کد خبر: 428995 A

ایلنا: براساس مقاله‌ای که در مجله The Lancet به چاپ رسیده است، افرادی که در زندگی هدفی دارند که زندگی شان را خوشایندتر می‌کند، بیشتر عمر می‌کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از سینا پرس؛ محققان دانشگاه کالج لندن در انگلیس با همکاری دانشگاه پرینستون و ستونی بروک در آمریکا مطالعه‌ای در این مورد انجام دادند.

مطالعات گذشته نشان می‌داد که داشتن حس مثبت می‌تواند در سالمندی سودمند باشد. تحقیقات اخیر که توسط پروفسور اندرو استپتو – مدیر استیتو اپیدمیولوژی و سلامت لندن- به همراه همکارانش با استفاده از پرسش نامه‌ای برای اندازه‌گیری میزان سلامت که مربوط به قدرت کنترل فردی، احساس مفید بودن و احساس هدفمندی در زندگی است، انجام شد.

پرسش نامه توسط 9050 فرد انگلیسی که میانگین سنی شان 65 سال بود، پر شد و توسط محققان با توجه به جواب های داده شده به چهار گروه تقسیم شد و از بالاترین به پایین ترین سطح سلامت دسته‌بندی شد.

نتایج با توجه به سن، جنسیت، موقعیت اقتصادی اجتماعی، سلامت جسمی، افسردگی، سیگار کشیدن، فعالیت بدنی و مصرف الکل تنظیم شد تا فاکتورهایی که می‌توانست بر روی سلامت تاثیر بگذارد حذف شود. این افراد 8،5 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

افراد سالم‌تر، 2 سال بیشتر عمر می‌کنند

با در نظر گرفتن تمام فاکتورها، محققان دریافتند که افراد با بیشترین درجه سلامت 30% کمتر از دیگر گروه‌ها به مرگ فکر می‌کنند و بطور میانگین 2 سال بیشتر عمر می‌کنند.

پروفسور استپ تو خاطرنشان کرد: در مطالعات پیشین خود به این نتیجه رسیده بودند که شادی باعث کاهش خطر مرگ می‌شود. مطالعه کنونی آنها نیز این موضوع را نشان می‌دهد که هدف داشتن در زندگی باعث افزایش طول عمر می‌شود.

اجتماعی شدن در سنین بالا بسیار پر اهمیت است

پروفسور استپ تو در این باره می‌گوید:" مکانیسم‌های بیولوژیکی بسیاری برای افزایش سلامت وجود دارد به طور مثال این کار توسط تغییرات هورمونی یا کاهش فشار خون انجام می‌شود. اما با این حال، تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان مشخص کرد این تغییرات روابط بین امید به زندگی و سلامت را در جمعیت‌های پیر تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او در ادامه افزود: تحقیقات ما حاکی از آن است که اجتماعی بودن و روابط اجتماعی در سنین بالا بسیار حائز اهمیت است. فعالیت‌هایی مانند باغبانی کردن، آشپزی کردن، رفت و آمد با افراد خانواده و کودکان، کمک به همسایگان از جمله فعالیت هایی است که می تواند به احساس مفید بودن و کنترل فردی کمک کند.

سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر