کد خبر: 205173 A

در پی حکم دادگاه، یک مرد بلژیکی که به خاطر تجاوز و قتل به حبس ابد محکوم شده، اجازه یافته با کمک پزشکان به زندگی خود پایان دهد.

در پی حکم دادگاه، یک مرد بلژیکی که به خاطر تجاوز و قتل به حبس ابد محکوم شده، اجازه یافته با کمک پزشکان به زندگی خود پایان دهد.

«فرانک ون دن بلیکن» که اکنون ۵۰ سال دارد اعتراف کرده که قادر به کنترل تمایلات بیمارگونه و خشن جنسی خود نیست و هرگز آزاد نخواهد شد. تصمیم دادگاه پس از سه سال نبرد قانونی از سوی این زندانی که در دهه ۱۹۸۰ میلادی محکوم شناخته شد، گرفته می‌شود. وکیل ون دن بلیکن به خبرنگاران گفت که او به زودی به یک بیمارستان منتقل خواهد شد تا روند پزشکی کمک به خودکشی اجرا شود. وی افزود که نمی‌داند این کار دقیقا چه زمانی و کجا انجام خواهد شد.

بلیکن ابتدا در سال ۲۰۱۱ میلادی با ذکر «رنج جانکاه روانی» درخواست کرده بود پزشکان برای خودکشی به او کمک کنند اما کمیسیون ویژه «مرگ یاری‌شده» در بلژیک خواهان بررسی راه های درمان این زندانی پیش از توسل به چنین راهی بود. دادگاه حقوق بشر اروپا چندین بار از بلژیک به خاطر ناکامی در درمان مناسب بیماران مبتلا به مشکلات روانی انتقاد کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، شمار موارد خودکشی‌های یاری‌شده از سال ۲۰۰۲ میلادی در بلژیک به تدریج در حال افزایش بوده و اکنون اکثر این خودکشی‌ها غیرجنجالی است و شامل افراد پیر یا کسانی می‌شود که به بیماری‌های مهلک مبتلا هستند اما گاه در مواردی این خودکشی‌ها با اعتراضات و انتقاداتی روبرو شده است.

بلژیک بی بی سی بیمارستان تجاوز حبس حقوق بشر خودکشی قتل مرگ مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر