کد خبر: 208810 A

برای تمامی موضوعاتی که به جامعه بشری باز می‌گردد، سازمانی وجود دارد که توسط سازمان ملل متحدد حمایت می‌شود، اما برای ثبت وقایع حیاتی چهارگانه که امری بسیار مهم است، هیچگونه سازمانی وجود ندارد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور از پیشنهاد تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی در نشست روسای ثبت احوال در تایلند خبر داد.

به گزارش ایلنا از سازمان ثبت احوال کشور، «محمد ناظمی اردکانی» افزود: برای تمامی موضوعاتی که به جامعه بشری باز می‌گردد، سازمانی وجود دارد که توسط سازمان ملل متحدد حمایت می‌شود، اما برای ثبت وقایع حیاتی چهارگانه که امری بسیار مهم است، هیچگونه سازمانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: ایران جمعیتی بیش از ۷۷ میلیون نفر دارد که ۳۰ درصد آن در روستا‌ها و ۷۰ درصد آن در شهر‌ها زندگی می‌کنند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه ۵۱ درصد جمعیت را مردان و ۴۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: بطور میانگین سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار ولادت و نزدیک به ۴۰۰ هزار فوت در کشور به ثبت می‌رسد.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه اکنون ترکیب سنی جمعیت ایران به سوی سالمندی پیش می‌رود، ادامه داد: برای مقابله با این مساله سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام شد که این سیاست‌ها بعد کیفیتی و کمیتی جمعیت را در بر می‌گیرد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه برای ثبت ولادت در کشور مشکلی وجود ندارد، گفت: ۹۸ درصد ولادت‌ها در مهلت قانونی ۱۵ روزه ثبت می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه بدون صدور گواهی فوت توسط ثبت احوال متوفی به خاک سپرده نمی‌شود، افزود: علت فوت در اعلامیه‌های فوت نیز ثبت می‌شود.

ناظمی اردکانی گفت: در بیمارستانهای بزرگ مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها نمایندگان ثبت احوال مستقر هستند و ولادت را ثبت و شناسنامه را تحویل والدین می‌دهند.

وی با بیان اینکه هر ایرانی یک شماره ملی مخصوص به خود دارد که در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور ثبت شده است، افزود: در اقصی نقاط کشور، شناسنامه، مکانیزه و مبتنی بر اساس این شماره صادر می‌شود.

ناظمی اردکانی گفت: برای هرچه بهتر شدن خدمات ثبت احوال سعی کرده‌ایم از تجربه کشورهای دیگر بویژه کشورهای آسیای میانه و کشورهای اسلامی بهره‌مند شویم که شرکت در نشست روسای ثبت احوال تایلند در این راستا است.

ایران تایلند جامعه خاک رهبر معظم انقلاب اسلامی زنان سازمان ملل کشورهای اسلامی مردان والدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر