کد خبر: 215039 A

با خروج آخرین کاروان‌ها از مکه به سمت جده و مدینه، عصر دوشنبه هیچ حاجی ایرانی در این شهر نخواهد بود.

رییس ستاد سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه گفت: با خروج آخرین کاروان حجاج ایرانی از فردا(دوشنبه) از مکه مکرمه، پرونده ستاد عملیات حج ۹۳ در این شهر بسته خواهد شد.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، «مسعود مجردی» افزود: با خروج آخرین کاروان‌ها از مکه به سمت جده و مدینه، عصر دوشنبه هیچ حاجی ایرانی در این شهر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه با خروج آخرین کاروان ایرانیان از مکه مکرمه، پرونده حج ۹۳ در مکه نیز بسته می‌شود، ادامه داد: تمامی عوامل نیز همراه همین کاروان‌ها از شهر مکه مکرمه خارج خواهند شد.

مجردی افزود: ستاد سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه از نیمه شهریور ماه کار خود را آغاز کرده بود و آخرین پرواز حجاج ساعت ۱۹و ۱۵ دقیقه عصر دوشنبه انجام می‌شود.

فهرست آخرین کاروان‌ها

وی تصریح کرد: روز دوشنبه ۲۸ کاروان از سرزمین وحی وارد کشور خواهند شد که از این تعداد ۱۵ کاروان از مدینه منوره و ۱۳ کاروان از مکه به ایران اسلامی بازخواهند گشت.

مجردی افزود: از استان خوزستان و اصفهان هر کدام شش کاروان، همدان چهار کاروان، استان‌های تهران و خراسان رضوی نیز هر کدام سه کاروان، استان قم دو کاروان و استان‌های خراسان شمالی، لرستان، قزوین نیز هر کدام یک کاروان به کشور باز می‌گردند.

وضعیت آشپزخانه‌ها

رییس ستاد سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه گفت: آشپزخانه‌ها «ابوجدایل» تا ظهر دوشنبه به کار خود ادامه خواهد داد و حجاج مدینه بعد در داخل هتل‌ها و مسافران جده نیز در داخل اتوبوس‌ها، ناهار خود را خواهند خورد.

رییس ستاد مکه مکرمه با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد عوامل «ابوجدایل» امروز(یکشنبه) از این شهر خارج شده‌اند، گفت که آشپزخانه «وداد» نیز امروز به فعالیت خود، پایان داد.

اعزام بیماران و فوتی‌ها

مجردی با بیان اینکه فقط دو ایرانی در بیمارستان‌های سعودی بستری بوده و مقدمات خروج آن‌ها نیز فراهم شده، افزود: پیکر دو نفر از درگذشتگان هم مراحل اداری خود را برای انتقال به ایران طی کرده است.

وی تصریح کرد: از میان ۱۱ فوتی مکه، سه تن از آنها در این شهر دفن شدند و هشت نفر دیگر به ایران انتقال یافتند.

مجردی ابراز امیدواری کرد که اگر به لطف خدا شاهد اتفاق غیرمترقبه‌ای نباشیم، امسال هیچ بیماری در بیمارستان یا جنازه‌ای در مکه باقی نخواهد ماند.

اتوبوس استان خوزستان استان قم اصفهان ایران ایران اسلامی بیمارستان خراسان رضوی خراسان شمالی مسافران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر