کد خبر: 452945 A

ایلنا: رئیس جمهور جدید ایالات متحده امریکا، خیلی زودتر از تصورات بسیاری از کارشناسان دست به کار شد، و وعده هایی که در دوران نامزدی انتخاب داده بود عملی کرد.

به گزارش ایلنا، روزنامه جهان اقتصاد نوشت. رئیس جمهور جدید ایالات متحده امریکا، خیلی زودتر از تصورات بسیاری از کارشناسان دست به کار شد، و وعده هایی که در دوران نامزدی انتخاب داده بود عملی کرد.

یکی از مهمترین صحبت های او، ساخت دیواری در مرز مشترک کشور امریکا با همسایه جنوبی آن، مکزیک بود که دستور ساخت چنین دیواری از سوی دونالد ترامپ صادر شد.

رئیس جمهور منتخب امریکا، یکی از دلایل خود برای ساخت دیوار میان مرز مشترک مکزیک و امرکیا را، جلوگیری از ورود مردم مکزیک به امریکا، و کاهش شغل برای مردم کشور خودش می داند که البته چینین دستوری توسط دونالد ترامپ واکنش رئیس جمهور مکزیک را در برداشت که علاوه بر محکوم کردن چنین کاری، به رئیس جمهور ایالت متحده امریکا، گفت که حتی یک سکه نیز حاضر نیست بابت ساخت دیوار بدهد.

از جمله کارهای ترامپ در مقام ریاست جمهوری، ممنوع کردن ویزا برای هفت کشور از جمله ایران در یک ماه آینده بود که اعتراض بسیاری از افردا از جمله مسلمانان را در برداشت.

یکی از پر سر و صدا ترین اعتراضات، تحریم اسکار توسط ترانه علی دوستی بود که رسانه های خارجی به آن پرداختند.

اما صحبت اینجاست که آیا ترامپ همه وعده های خود را به مرحله اجرا خواهد رساند یا نه؟

اگر دونالد ترامپ قصد عملی کردن همه وعده های خود را داشته باشد، پس باید منتظر واکنش جدی آن به برجام در روزهای آینده بود.

اما یک نکته اساسی وجود دارد که دیوار کشیدن میان مرز مشترک امریکا و مکزیک، لغو صدور ویزا به هفت کشو با برجام که یک توافق بین المللی است فرق دارد و شاید همین امر دلنگرانی های ایجاد شده درباره لغو برجام را بکاهد و از بین ببرد.

از همین رو مقامات کشورهای دیگر نیز دست به کار شده اند که رئیس جمهور منتخب امریکا را متوجه آن کنند که لغو برجام به سود هیچ کس نیست.

*ترزا می: برجام برای امنیت منطقه مهم است

نخست‌وزیر انگلیس در دیدار با جمعی از جمهوری‌خواهان ضمن تأکید بر لزوم ادامه برجام در اظهاراتی دوپهلو گفت که اگرچه این توافق بحث‌برانگیز بوده اما باعث خنثی شدن احتمال دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای شده است.

به گزارش ایسنا ، ترزا می نخست وزیر انگلیس، در سفر خود به آمریکا که قرار است با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کند شب گذشته در مراسم شام سالانه جمهوری‌خواهان در فیلادلفیا حضور یافت.

او در بخشی از سخنان خود در مورد برجام، گفت: با افزایش نفوذ بر ایران و رفتارهای خصمانه این کشور که خواستار دستیابی به یک کمربند نفوذی از تهران تا مدیترانه است،‌ در منطقه مقابله خواهیم کرد.

او در ادامه و ضمن دفاع از برجام، افزود: اگرچه توافق هسته‌ای با ایران بحث برانگیز بوده است اما توانسته احتمال دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای را برای بیش از یک دهه خنثی کند.

او افزود: پس از این توافق ایران ۱۳ هزار سانتریفیوژ را همراه با تأسیسات مربوطه برچید و نیز ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را از خاک خود خارج کرد.

او افزود: این توافق برای امنیت منطقه بسیار مهم و اساسی بود اما این توافق اکنون باید بسیار سرسختانه و با دقت مورد نظارت قرار گیرد و هرگونه نقض آن باید فوراً و با جدیت پاسخ داده شود.

این در حالی است که مقامات و رهبران اتحادیه اروپا تأکید کرده‌اند برجام توافق یک طرفه میان آمریکا و ایران نیست که واشنگتن بتواند آن را یک طرفه لغو کند و همچنین بر حمایت قاطع خود از برجام تأکید کرده‌اند.

*آمانو: پایبندی همه طرف‌ها به برجام ضروری است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأکید بر اینکه پایبندی همه طرف‌ها به برجام ضروری است گفت که آژانس به استفاده از متخصصان راستی آزمایی خود برای ادامه ثبات برجام ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، یوکیو آمانو در بخشی از سخنان خود در مراسم سال نو و آغاز به کار آژانس در سال ۲۰۱۷ در مورد ایران که در وبسایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) قرار گرفته است، اظهار کرد: از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون، آژانس در حال نظارت و راستی آزمایی اجرای تعهدات ایران بنا بر توافق برجام است.

او تأکید کرد: توافق در مورد برنامه هسته‌ای ایران شرایط را از تقابل با این کشور به همکاری تغییر داد.

وی افزود: ما به استفاده از متخصصات راستی‌آزمای خود برای ادامه ثبات برجام استفاده خواهیم کد. برجام تاکنون نیز منجر به تقویت قابل توجه راستی‌آزمایی هسته‌ای در ایران شده و به ما اجازه دسترسی‌های گسترده‌تر به سایت‌های هسته‌ای این کشور را داده است.

آمانو تأکید کرد که با این حال پایبندی همه طرف‌ها بر برجام ضروری است.

*اشتاین مایر: لغو برجام اشتباه بسیار بزرگی است

وزیر امور خارجه آلمان ضمن هشدار به آمریکا در مورد لغو برجام، گفت: لغو توافق هسته‌ای ایران اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود.

به گزارش ایسنا ، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، گفت: آلمان اختلاف‌های اساسی با دونالد ترامپ در موضوعات متفاوتی مثل لغو توافق هسته‌ای برجام دارد.

وی با تأکید بر اینکه لغو توافق برجام اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود،‌ گفت: این اقدام باعث آغاز جنگ در خاور میانه می‌شود که در راستای منافع آمریکا و اسرائیل نیز نیست.

او افزود: اگر بار دیگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد و باعث افزایش نگرانی‌ها خواهد بود.

اقتصاد ایالات متحده ایران مکزیک امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر