کد خبر: 428735 A

دو مجرم حرفه‌ای که بعد از مسموم‌کردن رانندگان تریلر محموله آنها را سرقت می‌کردند، دستگیر شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه شرق، راننده یک تریلر اوایل مرداد با مراجعه به کلانتری باقرشهر به مأموران اعلام کرد: روز ٢٣ تیر از پالایشگاه نفت در جاده باقرشهر محموله روغن صنعتی را به مقصد خرم‌آباد بارگیری کردم اما در میانه راه و پس از بیهوش‌شدن به وسیله فردی که فکر می‌کردم همکار است، خودرو یدک‌کش و محموله روغن صنعتی آن سرقت شد.

راننده تریلر پس از حضور در پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «پس از بارگیری و خروج از انبار پالایشگاه، قصد بستن چادر ماشین را داشتم که در این زمان، فردی ناشناس به من مراجعه و عنوان کرد برادرش در شهرستان تصادف کرده است. او به این بهانه از من درخواست کرد او را تا قسمتی از مسیر مشترک، همراه خود ببرم. ابتدا قبول نکردم اما ‌زمانی‌که این شخص با ارائه مدارک شناسایی و ارائه گواهی‌نامه مدعی شد مانند من راننده خودرو سنگین و به‌نوعی همکار من است، قبول کردم تا با من همراه شود. پس از بستن چادر، دونفری سوار تریلر شدیم و حرکت کردیم. پس از رسیدن به منطقه کهریزک، به قصد تهیه آب و یخ از ماشین پیاده شدم و به یک مغازه در حاشیه جاده مراجعه کردم. این شخص نیز همراه من از تریلر پیاده شد و پس از دقایقی با چند قوطی آبمیوه به کامیون بازگشت. پس از رسیدن به قم و زمانی‌که قصد وارسی لاستیک‌ها را داشتم، این شخص پیشنهاد کرد او پشت فرمان بنشیند تا مقداری استراحت کنم. من نیز پیشنهاد او را قبول کردم. در آنجا بود که یکی از نوشیدنی‌ها را خوردم. پس از آن دیگر متوجه هیچ چیزی نشدم و وقتی بیدار شدم، خودم را در بیمارستان شهرستان بوئین‌زهرا مشاهده کردم. آنجا بود که به من گفتند چند روز است تحت مراقبت پزشکی قرار دارم».

کارآگاهان با مراجعه به پالایشگاه نفت اقدام به بررسی تصاویر به‌دست‌آمده از دوربین‌های مداربسته کردند و به‌این‌ترتیب صحت اظهارات راننده تریلر محرز شد. آنها در ادامه با انجام چهره‌نگاری و بهره‌گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار، موفق به شناسایی یکی از تبهکاران حرفه‌ای و تحت تعقیب مرجع قضائی به نام «مجتبی. ن» (٣٩ساله) شدند که در فروردین سال جاری با گرفتن مرخصی از زندان خارج و سپس متواری شده بود.

بررسی سوابق «مجتبی» حکایت از آن داشت او تاکنون ٩ بار به اتهام ارتکاب جرائم مختلف، از جمله قاچاق، مشارکت در قتل عمـد و آدم‌ربایی دستگیر و روانه زندان شده و آخرین‌بار در سال ١٣٩١ به اتهام مشارکت در قتل عمـد، دستگیر و در ادامه موفق به اخذ رضایت از خانواده مقتول در ازای پرداخت دیه شده بود. برابر اطلاعات به‌دست‌آمده از پرونده قتل عمـد این متهم، «مجتبی» در یک فقره قاچاق محموله سیگار، همراه تعداد دیگری از همدستانش اقدام به قتل راننده کامیون در شهرستان هشترود کرده و جسد را سوزانده بودند.

کارآگاهان پس از شناسایی تصویر «مجتبی» از سوی راننده تریلر با بهره‌گیری از سوابق متهم مخفیگاه او را در شمال غرب کشور شناسایی کردند و با اخذ نیابت قضائی به این منطقه اعزام شدند. مأموران سرانجام چند روز پیش با شناسایی آخرین مخفیگاه مجتبی و اطمینان از حضور وی در این مکان موفق به دستگیری وی شدند.

«مجتبی» پس از بازداشت به سرقت محموله روغن‌های صنعتی از تهران و همچنین چندین فقره سرقت مشابه محموله روغن‌های صنعتی در شهرستان‌های سمنان، سبزوار و شاهرود اعتراف و عنوان کرد همه سرقت‌ها را به همراه یکی از دوستانش به نام «فریدون. ح» (٣٤ساله) که در زندان با یکدیگر آشنا شده بودند، انجام داده است. با بررسی سوابق فریدون، معلوم شد او نیز از مجرمان سابقه‌دار در زمینه سرقت است که آخرین‌بار در سال ١٣٩٣، دستگیر و روانه زندان شده و پس از گذشت مدت کوتاهی آزاد شده است.

«مجتبی» درباره نحوه مشارکت «فریدون» در سرقت محموله‌های روغن صنعتی، به کارآگاهان گفت: «پس از آنکه موفق می‌شدم به بهانه‌ای و تحت عنوان همکار اعتماد رانندگان خودروهای یدک‌کش را به دست آوردم و با آنها همراه شوم، فریدون نیز با یک دستگاه خودرو سواری به تعقیب ما می‌آمد تا سرانجام راننده در مکانی توقف کند. در آنجا بود که فریدون نوشیدنی‌های مسموم را به من تحویل می‌داد و من نیز بقیه نقشه را اجرا می‌کردم».

کارآگاهان بعد از اعترافات صریح مجتبی درباره مشارکت فریدون در ارتکاب همه سرقت‌ها، موفق به شناسایی مخفیگاه فریدون در تهران شدند و او نیز دستگیر شد و همه اعترافات مجتبی را تأیید کرد.

سرهنگ کارآگاه حسین زارع، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: «متهمان پس از سرقت محموله‌های روغن‌های صنعتی، خودروهای یدک‌کش را به شهرستان بوئین‌زهرا منتقل و در بیابان‌های این شهرستان رها می‌کردند و خود نیز از محل متواری می‌شدند که با پیگیری این موضوع، چند دستگاه تریلر مسروقه رهاشده در شهرستان بوئین‌زهرا شناسایی شد و در ادامه نیز سایر رانندگان این خودروهای سنگین که دقیقا به همین شیوه و شگرد و به وسیله متهمان مورد سرقت محموله قرار گرفته بودند، شناسایی و برای پیگیری شکایات خود به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند».

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: «در ادامه رسیدگی به پرونده و به منظور شناسایی دیگر جرائم ارتکابی متهمان، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمان از سوی مقام محترم قضائی صادر شده است و از مال‌باختگان به‌ویژه رانندگان خودروهای سنگین که با این شیوه و شگرد مورد سرقت کامیون یا سرقت محموله به‌ویژه محموله روغن‌های صنعتی قرار گرفته و موفق به شناسایی تصاویر متهمان شده‌اند، دعوت می‌شود برای پیگیری شکایات خود به این پایگاه واقع در شهرری، خیابان آستانه مراجعه کنند».

پلیس آگاهی در این زمینه هشدار داد: اعتماد بی‌مورد به افراد ناشناس و قبول درخواست‌های آنها به‌ویژه درباره پذیرش مواد خوراکی و نوشیدنی از سوی آنها، مقدمه وقوع سرقت‌های به عنف به شیوه بی‌هوشی است که بعضا می‌تواند علاوه بر سرقت اموال، آسیب‌های شدید بدنی به برخی از افراد وارد کند.

سرقت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر