کد خبر: 241652 A

از نخستین روزهای پس از کاهش چشمگیر قیمت نفت اما این دولت یازدهم بودکه بلافاصله با ارائه لایحه بودجه سال آینده کشور بر بی تاثیری این بازی نفتی بر روند رو به رشد اقتصادی کشورمان تاکید کردند، لایحه بودجه ای که برخلاف اتکای بالای سال های قبل به قیمت نفت قرار است جای خود را به افزایش صادرات غیرنفتی بدهد.

طلای سیاه باز هم جنجال آفرین شده، در حالی که کشورهای تولید کننده نفت برای بودجه بندی جدید خود جای ویژه‌ای را برای نفتِ گرانِ بیش از ۱۰۰ دلار باز کرده بودند، یک شوک اما به یک باره، همه چیز را به هم ریخت.

نامه نیوز با این مقدمه نوشت: عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، از افزایش تولیدات خود خبر داد، خبری که به کاهش شدید و یکباره قیمت نفت، این طلای سیاه خاورمیانه منجر شد و قیمت آن در کمتر از ۶ ماه، به کمتر از ۵۰ دلار درهر بشکه سقوط کرد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اقتصاد درهم ریخته روسیه ناشی از سیل تحریم های غرب بر سر بحران کریمه و اوکراین از یک سو و وضعیت اقتصادی ایران ناشی از تحریم های نفتی غرب از سوی دیگر، اهداف اصلی ریاض برای آغازِ این «بازی نفتی» هستند؛ بازی که ریاض پس از سلسله شکست‌ها و سرخوردگی های خود در زمین عراق، سوریه، یمن و بحرین و از همه مهمتر نشستن تهران و واشنگتن بر سر یک میز برای حل پرونده هسته ای ایران، آن را آغاز کرده است.

از نخستین روزهای پس از کاهش چشمگیر قیمت نفت اما این دولت یازدهم بودکه بلافاصله با ارائه لایحه بودجه سال آینده کشور بر بی تاثیری این بازی نفتی بر روند رو به رشد اقتصادی کشورمان تاکید کردند، لایحه بودجه ای که برخلاف اتکای بالای سال های قبل به قیمت نفت قرار است جای خود را به افزایش صادرات غیرنفتی بدهد.

ادامه کاهش قیمت نفت که در هفته های اخیر به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است اما دیگر کشورهای تولید کننده نفت را با بحران مواجه کرده است، بحرانی که نتایج آن در صورت ادامه این کاهش صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره ساختار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آنها خواهد زد؛ همین موضوع باعثشد تا «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا تور خاورمیانه و آفریقایی خود را آغاز کند و از آن سوی دنیا راهی تهران، ریاض و الجزایر شود.

مادورو تهران را خانه‌ی دوم خود خواند تا نشان دهد خلفی بر حق برای «چاوز» رئیس جمهوری فقید کشور ونزوئلا است، کسی که بیشترین حجم سفرهای خارجی روسای جمهوری ایران به ونزوئلا را رقم زد و حتی پس از مرگش از سوی رئیس جمهوری سابق کشورمان «شهید» خطاب شد!

مادورو اما این بار با ماموریت ویژه ای راهی خاورمیانه شده است، وی در دیدار با مقام معظم رهبری در سفر یک روزه خود به تهران عنوان داشت: در تلاش هستیم که اجماعی را برای کنترل قیمت نفت میان کشورهای عضو اوپک و همچنین دیگر کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه ایجاد کنیم تا با همکاری و بهره‌گیری از مکانیسم‌های نوین، قیمت نفت را به حد قابل قبولی بازگردانیم.

سخنانی که در پاسخ به اظهارات مقام معظم رهبری عنوان شد، ایشان در دیدار با رئیس جمهور ونزوئلا کاهش عجیب قیمت نفت در یک مدت کوتاه را حرکتی سیاسی و غیر اقتصادی خواندند و افزودند: دشمنان مشترک ما از نفت بعنوان یک حربه سیاسی استفاده می‌کنند و قطعاً در این کاهش شدید قیمت نفت نقش دارند.

در حالی که قرار است امروز دوشنبه، وزیر نفت عراق نیز برای دیدار و گفت وگو با مقامات کشورمان حول موضوع کاهش قیمت نفت وارد تهران شود پرواضح است که با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری ونزوئلا، قرار است مثلثی با حضور تهران، کاراکاس، مسکو و با همراهی عراق برای مقابله با حربه سیاسی ریاض و متحدان آن تشکیل شود، مثلثی برای مقابله با عربستان سعودی و در نهایت تثبیت قیمت نفت.

اوپک بازی جهان دولت رشد اقتصادی زمین صادرات غیرنفتی قیمت نفت لایحه بودجه یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر