کد خبر: 273071 A

ظریفیان:

لازم است مسئولین وزارت علوم یک گزارش دقیق از آنچه که رخ داده و انجام شده را با مردم در میان بگذارند. فکر می‌کنم امروز وقت ارائه گزارش توسط وزارت علوم است.

قضیه پرونده‌های بورسیه چه شد؟ چه اتفاقی برای مختلفین رخ داد؟ چرا وزارت علوم گزارش نمی‌دهد؟ دکتر غلامرضا ظریفیان در گفت گو با ندای ایرانیان معتقد است: فشارهای جدی وجود دارد تا به گونه‌ای قضیه بورس‌ها را فراموش شود و دولت از تصمیم گیری‌اش عقب نشینی کند. من فکر می‌کنم اکنون لازم است مسئولین نسبت به این مسئله دقت بیشتری داشته باشند چون جامعه نسبت به این مسئله حساسیت دارد. لازم است مسئولین وزارت علوم یک گزارش دقیق از آنچه که رخ داده و انجام شده را با مردم در میان بگذارند. فکر می‌کنم امروز وقت ارائه گزارش توسط وزارت علوم است مشروح مصاحبه دکتر غلامرضا ظریفیان با سایت ندای ایرانیان در ذیل آمده است:

قضیه بورسیه‌های غیر قانونی به کجا رسید؟ آیا دولت به خاطر فشار‌ها عقب نشینی کرد؟ چرا آماری از بورسیه‌ها منتشر نمی‌شود؟

بهتر بود برای توضیح در این خصوص با مدیران وزارت علوم صحبت می‌شد. اما به عنوان یک استاد دانشگاه باید بگویم، آنچه که تحت عنوان بورس‌ها مطرح شد در واقع ادامه اتفاقاتی بود که در دولت قبل رخ داده بود ما در دولت قبل شاهد مجموعه‌ای سوء مدیریت‌ها، اهمال‌ها و در عین حال هم شاهد سوء استفاده‌های متعددی بودیم. یکی از همین سوء استفاده‌ها بحث بورس‌های تحصیلی بود. با مصاحبه‌ای که یکی ازمسئولان وزارت علوم، طرح مسئله در دولت جدید اعلام شد و ابعاد آن را هم به آن اشاره کرد. اما نباید فراموش کرد که بحث ۳۰۰۰ هزار بورسیه بیش از هر چیز شکل مطبوعاتی به خود پیدا کرده بود. و گرنه در اظهارات مسئولین وزارت علوم هیچ‌گاه این عدد به عنوان مجموعه تخلف‌ها مطرح نشد. در تعدادی از ۳۰۰۰ بورسیه شاهد تخلفاتی در خصوص آیین نامه‌های وزارت علوم در تعدادی دیگر تخلف از مقررات شورای بورس و در بخشی از آن‌ها شامل تخلفات و اهمال‌های دانشگاه‌ها در مجموعه معدل‌های افراد بورسیه شده بود. اینکه می‌گویید اعلام نشد چرا در دوره سرپرستی آقای نجفی این کار انجام شد و گزارش رسانه‌ای آن ارائه شد. بخشی از این سه هزار پرونده دارای تخلفات جدی بودند که به هیچ وجه قابل چشم پوشی نبود.

مشکل اصلی در قضیه پرونده سه هزار بورسیه چه بود؟

در دولت قبل، آئیین نامه استفاده از بورس را تغییراتی را داده بودند. این مسئله خلاف قانون نبود اما بالاخره خلاف معمول محسوب می‌شد.

چرا؟!

به این دلیل که بورس نوعی امتیاز آموزشی برای دانشجویانی است که از معدل بالا‌تر و توانایی علمی بیشتری برخوردار هستند وقتی آئیین نامه به گونه‌ای دیگر تغییر پیدا می‌کند. بنابراین از نظر جامعه علمی کشور کاری غیر معمول رخ داده است هر چند ما با تغییر آئیین نامه روکشی از قانون را برای آن درست کرده باشیم.

چه تغییراتی در آئیین نامه رخ داده بود که موجب اعتراض جامعه علمی کشور شد؟

معدل ۱۶ را برای کار‌شناسی و معدل ۱۴را برای کار‌شناسی در نظر گرفته بود که خوب غیر معمول بود. اما به هر حال بر اساس آئیین نامه‌ای که وزیر دولت قبل تصویب کرده بود بنابراین بخشی از این پرونده‌ها دچار خطای قانونی نشده بودند فقط به لحاظ علمی جامعه دانشگاهی آسیب دیده بود و منابع دولتی هدر رفته بود. اما بخشی از این تغییرات هم خلاف قانون بود که قابل چشم پوشی نبود عمده درگیری‌های وزرای دولت یازدهم بر سر همین پرونده‌ها بود. پرونده‌های که حتی بر اساس قانون دولت قبل هم دارای مشکل جدی بودند. برخی از افراد با معدل‌های ۱۲ یا ۱۱ بورسیه شده بودند که طبیعتا تخلف محسوب می‌شد. برخی هم به دلیل شاغل بودن نمی‌توانستند از بورسیه استفاده کنند. اتفاقات رخ داده قائدتا با اعتراض نمایندگان کمیسیون آموزش عالی مجلس روبرو شد.

 چه اقداماتی برای برخورد با بورسیه‌های غیرقانونی در ‌‌نهایت صورت گرفت؟

بخش قابل توجهی از متخلفین بورسشان قطع شد و تعدادی اندکی از آنکه حدود سی و چند نفر بودند تحصیلشان در دانشگاه به دلیل گستردگی تخلف ملغی اعلام شد. طبیعتا وقتی بورس قطع شود این امکان وجود ندارد که آن‌ها عضو هیات علمی شوند.

چه برخوردی با متخلفین در دانشگاه و وزارت علوم شد؟

تا الان روند برخورد با متخلفین ادامه دارد ولی فشارهای جدی وجود دارد تا به گونه‌ای قضیه بورس‌ها را فراموش شود و دولت از تصمیم گیری‌اش عقب نشینی کند. من فکر می‌کنم اکنون لازم است مسئولین نسبت به این مسئله دقت بیشتری داشته باشند چون جامعه نسبت به این مسئله حساسیت دارد. لازم است مسئولین وزارت علوم یک گزارش دقیق از آنچه که رخ داده و انجام شده را با مردم در میان بگذارند. فکر می‌کنم امروز وقت ارائه گزارش توسط وزارت علوم است.

گفتید دولت تحت فشار است. آیا به خاطر همین فشار‌ها گزارش ارائه نمی‌شود؟

اگر دولت گزارش فعالیت‌هایش را در خصوص پرونده بورسیه‌ها اعلام کند. قطعا اعتماد مردم هم جلب خواهد شد. اما در کنار این‌ها برخورد با فساد عزم جدی مجلس را نیز می‌طلبد.

غلامرضا ظریفیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر