کد خبر: 239000 A

محبیان:

ارتباط فکری احمدی‌نژاد با مشایی قابل انکار نیست و در این میان نقش مشایی تایید کردن مستمر احمدی‌نژاد و افزودن به اعتماد به نفس اوست. به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد و مشایی دریافته‌اند که نظام نسبت به مشایی حساس است و کوتاه نمی‌آید بنابراین تاکید بر مشایی را از اولویت خارج کرده‌اند و مشایی از نقش شاهد بازاری به پرده‌نشینی تغییر رویکرد داده است.

«مشکل احمدی‌نژاد در انتخاب‌های آتی در وهله نخست، در سطوح بالای حاکمیت است. آنها اعتمادشان از احمدی‌نژاد سلب شده است. به صحبت‌های اخیر احمدی‌نژاد دقت کنید که دائما در حال ارسال سیگنال به سطوح بالای حاکمیت است تا اعتماد را بازسازی کند؛ از ویترین خارج کردن مشایی هم در این راستاست»؛ این اعتقاد امیر محبیان است. مدیرعامل خبرگزاری آریا است. او در این مصاحبه تلاش کرده تا زوایای موجود بین اصولگرایان و احمدی‌نژاد را بیان کند. بخشهایی از گفت‌وگوی هفته نامه مثلثبا امیرمحبیان به شرح زیر است:

آقای احمدی‌نژاد اخیرا درباره جمله معروف خود، «احمدی‌نژاد یعنی مشایی» اظهاراتی داشته البته تایید نشده مبنی بر اینکه «در انتخابات ۹۲ چون حضور آقای هاشمی قطعی شد و ما رای آور‌تر از مهندس مشایی نداشتیم با گفتن این جمله از خودم هزینه کردم تا بتوانیم انقلاب را از خطر ارتجاع دور کنیم آن جمله انتخاباتی بود و امروز مطلقا موضوعیتی ندارد و تکرار آن موجب تفرق میان نیروهای انقلاب می‌شود.» احساس می‌شود او می‌خواهد به اصولگرایان پیام دهد که چون دیگر با مشایی پیوندی ندارد از این رو مانعی نیز بر سر راه پیوند اصولگرایان با او نیست، نظر شما چیست؟ آیا جدایی اصولگرایان از احمدی‌نژاد فقط متأثر از پیوند او با مشایی بود یا مسائل دیگری هم وجود دارد؟

ارتباط فکری احمدی‌نژاد با مشایی قابل انکار نیست و در این میان نقش مشایی تایید کردن مستمر احمدی‌نژاد و افزودن به اعتماد به نفس اوست. به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد و مشایی دریافته‌اند که نظام نسبت به مشایی حساس است و کوتاه نمی‌آید بنابراین تاکید بر مشایی را از اولویت خارج کرده‌اند و مشایی از نقش شاهد بازاری به پرده‌نشینی تغییر رویکرد داده است.

اما در مورد رابطه احمدی‌نژاد و اصولگرایان باید دقیق‌تر نگاه کرد. اصولگرایان از نظر احمدی‌نژاد یکپارچه نیستند؛ برداشت من این است که اصولگرایان سنتی از نظر احمدی‌نژاد تاریخ انقضایشان گذشته و توانایی مواجه شدن با مسائل سیاسی را ندارند، باتوجه به ذهنیت احمدی‌نژاد فکر می‌کنم او اصولگرایان سنتی را بازی خورده هاشمی می‌داند؛ جریان ایثارگران و رهپویان را هم الان قبول ندارد و آنها را حیران میان حداد و قالیباف می‌داند؛ پایداری‌ها را لازم می‌داند به شرطی که به او اقتدا کنند و نه آیت‌الله مصباح! نقطه حساسیت آنها یعنی مشایی را فعلا به پرده‌‌غیب می‌فرستد تا بهانه‌ای نباشد؛ به‌دست محصولی و… پایداری را اداره می‌کند و با شعارهای تند پایداری اصولگرایان سنتی حاشیه‌نشین و ایثارگران را منفعل!

بحثی است که هنوز آقای احمدی‌نژاد در بین طبقه مستضعف جامعه کف رای دارد آیا همچنان این بدنه اجتماعی همچون گذشته است یا دارد ریزش می‌کند؟ گذر زمان به حجم طرفداران احمدی‌نژاد می‌افزاید یا از تعداد آنها می‌کاهد. به عبارت دیگر گذر زمان به نفع احمدی‌نژاد است یا به ضرر او؟

مشکل احمدی‌نژاد در انتخاب‌های آتی در وهله نخست، در سطوح بالای حاکمیت است. آنها اعتمادشان از احمدی‌نژاد سلب شده است. به صحبت‌های اخیر احمدی‌نژاد دقت کنید که دائما در حال ارسال سیگنال به سطوح بالای حاکمیت است تا اعتماد را بازسازی کند؛ از ویترین خارج کردن مشایی هم در این راستاست.

آقای احمدی‌نژاد تصور می‌کرد چون مردم گرایش زیادی به او دارند اگر آقای مشایی ردصلاحیت شود جامعه نمی‌پذیرد، اما خلاف این اتفاق افتاد و جامعه سکوت کرد. در واقع برای هیچ کس موضوع ردصلاحیت مشایی اهمیتی نداشت، به نظر شما چرا احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری به سمت مشایی رفت، اشتباه تاکتیکی بود یا آنکه چاره‌ای نداشت؟

به گمانم احمدی‌نژاد تحلیلی اشتباه از میزان انعطاف نظام داشت. او فکر می‌کرد نظام در برابر اصلاح‌طلبان یا فردی مثل روحانی که اشبه‌الناس به هاشمی دانسته می‌شد؛ چاره‌ای جز اتکا به او ندارد. او اشتباه می‌کرد؛ سیستم، روحانی «قابل پیش‌بینی» را به او که قابل پیش‌بینی نبود‌ ترجیح داد. روحانی بخشی از یک پروژه بزرگ بود که نظام قرار بود آن را برای ساماندهی آینده اجرا کند، در مقدمات این پروژه احمدی‌نژاد نقشی را بر عهده داشت، ولی این نقش در پرده دوم توسط فردی چون روحانی قابل اجرا بود، نه احمدی‌نژاد!

به‌نظر می‌رسد اصولگرایان بعد از گذشت ۱۸ ماه از روی کار آمدن دولت روحانی در حال صف‌بندی شفاف مقابل رئیس‌جمهور هستند و گویا تمایل دارند قطب مقابل دولت به حساب آیند، آیا این رویکرد سیاسی مناسبی برای اصولگرایان است چون برخی می‌گویند این کار عاملی می‌شود که روحانی کامل متعلق به جناح رقیب شود و این مساله شاید به ضرر اصولگرایان باشد، نظر شما چیست؟

اصولگرایان رویکرد واحدی در برابر روحانی ندارند، معتدلین به سرخطی علی لاریجانی رابطه خوبی با روحانی دارند، فراکسیون اصولگرایان و طیف ایثارگران هم سیاست یکی به نعل یکی به میخ را دنبال می‌کنند، پایداری هم نانش را در تنور دعوا با روحانی پخت می‌کند. پس اصولگرایان در قبال روحانی سیاست واحدی را ندارند.

احمدی نژاد اصولگرایان اعتماد به نفس انتخابات انتخابات ریاست جمهوری انقلاب بازی رئیس جمهور مشایی مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر