کد خبر: 435198 A

ایلنا: به جرات می‌توان گفت ایران می‌تواند وضعیت اقتصادی کشور را با دو سوم مبلغ ٣٢٠ هزار میلیارد تومانی که برای بودجه عمومی کشور در نظر گرفته شده است، اداره کند. البته طبیعی است که در چنین شرایطی بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها در امور عمرانی کاسته می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ داریوش قنبری کارشناس اقتصادی؛ درباره بودجه سال 96 و تهیه یک بودجه سایه مطلبی را در روزنامه اعتماد نوشته است.

بودجه سایه در شرایطی مطرح می‌شود که وضعیت سیاسی- اقتصادی کشور در شرایط بحرانی باشد.

این در حالی است که وضعیت کنونی بحرانی نیست. حتی اگر ایالات متحده امریکا در توافق برجام عهدشکنی کند، این تخطی نمی‌تواند تاثیری در اجرای این برنامه داشته باشد چرا که برجام یک توافق چند جانبه است.

تهیه بودجه سایه می‌تواند حامل دو پیام باشد. نخست اینکه به جامعه بین‌المللی این پیام را اعلام می‌کند که ایران تحت هر شرایطی موضع و اهداف خود را حفظ می‌کند حتی اگر به لحاظ اقتصادی در مضیقه قرار گیرد. از سویی دیگر چنین اقدامی جهت تهیه بودجه سایه می‌تواند مبین این پیام به امریکایی‌ها باشد که در صورت لغو برجام و بازگشت تحریم‌ها هم ایران قادر است برنامه‌ریزی دقیقی برای اقتصاد خود داشته باشد و آن را اداره کند. بنابراین می‌توان گفت تهیه بودجه سایه می‌تواند راهی برای پیشبرد اهداف و سیاست‌های خارجه ایران باشد.

به جرات می‌توان گفت ایران می‌تواند وضعیت اقتصادی کشور را با دو سوم مبلغ ٣٢٠ هزار میلیارد تومانی که برای بودجه عمومی کشور در نظر گرفته شده است، اداره کند. البته طبیعی است که در چنین شرایطی بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها در امور عمرانی کاسته می‌شود.

این در حالی است که بودجه عمومی سال ٩٦ نسبت به سال ٩٥ رشد ١٠ درصدی را تجربه کرده است.

مهم‌ترین تمایزی که بودجه ٩٦ با سال‌های گذشته دارد، شفافیت و عملیاتی بودن آن است. از سوی دیگر منبع درآمد و هزینه‌ها نزدیکی منطقی به یکدیگر دارند. بنابراین در این حوزه نگرانی‌ای وجود ندارد.

نکته دیگری که دراین میان نباید از آن غافل شد، انضباط دولت در تقدیم بودجه به مجلس شورای اسلامی است که نشان از پایبندی دولت در تحویل بودجه و عملکرد مطلوب سازمان برنامه‌ریزی و بودجه در تدوین بودجه سال ٩٦ است.

با نیم نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در سال‌های گذشته می‌توان گفت مجموعه دولت برنامه‌ریزی مطلوبی برای تامین منابع درآمدی کشور در بودجه سال آینده داشته است.

از طرفی باتوجه به توافق اوپک، قیمت نفت و در نتیجه درآمدهای نفتی ایران رشد قابل توجهی را تجربه می‌کند. رشدی که مدیون سیاستگذاری‌های صحیح وزیر نفت است.

البته به نظر می‌رسد با توجه به سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال ٩٦ دولت باید طی برنامه‌ریزی مدونی تلاش کند میزان وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر