
محمد رزم نایب کرمانشاه(کرمانشاه)
محمدعلی اسفنانی می‌اندشت / فریدونشهر / / فریدن / چادگان(اصفهان)
می‌رهادی قره‌سید رومیانی تبریز / آذرشهر / اسکو(آذربایجان شرقی)
ابوالفضل ابوترابی نجف آباد / تیران و کرون(اصفهان)
نیره اخوان اصفهان(اصفهان)
علی جلیلیان اسلام آباد غرب(کرمانشاه)
محمد دهقانی نقندر چناران(خراسان رضوی)
موسی غضنفرآبادی بم / ریگان / فهرج / نرماشیر /(کرمان)
سیدمحمدعلی موسوی خدابنده(زنجان)
عباس رجایی اراک / کمیجان / خنداب(مرکزی)
محمد اسماعیل‌نیا کاشمر / بردسکن / خلیل آباد(خراسان رضوی)
ناصر صالحی‌نسب دشت آزادگان / هویزه(خوزستان)
عباس پاپی‌زاده بالنگان دزفول(خوزستان)
سیدعلی‌محمد بزرگواری کهکیلویه / بهمنی / چرام(کهکیلویه و بویراحمد)
سیدمحمد سادات ابراهیمی شوش‌تر / گتوند(خوزستان)
یونس اسدی مشکین شهر(اردبیل)
محمدرضا امیری کهنوج کهنوج / منوجان / رودبارجنوب / قلعه گنج / فاریاب کرمان
علی ایران‌پور مبارکه(اصفهان)
حبیب برومند داشقاپو پارس آباد / بیله سوار(اردبیل)
محمدمهدی برومندی عضو مرودشت(فارس)
بهرام بیرانوند بروجرد(لرستان)
محمدتقی توکلی الیگودرز(لرستان)
یعقوب جدگال چابهار / نیک شهر / کنارک(سیستان و بلوچستان)
عبدالله سامری خرمشهر(خوزستان)
محمدباقر شریعتی کشاورزی، آب و منابع طبیعی بهبهان(خوزستان)
سکینه عمرانی سمیرم(اصفهان)
سیدشکرخدا موسوی اهواز / باوی(خوزستان)
هدایت‌الله می‌رمرادزهی سراوان / سیب / سوران / زابلی(سیستان و بلوچستان)
رحمت‌الله نوروزی علی آباد(گلستان)
غلامرضا نوری قزلجه بستان اباد(آذربایجان شرقی)
سیدراضی نوری شوش(خوزستان)
حسین نیازآذری بابل(مازندران)
محمدعلی پورمختار بهار / کبودرآهنگ(همدان)
داوود محمدی قزوین / آبیک / البرز(قزوین)
فاطمه رهبر تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
مصطفی افضلی‌فرد اردبیل / نمی‌ن / نیر / سرعین(اردبیل)
حسین آذین رفسنجان / انار(کرمان)
محمدرضا باهنر تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
روح‌الله حسینیان تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
حمید رسایی تهران / ری / شمیرانات / اسلامشهر(تهران)
محمدمهدی مفتح(می‌ان‌دوره) تویسرکان / همدان
عمران علیمحمدی(می‌ان‌دوره‌) ایلام / ملکشاهی / ایوان / شیروان و چرداول / مهران(ایلام)
شمس‌الله شریعت‌نژاد(می‌ان‌دوره) تنکابن / رامسر / عباس آباد(مازندران)
حمیدرضا مشهدی عباسی(می‌ان‌دوره‌) دماوند / فیروزکوه(تهران)

فهرست نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر