کد خبر: 491138 A

میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در دیدار با یک هیات تحقیقاتی آمریکا گفت که بررسی‌ها نشان می‌دهد، این کشور به اجرای پروسترویکا (نوسازی و اصلاحات سیاسی شوروی پیش از فروپاشی سال 1991) نیاز فوری دارد.

گورباچف در دیدار با هیات کارشناسان سیاسی آمریکا که به روسیه آمده‌اند، گفت: تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو افزایش می‌یابد و این وضعیت نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

پایگاه خبری بنیاد گورباچف روز جمعه نوشت: رهبر وقت شوروی از هیات آمریکایی خواست برای تغییر این وضعیت تلاش کند تا اقدام‌های تحریک آمیز بین دو کشور پایان یابد و واشنگتن از ایده غلبه و مطیع کردن مسکو منصرف شود.

وی افزود: باید به فکر روابط دو کشور باشیم، زیرا وضعیت کنونی نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

گورباچف خاطرنشان کرد که در دیدار با رونالد ریگان رئیس جمهوری اسبق آمریکا هم‌دوره خود، تاکید کرده بود که مسائل باید در سطح برابر حل شود، زیرا فقط در آن صورت می‌توان به موفقیت دست یافت.

وی افزود: پس از آنکه به ریگان گفتم، اگر در آمریکا حادثه‌ای طبیعی رخ دهد، مردم اتحاد شوروی به کمک می‌شتابند و از فرصت استفاده نمی‌کنند، روحیه وی تغییر کرد.

گورباچف همچنین با انتقاد از رویکردهای تنش آمیز غرب و آمریکا در عرصه بین المللی، اظهار کرد: آنچه اکنون رخ می‌دهد، درست نیست. باید آن را تغییر دهیم. اقدام‌های تحریک آمیز و تلاش‌های برای تجزیه کشورهای دیگر باید متوقف شود.

رهبر آخرین سال‌های عمر اتحاد جماهیر شوروی همچنین با بیان اینکه روسیه و آمریکا قدرت‌های اصلی جهان هستند، اظهار کرد: نیاز به صلح و آرامش داریم تا مسائل جهانی را حل کنیم. فقط یک درصد جمعیت جهان 90 درصد منابع و ثروت‌ها را کنترل می‌کند. قشر حاکم (آمریکا) راضی است، اما این وضع نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

گورباچف گفت: بودجه بسیاری از کشورها مشکلات سنگینی دارد، ترس از جنگ‌ها سایه می‌افکند و پیامد این مساله آغاز موج جدید رقابت‌های تسلیحاتی است.

وی با طرح این پرسش که آیا واشنگتن می‌خواهد، مسکو را به زانو درآورد؟ گفت: روسیه کشوری است که هیچ‌گاه به زانو در نیامده است و در صورت وقوع جنگ اتمی نیز هیچ طرفی پیروز نخواهد شد.

گورباچف پیشتر نیز هشدار داده بود که افزایش تنش‌های اتمی در سطح بین المللی، جهان را به نقطه خطرناکی رسانده که باید برای حل و فصل این وضعیت گفت وگو و مذاکره کرد.

وی گفت: نمی‌خواهم نسخه‌های معینی را پیشنهاد کنم، اما باید روند کنونی - تنش‌های اتمی - متوقف شود.

گورباچف با تاکید بر ازسرگیری مذاکرات اتمی (بین روسیه و آمریکا) گفت: متوقف کردن مذاکرات بزرگ‌ترین اشتباه بود وهر چند در شرایط کنونی ازسرگیری حرکت به سوی جهان بدون سلاح هسته‌ای دشوار است، اما این هدف بسیار مهم و رسیدن به آن ضروری است.

منبع: ایرنا

روسیه میخائیل گورباچف امریکا دونالد ترامپ پروسترویکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر