کد خبر: 241681 A

رسول منتجب‌نیا:

چه شخصیت‌های محوری و چه بدنه اصلاحات، همه ندای واحدی دارند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند آگاهانه و یا ناآگاهانه در خدمت رقیب هستند. اصلاحات دو محور مشخص دارد؛ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات محور اول و محور دوم رهبران اصلاحات است. در این یک سال هیچ گروه جدید و یا قدیمی ساز عبور از شورای هماهنگی و شورای مشورتی را نزده است.

«تمام این موارد تنها تلاش نافرجام رقبای ناکام اصلاحات است» این را رسول منتجب نیا به ندای ایرانیان می‌گوید. کدام رقبا را می‌گوید؟ این رقبا کجا هستند؟ کجا سازماندهی می‌شوند و چه کسانی آن‌ها را هدایت می‌کنند؟ عناصر این رقبا دوست دارند اصلاحات را در اختلاف و انشقاق نشان دهند. آن‌ها بر درخت خشکیده‌ای که سال هاست خشکیده تکیه زده‌اند و انتظار می‌کشند تا دوباره آفتاب بختشان طلوع کند. حجت السلام و المسلمین منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی می‌گوید: «چه شخصیت‌های محوری و چه بدنه اصلاحات، همه ندای واحدی دارند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند آگاهانه و یا ناآگاهانه در خدمت رقیب هستند» مشروح مصاحبه رسول منتجب نیا با ندای ایرانیان در ذیل آمده است:

برخی از رسانه‌های اصول گرا مدعی‌اند که با تشکیل احزاب جدید و فعال شدن چند حزب قدیمی، اختلاف میان اصلاح طلبان بیشتر شده است. به عنوان یک فعال سیاسی این مساله را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من برعکس کسانی که معتقدند، اصلاحات طی چند ماه اخیر با راه افتادن احزاب قدیمی‌تر و فعال شدن احزاب جدید دچار انشقاق شده است، معتقدم اصلاحات قوی‌تر از هر زمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. واقعیت‌های انتخابات ۹۲ به همه اصلاح طلبان نشان داد که راه اختلاف و تک روی راه شکست است. من آنچه که از جریان اصلاحات در طی یک سال گذشته دیدم، اتحاد و هم نوایی بیشتر نسبت به گذشته است.

چه امری باعثشده که برخی رسانه‌ها اینگونه برای وارونه‌نمایی روابط اصلاح‌طلبان تلاش کنند؟

تشکیلات منسجم اصلاح طلبان از شورای هماهنگی گرفته تا شورای مشورتی به ما نشان می‌دهد که اتحاد و گفت‌و‌گو میان احزاب و گروههای اصلاح طلب بیشتر شده است. خود من هم تا کنون چنین انسجام و وحدت نظری را ندیده بودم. اینکه رسانه‌های اصول گرا دوست دارند ادعا کنند که میان اصلاح طلبان تفرقه پدید آمده است، اتفاق تازه و رخداد جدیدی نیست. اصول گرایان سال هاست که توانایی جمع شدن زیر یک سقف را از دست داده‌اند. اما ما اصلاح طلبان این گونه نیستیم.

همین چند روز پیش اصول گرایان، همایشی را با نام وحدت اصول گرایی برگزار کردند، چطور می‌گویید توانایی جمع شدن زیر یک سقف را ندارند؟

شکاف در میان جبهه اصول گرایی بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که با نشستن روی صندلی‌های همایش ترمیم شود. زمان انتخابات مجلس آینده، قطعا میزان وحدت اصول گرایان در تعدد لیست‌هایشان مشخص خواهد شد. من معتقدم که همایش‌های اتحاد اصول گرایی نمایشی است و هیچ کاربرد دیگری ندارد. قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ هم، صحبت از فرد مشترک و اجماع بر سر یک فرد می‌شد همایش‌های متعددی هم ترتیب داده شد اما نهایتا ۵ اصول گرا در خرداد ماه آن سال حضور پیدا کردند.

شاید از شکست گذشته درس گرفته باشند؟

به تعبیر من هر دو همایش میان اصول گرایان، اختلاف را بیشتر کرد. ما در همایش اول حذف بدنه‌ای از اصول گرایان را شاهد بودیم که به هر حال کفه ترازوی رای آن‌ها سنگین است و در همایش دوم حذف گروهی دیگر را شاهد بودیم که بدنه و نیرویی برای کار انتخاباتی دارد به هر حال دیده‌ام گروه‌هایی از این همایش‌های مکرر ناراضی بیرون آمده‌اند. اما به هر حال ما برای آن‌ها آرزوی موفیقت و وحدت می‌کنیم. اصلاح طلب واقعی از پدید آمدن گروه‌ها و جریانات مختلف حمایت می‌کند. اما برخی از اصول گرایان هم باید بدانند که اختلاف انداختن میان اصلاح طلبان فایده ندارد. القای انشقاق و اختلاف به وسیله برخی از رسانه‌هایشان و نفوذی‌های آن‌ها در رسانه‌های اصلاح طلب، کار شایسته‌ای نبوده و زیر پا گذاشتن اخلاق رسانه‌ای است. به هر حال این کار‌ها بی‌فایده است و نباید فرافکنی کرد.

برخی از فعالین منتسب به اصلاحات هم می‌گویند که با فعال شدن گروه‌های جدید اختلاف و انشقاق بین اصلاح طلبان پدید آمده است.

چه شخصیت‌های محوری و چه بدنه اصلاحات، همه ندای واحدی دارند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند آگاهانه و یا ناآگاهانه در خدمت رقیب هستند. اصلاحات دو محور مشخص دارد؛ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات محور اول و محور دوم رهبران اصلاحات است. در این یک سال هیچ گروه جدید و یا قدیمی ساز عبور از شورای هماهنگی و شورای مشورتی را نزده است.

پس چرا مسئله انشقاق و اختلاف در نظر برخی فعالین سیاسی و رسانه‌ای پر رنگ است؟

کسانی که این روز‌ها قدم در راه برخی از رسانه‌ها می‌گذارند و در رسانه‌ها ادعا می‌کنند که اصلاحات دچار اختلاف و انشقاق شده است به شدت در اشتباه هستند. ما نمی‌دانیم منبع آن‌ها کجاست و روی چه مسائلی تکیه می‌کنند. در مسائل کلی تمام گروه‌های اصلاح طلب یک صدا هستند مگر اینکه رسانه‌ای یا کسانی خودشان را بالا‌تر از شورای هماهنگی یا رهبری اصلاحات ببینند در این صورت نظر خودشان است. به جد معتقدم که امروز از اصلاحات ندایی واحد به گوش می‌رسد. افراد و رسانه‌هایی که ادعا می‌کنند اصلاحات به دلیل پدید آمدن چند حزب جدید دچار انشقاق، اختلاف و ضعف شده است اگر افراد صادقی باشند اشتباه می‌کنند ولی اگر به دنبال اختلاف افکندن و سخن چینی میان فعالین سیاسی و جریان‌ها باشند تا ماهی خود را صید کنند قطعا در پایان ضرر می‌کنند چرا که ساختار ترتیب داده شده در جبهه و شورای مشورتی خیال خام آن‌ها از میان خواهد برد. پس از انتخابات ۹۲ هیچ ندای مخالفی تا به حال در میان اصلاحات شنیده نشده است. تمام این موارد تنها تلاش رقبای نا‌کام اصلاحات است.

اخلاق اصلاح طلبان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس رسانه رسول منتجب نیا مصاحبه اصلاحات کسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر