کد خبر: 456811 A

ایلنا: سیاست‌های مبهم ترامپ در سطح بین المللی و آینده توافق برجام هم‌چنان با تقویت انتظارات صعودی بر قیمت سررسیدهای بازار آتی سکه سایه افکنده است.

به گزارش ایلنا، جهان اقتصاد نوشت: قرار گرفتن قیمت اونس طلا در سقف ۱۲ هفته گذشته در کنار تثبیت قیمت سکه نقدی در بالای  مرز روانی ۱/۲۰۰/۰۰۰  تومان موجب تداوم روند افزایشی قیمت سررسیدهای بازار آتی سکه شدند.

سیاست های مبهم ترامپ در سطح بین المللی و آینده توافق برجام  هم‌چنان با تقویت انتظارات صعودی بر قیمت سررسیدهای بازار آتی سکه سایه افکنده است.

انتخاب آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا و حضور افراد  تندرو و مخالف توافق برجام دورنمای ابقاء توافق برجام در سال‌های آینده را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است موضوعی که با افزایش تقاضای محافظه‌کارانه و رشد تحرکات سفته بازی در بازارهای ارز و سکه  داخلی به تشدید انتظارات صعودی در بازار آتی سکه دامن زده است.

برنامه‌های اقتصادی مبهم آقای ترامپ و انتقاد از تقویت ارزش جهانی دلار  موجب تقویت تقاضای محافظه‌کارانه طلا در جهان شده است بنابر آخرین گزارش هفتگی کمیسیون قراردادهای آتی بورس کالای آمریکا تعداد پوزیشن های خالص خرید بر روی دلار آمریکا را به کم‌ترین رقم از اواخر اکتبر به این سو رسانده است و در مقابل تعداد پوزیشن های خرید بر روی اونس طلا را به بالاترین سطح خود در هفت اخیر رسیده است در هفته گذشته میزان ذخائر طلای صندوق جهانی اسپایدر به عنوان بزرگ‌ترین صندوق قبل معامله طلای جهانی به بیش از ۸۱۴ تن افزایش یافته است که نشان دهنده تشدید جریان ریسک گریزی و افزایش انتظارات صعودی در میان سرمایه‌گذاران است.

تداوم رشد افسارگسیخته و غیر منطقی قیمت سکه نقدی موجب  افزایش حدود یک درصدی  قیمت‌های بازار آتی سکه در معاملات روز دوشنبه شد که سهم سررسیدهای دورتر به دلیل افزایش فواصل قیمتی بیشتر از سررسیدهای نزدیک بود.

عامل کاهنده زمان بنابر  ویژگی هم‌گرایی  قیمت سررسیدهای بازار آتی سکه با سکه نقدی با نزدیک شدن به زمان انقضاء سررسید و چشم انداز  تثبیت قیمت دلار در کوتاه مدت با نزدیک شدن به موعد انتخابات و تقویت احتمال مداخله دولت در بازارهای ارز و سکه  و نوسانات محدود و غیر‌قابل پیش‌بینی قیمت اونس طلا  تحرکات سفته‌بازان و حقوقی‌های بازار آتی سکه برای ایجاد هیجانات به شدت افزایش داده است.

به نظر می‌رسد در صورت تداوم روند افزایشی قیمت سکه نقدی و قیمت اونس طلا شاهد تشدید هیجانات خرید در بازار آتی سکه از سوی فروشندگان مارجین کال شده در روزهای آینده باشیم تا معامله‌گران عمده بازار بار دیگر بتوانند موقعیت‌های خرید خود را در  قیمت‌های بالاتر خالی بکنند.

یحیی حیدریان، معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه

اونس طلا دلار رشد عنوان رئیس جمهور سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر