کد خبر: 186907 A

وزیر بهداشت افغانستان اعلام کرد:

«این ارزیابی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون، شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه از ۶۰/۵ درصد به ۴۰/۹ درصد کاهش اما آمار فعلی نیز هنوز بالاست.»

ارزیابی جدید وزارت بهداشت افغانستان نشان می‌دهد که ۴۰/۹ درصد از کودکان افغان مبتلا به سوء‌تغذیه هستند.

به گزارش ایلنا، «ثریا دلیل»، وزیر بهداشت افغانستان امروز در یک نشست خبری اعلام کرد که این ارزیابی در سراسر افغانستان پس از ۱۰ سال صورت گرفته است. ارزیابی نخست در بخش تغذیه در افغانستان در سال ۲۰۰۴ میلادی انجام شده بود.

وی گفت: این ارزیابی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون، شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه از ۶۰/۵ درصد به ۴۰/۹ درصد کاهش اما آمار فعلی نیز هنوز بالاست.

به گفته مقامات بهداشتی افغانستان، این آمار کاهش نرخ سوء تغذیه را در حدود یک میلیون کودک افغان نشان می‌دهد.

وزیر بهداشت افغانستان تاکید کرد: ۴۵ درصد مرگ و میر کودکان افغان نیز با وضعیت تغذیه آن‌ها ارتباط نزدیک دارد.

به گفته وی، در صورت بهبود وضعیت تغذیه کودکان در افغانستان، هر ساله ۲۵۰ هزار کودک از مرگ نجات پیدا می‌کنند.

«دلیل» افزود: وضعیت تغذیه کودکان بر میزان یادگیری آن‌ها در کودکی و قدرت کار و بازدهی اقتصادیشان در بزرگسالی تاثیر مستقیم دارد و مطالعات جهانی نشان می‌دهد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در بزرگسالی، درآمدشان ۱۷ درصد کمتر از باقی همسالانشان است. به این ترتیب سوء تغذیه کودکان، رشد اقتصادی هر کشوری را ۸ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی‌، وزیر بهداشت افغانستان عواملی چون جنگ، سیل، خشکسالی، زلزله و شیوع بیماری‌های اطفال چون اسهال، سرخک و ذات‌الریه را دلایل اصلی آمار بالای سوء تغذیه در کودکان این کشور می‌داند.

افغانستان بی بی سی تغذیه جنگ خشکسالی سوءتغذیه سیل کودکان وزارت بهداشت وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر