کد خبر: 213021 A

رییس سازمان حج و زیارت خبر داد:

بر اساس نظرسنجی که انجام گرفت حدود ۹۷ درصد از خدمات تغذیه و تدارکات و همین حدود از مسکن و حمل و نقل اعلام رضایت کرده‌اند.

رییس سازمان حج و زیارت از آغاز اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده از ماه صفر خبر داد.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، «سعید اوحدی» و مسئولان مؤسسه فرهنگی عمره سعادت درخصوص قراردادهای جاری عمره با شرکت‌های سعودی، نشستی در هتل «دارهادی» مکه مکرمه برگزار کردند.

رضایت ۹۷ درصدی از خدمات تغذیه و تدارکات حج

اوحدی در این نشست گفت: بیش از ۹۰ درصد زائران ایرانی از خدمات در حج و ایام تشریق رضایت کامل داشتند و بر اساس نظرسنجی که انجام گرفت حدود ۹۷ درصد از خدمات تغذیه و تدارکات و همین حدود از مسکن و حمل و نقل اعلام رضایت کرده‌اند.

وی یکی از دلایل اصلی رضایت زائران و حصول موفقیت را سرمایه نیروی انسانی و برنامه ریزی به موقع اعلام کرد و افزود: برنامه ریزی برای حج را سه ماه زود‌تر انجام دادیم. اگر برنامه ریزی‌ها انجام شود اما در جذب نیروی انسانی دقت نکنیم با چالش مواجه خواهیم شد. نیروی انسانی سرمایه بسیار بزرگی است که هر چقدر برای آن هزینه کنیم نتیجه بهتری را خواهیم گرفت.

در حج ۶۴ هزار نفر را در شرایط سخت و پرترافیک خدمات دادیم

رییس سازمان حج و زیارت، توقع خدمات بهتر در عمره را به نسبت حج بدیهی دانست و ادامه داد: موفقیتی که امسال در حج حاصل شد، این توقع را برای سازمان و بعثه ایجاد کرد که در عمره با ظرفیت کمتر زائر در روز، کار‌ها با سهولت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: در موسم عمره پیک ظرفیت زائر در مکه ۲۵ هزار نفر است اما در حج ۶۴ هزار نفر را در شرایط سخت و پرترافیک حج خدمات دادیم. شرکت‌های نقل در حج امسال تا کنون ۶۰۰ هزار کیلومتر رانندگی کرده‌اند و ما حتی یک مورد حادثه نداشته‌ایم. قطعا توقع ما این است که در موسم عمره با ترافیک کمتر و آسایش و امنیت بیشتر، هیچ حادثه‌ای نداشته باشیم. خدمات فرودگاهی مدینه و جده قابل قبول بود و متوسط معطلی زائر در فرودگاه جده ۴۵ دقیقه بود. قطعا در موسم عمره توقع ما این است که آسایش زائر بیشتر باشد.

ایران تنها کشوری است که در عربستان اتباع هم زبان ندارد

اوحدی آغاز عملیات عمره امسال را اوایل صفر اعلام کرد و افزود: براساس ضوابط جدید عربستان، اعزام نیروهای ستادی و ویزای آن‌ها با محدودیت مواجه شده است. وقتی با وزیر حج مطرح کردیم تنها کشوری که در عربستان اتباع هم زبان ندارد، ایران است و ما برای خدمات پزشکی یا انجام تشریفات متوفی و سایر خدمات زائرین نیاز به نیروی فارسی زبان داریم، وزیر حج گفت، خدمات عمره را به شرکت‌های خصوصی واگذار و این مجوز را به آن‌ها داده‌ایم که برای نیروی کار عمره خودشان ویزای موسمی بگیرند و افراد را وارد عربستان کنند. لذا با فرصت محدودی که داریم در خصوص چگونگی دریافت موسمی پیگیری جدی داشته باشید تا برای عمره با مشکل مواجه نشویم.

رییس سازمان حج وزیارت مسوولیت شرکت‌های عمره گذار را به عنوان شرکت‌های پذیرنده زائر مسوولیت بسیار سنگینی دانست و گفت: شرکت‌های طرف قرارداد ما فقط مسوولیت امر تدارکات و نقل و ویزا و… ندارند، بلکه پیگیری حوادثمربوط به زائران به عنوان می‌ه‌مان هم بر عهده شماست. امیر مدینه و وزیر حج عربستان از اینکه شرکتهای طرف قرارداد ما پیگیر آزادی زندانی ایرانی نبوده‌اند تعجب کرد و تأکید کرد شرکت‌های عمره باید وکیل داشته باشند تا پیگیر اینگونه مشکلات باشند. رییس سازمان از شرکت‌های سعودی که سال‌ها تجربه خدمت به زائر را دارند خواست تا نسبت به استخدام وکیلی توانمند برای رفع اینگونه مشکلات زائرین اقدام کنند.

زائران در عمره از خدمات بهتری بهره‌مند خواهند شد

اوحدی گفت: امسال به لطف خدا مشکل پرداخت پول به شرکت‌های عربی را نخواهیم داشت، هر چند در سالهای قبل هم که مشکل داشتیم، تأخیری در پرداخت‌ها نداشتیم. آنچه که مسلم است این است که در موسم حج و عمره آینده درصدد هستیم زائران از خدمات بهتری بهره‌مند شوند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برخی سرمایه گذاری‌های شرکت‌ها اشاره و اعلام کرد: یکی از شرکت‌ها قرارداد احداث۱۸۰۰ اتاق و شرکت دیگری قرارداد احداث۸۰۰ اتاق در مدینه منوره را با سازمان منعقد کرده است که تا دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. شرکت دیگری که هتل دارهادی را برای ما ساخت، قرار است نسبت به ساخت آشپزخانه مرکزی با ظرفیت یکصد هزار پخت در مکه اقدام کند و کار اجرایی احداثآن بعد از موسم حج آغاز خواهد شد. یکی دیگر از شرکت‌های عمره گزار شرکت حمل و نقلی را تأسیس کردند که در موسم حج از آن استفاده کردیم و در عمره هم صد در صد اتوبوس‌های آن‌ها را اجاره خواهیم کرد.

در پایان این نشست مدیران شرکت‌های سعودی ضمن استقبال از پیشنهادات رییس سازمان حج و زیارت، نسبت به استخدام وکیل توانمند برای پیگیری حقوق زائران قول مساعد داده و گفتند: تجربیات و دستاورد‌ها و موفقیت‌های شرکت‌های ما حاصل همکاری صمیمانه با طرف ایرانی بوده است.

آنها همچنین نظم و انضباط سیستم حج و عمره کشور را قابل ستایش اعلام کردند.

پول تغذیه حقوق حمل و نقل سرمایه گذاری عربستان مسکن معاون نیروی انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر