کد خبر: 456813 A

ایلنا: در طول اولین ساعت بروز علائم حملات قلبی است که اقداماتی چون آنژیوپلاستی در بازکردن شریان‌های مسدود شده و به جریان انداختن جریان خون بیشترین تأثیر را دارند اما سوالی که در این جا پیش می‌آید این است که آیا آنژیوگرافی می‌تواند از بروز سکته جلوگیری کند؟

به گزارش ایلنا، حمله قلبی وقتی اتفاق می‌افتد که راه جریان خون به قلب کامل مسدود شده باشد.

از این رو، در طول اولین ساعت بروز علائم حملات قلبی است که اقداماتی چون آنژیوپلاستی در بازکردن شریان‌های مسدود شده و به جریان انداختن جریان خون بیشترین تأثیر را دارند اما سوالی که در این جا پیش می‌آید این است که آیا آنژیوگرافی می‌تواند از بروز سکته جلوگیری کند؟

دکتر بابک حیدری اقدم فلوشیب آنژیوگرافی وآنژیوپلاستی بیان کرد: آنژیوگرافی بهترین روش تشخیص گرفتگی عروق قلب است همچنین برای افرادی که دچار انسداد و رسوب کرونر قلب هستند بهترین راه برای رفع این عارضه آنژیوگرافی است البته برای درمان هر بیماری، شیوه‌های مختلفی وجود دارد که تشخیص بهترین روش درمان توسط متخصص صورت می‌گیرد.

وی افزود : پس بیماران باید توجه داشته باشند آنژیوگرافی یک روش درمانی نیست بلکه یک روش تشخیصی است، که با انجام آن محل تنگی رگ و رگ‌های گرفته‌شده مشخص می‌شود.هنگامی که بیماری به ما مراجعه می‌کند ابتدا با شرح حال بالینی که در اختیارمان می‌گذارد، تصمیم می‌گیریم آیا این بیمار نیازی به آنژیو دارد یا خیر؟ چرا که بیمار باید اکو، تست ورزش، اسکن و سی تی آنژیو را انجام دهند و اگر در این آزمایشات نکته منفی وجود داشت سپس آنژیوگرافی را انجام می‌دهیم.

این متخصص در رابطه با عوارض آنژیو گفت: آنژیو بر خلاف زمان‌های گذشته عوارض بسیار کمتری و بهتر است بگوییم دیگرعوارضی ندارد چرا که در قدیم به دلیل کمبود تجهیزات، جدید بودن این روش حتی مرگ و میر در حدود 2 الی 5 درصد گزارش می‌شد اما هرروز روش‌های تشخیصی و درمانی جدیدی با موفقیت بیشتر و عوارض کمتر وارد عرصه پزشکی می‌شوند.

عضو هیئت مدیره اتروسکلروز (تصلب شرائین) ایران اظهار کرد: البته لازم به ذکر است بیمارانی که در گذشته سکته مغزی کرده‌اند یا دچار دیابت و نارسایی کلیه، نارسایی قلبی هستند احتمال اینکه در حین آنژیو دچار عارضه شوند بیشتر است البته اگر پزشکان یکسری اقدامات پیش از آنژیو انجام دهند این احتمال به صفر می‌رسد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آنژیوگرافی می‌تواند جلوی سکته را بگیرد گفت : بله آنژیو می‌تواند در جلوگیری از سکته نقش مهمی داشته باشد.

حیدری اقدم خاطرنشان کرد: افرادی که به ماده حاجب حساسیت دارند، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و قلب هستند، افرادی که درگیر بیماری‌های انعقادی و آمبولی کبد نیز هستند بهتر است برای این دسته بیماران آنژیو انجام نشود.

منبع: جام جم آنلاین

قلب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر