کد خبر: 332882 A

سلطان‌نشین برونئی، بابانوئل را در این کشور محدود و ممنوع کرد و برای کسانی که این قانون را نقض کنند، پنج سال مجازات زندان در نظر گرفت.

به گزارش «عصر ایران» وزارت دیانت کشور جزیره‌ای 420 هزار نفره برونئی، تبریک نوئل، پوشیدن لباس بابانوئل و برگزاری جشن کریسمس را برای مسلمانان این کشور ممنوع کرد و مجازات پنج سال زندان برای نقض‌کنندگان این قانون در نظر گرفت.

بر اساس گزارش سی.ان.ان ترک، این کار به بهانه مغایرت سنت نوئل و کریسمس با فرهنگ اسلامی انجام شده است.

همچنین مسیحیان برونئی نیز به صورت محدود و تنها در اماکن مذهبی خود و با اطلاع به مقامات مجاز به پوشیدن لباس بابانوئل و برگزاری جشن کریسمس را خواهند داشت.

برونئی یک کشور ثروتمند نفتی است که 420 هزار نفر جمعیت دارد. بیش از 65 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند.

در اطلاعیه‌ای که وزارت دیانت برونئی درباره کریسمس و نوئل صادر کرده آمده است: «ترتیبات و دستورالعمل‌های جدید، برگزاری مراسم کریسمس و نوئل را که به باورهای جامعه مسلمانان آسیب می‌زند، محدود به اماکن مشخص و دربسته می‌کند».

اوایل ماه دسامبر نیز گروهی از علمای اسلامی برونئی با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به مردم مسلمان برونئی هشدار دادند تقلید کورکورانه از سنت‌ها و جشن‌های غیربومی که ریشه‌ای در فرهنگ اسلامی ندارد (مانند کریسمس) ضررهای جبران‌ناپذیری به سنت‌ها و ایمان جامعه مسلمانان وارد می‌کند.

سلطان برونئی شخص اصلی تصمیم‌گیر در این کشور است. «حسنال بولکیاه» سلطان 67 ساله برونئی میلیاردها دلار ثروت دارد.

قوانین جدید در برونئی در حالی است که این کشور یک کشور سکولار محسوب می‌شود. برای مثال 17 سال پیش و در مراسم جشن‌های ملی 50 سالگی سلطان برونئی مایکل جکسون خواننده مشهور آمریکایی به دعوت سلطان و با دریافت 15 میلیون دلار در برونئی کنسرت برگزار کرد.

سلطان 67 ساله برونئی

 

 

مراسم ازدواج پسر سلطان

 

 

مراسم ازدواج پسر سلطان

 

 

مراسم ازدواج پسر سلطان

 

 

کاخ سلطان برونئی

 

 

خودروی طلایی سلطان

 

 

مایکل جکسون به دعوت سلطان، در برونئی کنسرت برگزار کرده بود

 

 

 

 

 
زندان قانون کریسمس مسلمانان فرهنگ اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر