کد خبر: 425100 A

یونیسف هشدار داد؛

ایلنا: سازمان یونیسف با اعلام مرگ ۶۰۰ هزار کودک در سال به خاطر آلودگی هوا بر ضرورت اقدام در راستای کاهش آلودگی هوا تاکید کرد.

به گزارش ایلنا؛ سازمان یونیسف با انتشار گزارشی اعلام کرد آلودگی هوا با ایجاد یا تشدید بیماری در برخی کودکان، سالانه موجب مرگ ۶۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال و بروز بیماری میلیون‌ها کودک می‌شود.

طبق گزارش این سازمان، تولد زودهنگام و تولد با وزن پایین از عوارض جانبی آلودگی هوا در زمان تولد است و آلاینده‌ها به مغز کودکان در حال رشد آسیب می‌رساند.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی این سازمان، در این‌باره می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد این ذرات ریز می‌توانند با عبور از حصار خون-مغز که در کودکان محدودیت کمتری دارد، موجب بروز التهاب، آسیب به بافت مغز و آسیب دائمی به رشد شناختی مغز شوند.»

به گفته لیک، کودکان ساکن در شهر، روز و شب هوای آلوده استنشاق می‌کنند از اینرو سلامتشان، زندگی‌شان و آینده‌شان در معرض خطر است.

وی در ادامه می‌افزاید: «کودکان دو برابر سریع تر از افراد بزرگسال نفس می‌کشند و از این رو هوای بیشتری نسبت به وزن شان استنشاق می‌کنند. به همین دلیل سیستم تنفسی‌شان آسیب پذیرتر و سیستم ایمنی‌شان ضعیف‌تر است.»

این گزارش در راستای شروع کنفرانس سازمان ملل در مورد تغییر آب و هوا که قرار است ۷ نوامبر در مراکش برگزار شود منتشر شد.

آلودگی هوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر