کد خبر: 435314 A

ایلنا: اگرچه فواید عصبی سیلوسیبین همچنان به طور کامل مشخص نشده است، این ترکیب بخش‌هایی در مغز را فعال می‌کند که تحت تاثیر انتقال دهنده‌های عصبی سروتونین قرار می‌گیرند، که در تنظیم شرایط خلق و خو و اضطراب موثر است.

به گزارش ایلنا به نقل از عصر ایران؛ نتایج مطالعه‌ای جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه نیویورک انجام شده است، نشان می‌دهد که یک دوز از سیلوسیبین (Psilocybin) - ترکیبی توهم‌زا که در قارچ‌های روانگردان یافت می‌شود – می‌تواند به طور قابل توجهی اضطراب موجود در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته را تا چندین ماه کاهش دهد.

یافته‌های جدید نشان می‌دهند که استفاده از سیلوسیبین موجب تسکین فوری پریشانی در بیماران مبتلا به سرطان می‌شود و آثار آن براساس ارزیابی‌های بالینی برای اضطراب و افسردگی در 80 درصد از 29 سوژه زیر نظارت برای بیش از شش ماه باقی مانده است.

تمام بیماران حاضر در این مطالعه - بیشتر بانوان در بازه سنی 22 تا 75 سال - دارای سرطان‌های پیشرفته پستان، دستگاه گوارش، یا خون بوده‌اند و پریشانی روانی جدی مرتبط با بیماری در آنها تشخیص داده شده بود. تمام بیماران از مشاوره متناسب با یک روانپزشک، روانشناس، پرستار یا مددکار اجتماعی بهره‌مند بودند و برای بررسی عوارض جانبی و بهبود در حالت روانی زیر نظر قرار داشتند.

به گفته پژوهشگران، در صورتی که آزمایش‌های بالینی در مقیاس بزرگتر نیز موفقیت آمیز باشند، در نهایت دارویی در دسترس، بی‌خطر، موثر و ارزان معرفی خواهد شد تا پریشانی و اضطراب موجود در بیماران مبتلا به سرطان که نرخ ارتکاب به خودکشی را در میان آنها افزایش می‌دهد، تسکین یابد.

سیلوسیبین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر