کد خبر: 139446 A

«دو‌نفر از کارکنان سازمان آتش‌نشانی تهران در خصوص حادثه خیابان جمهوری بازداشت شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که به گفته وزیر کشور گزارش نهایی درباره این حادثه تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد.»

«دو‌نفر از کارکنان سازمان آتش‌نشانی تهران در خصوص حادثه خیابان جمهوری بازداشت شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که به گفته وزیر کشور گزارش نهایی درباره این حادثه تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد.»

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه شرق، «بازپرس جنایی تهران روز پنجشنبه بعد از تحقیق از رئیس ایستگاه یک سازمان آتش‌نشانی تهران و اپراتور نردبانی که در این عملیات به علت نقص در سیستم کامپیوتر کار نکرده بود آنها را بازداشت کرد. همچنین محل حادثه با دستور بازپرس پرونده پلمب شد و تیمی از کارشناسان پلیس آگاهی با حضور در کارگاه خیاطی به بررسی محل پرداختند تا احتمال عمدی‌بودن آتش‌سوزی یا قصور در این ماجرا را بررسی کنند. در همین حال خانواده دو زنی که جانشان را در این حادثه از دست دادند با مراجعه به دادسرا اعلام شکایت کردند.

در حالی‌که تحقیقات قضایی پیرامون این حادثه آغاز شده است، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گفت: تیم زبده‌ای با حضور در محل حادثه گزارش کاملی را تهیه خواهد کرد تا در آینده از وقوع این حوادثجلوگیری شود.

وی اظهار کرد: معاونت‌های وزارت کشور پیگیر مشخص شدن عاملان کوتاهی در این حادثه هستند و تیم ویژه‌ای با حضور در محل گزارش کاملی را تهیه خواهد کرد تا در آینده از بروز اینگونه حوادثجلوگیری شود.

او خاطرنشان کرد: گزارش نهایی ظرف دو هفته آینده تقدیم رئیس‌جمهوری می‌شود.

عیسی فرهادی، فرماندار تهران نیز گفت: قبل از اینکه پرسنل آتش‌نشانی به محل حادثه واقع در خیابان جمهوری برسند، یک‌ نفر جان خود را از دست داده بود و نردبان دومی که به دلیل نقص‌فنی نردبان اول به محل اعزام شده بود، چهاردقیقه تاخیر داشت.

وی ادامه داد: حضور آتش‌نشانان بین سه‌ونیم تا چهاردقیقه طول کشید اما تجهیزات آتش‌نشانی از جمله نرد‌بان عمل نکرد و نردبان بعدی با چهاردقیقه تاخیر به محل حادثه ‌رسید و ‌نفر دوم نیز ۱۱‌ثانیه قبل از اینکه نردبان عمل کند از طبقه پنجم سقوط کرد. فرهادی با اشاره به اینکه عمده نقص در حادثه آتش‌سوزی واقع در خیابان جمهوری نردبان بود، گفت: در صورتی که نقص‌ فنی عامل انسانی داشته باشد باید آتش‌نشانی جوابگو باشد ولی وقتی که نقص‌ فنی عاملی غیرانسانی داشته باشد دیگر نمی‌توان کاری کرد.

فرماندار تهران تاکید کرد: متاسفانه ساختمان‌های بی‌ضابطه در تهران فراوان داریم که زیرپله ساختمان را انباری ملزومات خیاطی و پارچه می‌کنند که این ملزومات آتش‌زا هستند و هنگامی که راهروها از آتش شعله‌ور شوند، ساکنان مسیر دیگری را برای خروج از ساختمان نخواهند داشت.

فرماندار تهران با ارائه آماری گفت: در سال ۹۰ بر اثر آتش‌سوزی‌ها در تهران ۳۲‌نفر، در سال ۹۱،۲۱‌نفر و در سال‌ جاری تا این لحظه در تهران ۱۲‌نفر جان خود را از دست داده‌اند. سالانه ۲۰هزار‌نفر در کشور بر اثر حوادثجاده‌ای کشته می‌شوند ولی در صحنه‌های آتش‌سوزی کسی که جان خود را از دست می‌دهد بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

فرهادی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم در حادثه خیابان جمهوری آتش‌نشانی چهار مجروح داشت.

در حالی‌که از روز یکشنبه هفته گذشته انتقادهای زیادی از سازمان آتش‌نشانی مطرح شده است رضا خوشزاد، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران که در برنامه‌ای تلویزیونی حاضر شده بود، گفت: نخستین قربانی قبل از آغاز عملیات سقوط کرد و‌ نفر دوم نیز اگر ۱۵ثانیه دیگر طاقت می‌آورد این حادثه رخ نمی‌داد و باید بررسی شود یکی از افراد جان‌باخته چرا دست به چنین ریسکی زد. در فضایی که این فرد حضور داشت پنج‌نفر دیگر نجات پیدا کردند. ضمن اینکه در بررسی‌ها مشخص شد تمام وسایل موجود در ساختمان از جمله چرخ خیاطی و دوک‌های نخ سالم بودند. ضمن اینکه به نظر می‌رسد‌ نفر دوم قصد داشت با استفاده از کامپوزیت‌ نما خود را به خیابان برساند. پس از اینکه نردبان اول دچار نقص فنی شد این فرد هنوز در ساختمان حضور داشت. نردبان دوم نیز یک دقیقه بعد از ایستگاه ۱۸ راهی محل حادثه شد. اگر‌ نفر دوم ۱۵ثانیه دیگر طاقت می‌آورد و کامپوزیت زیر پایش نمی‌شکست این فرد جانش را از دست نمی‌داد. آتش‌نشانان در ۹۵ثانیه با استفاده از نردبان توانستند پنج‌نفر را نجات دهند.

او توضیح داد: کانون حریق پشت در کارگاه در طبقه چهارم ساختمان بود و هفت‌نفر در کارگاه گرفتار بودند. در پاگرد طبقه چهارم تا پشت بام مملو از کالا بود که امکان خروج را سخت کرده بود. این در حالی است که در راهروی طبقه سوم نیز پشم‌شیشه قرار داشت.

وی افزود: نخستین تماس همزمان با مشاهده مقداری دود از پشت بام برقرار شد و پس از آن تماس‌های متعددی با سازمان گرفته ‌شد. براساس منشور اخلاقی آتش‌نشانان سعی می‌کنند در کمتر از ۴۵‌ثانیه پس از اعلام حادثه از ایستگاه خارج شوند. در این حادثه اولین ایستگاه سه‌دقیقه‌ودو‌ثانیه بعد از تماس اول در محل حاضر شد که این زمان براساس نرم‌های موجود خوب است. وی گفت: ما مستنداتی داریم که در کشورهایی همچون آلمان، انگلیس و لهستان نیز در صحنه عملیات نردبان باز نشده است. فتح‌الله تیموری، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران نیز درباره نقص فنی نردبان گفت: «این دستگاه‌ها هر روز ساعت هفت صبح هنگام تحویل شیفت کنترل می‌شوند. نردبان اول که به محل رسید به دلیل اینکه سیستم آن خارجی و حساس است و دلایل فنی، عملیاتی نشد و درخواست نردبان دوم شد و تا آن لحظه هنوز کسی مقابل پنجره نبود. آتش‌نشانان با سه نازل شروع به آب‌پاشی کردند. ناگهان خانمی از پنجره خارج شد و لبه پنجره ایستاد. مرد جوانی نیز لبه پنجره نشست و با او صحبت کرد. همکاران ما از آن زن خواستند داخل برود. این زن حدود دودقیقه‌و۲۸‌ثانیه لب پنجره بود که ۱۵‌ثانیه بعد از سقوط وی نردبان به مقابل پنجره رسید.

علاوه بر وزارت کشور و دستگاه قضایی، شورای شهر تهران و مجلس نیز این حادثه را پیگیری می‌کنند. معصومه آباد، مسوول پیگیری آتش‌سوزی مرگبار خیابان جمهوری در شورای شهر تهران در این‌باره گفت: «خطای انسانی در این حادثه رخ نداده و گزارش نهایی در این خصوص روز سه‌شنبه به شورای شهر ارائه خواهد شد.» محل حادثه ساختمانی است که ۳۵ سال از عمر آن می‌گذرد و تاکنون بارها درباره ناایمن بودن چنین کارگاه‌هایی هشدار داده شده بود. معصومه آباد درباره ایمنی ساختمان محل حادثه در خیابان جمهوری گفت: «۱۱ تیر امسال ساختمان محل حادثه در شش مورد به دلیل ناایمنی از سوی آتش‌نشانی اخطار گرفته بود. البته ۹۹‌درصد ساختمان‌های مناطق ۱۱ و ۱۲ تهران آبستن این حوادثهستند.» وی افزود: در این عملیات هیچ خطای انسانی صورت نگرفته و آخرین بار ۱۸آذر امسال از این نردبان در عملیات استفاده شده بود. اپراتور نردبان نیز از آتش‌نشانان مجرب و متخصص بود که پیش از این با این نردبان کار کرده بود. آباد تاکید کرد: گزارش خود را تا سه‌شنبه به شورای شهر ارائه می‌دهم و درخواست دارم قضاوت درباره این حادثه در فضایی آرام صورت گیرد تا به اعتماد مرد آسیبی وارد نشود.

محمدجواد کولیوند، نایب‌رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با شهرداری و دیگر دستگاه‌هایی که در حال تحقیق در این‌باره هستند در ارتباط هستیم و گزارش کمیسیون تا روز یکشنبه بررسی و نهایی می‌شود. وی افزود: متهم کردن مجموعه‌ای در حالی که تحقیقات تمام نشده، کار منطقی نیست.

انگلیس دادسرا دستگاه قضایی سازمان آتش نشانی شعله شورای شهر تهران فرماندار مجلس شورای اسلامی معاون وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر