کد خبر: 493173 A

رحمت‎الله حافظی:

یک عضو شورای شهر در پاسخ به اینکه آیا مشکل ضعف در نظارت در شورای شهر پنجم حل خواهد شد تاکید کرد که شورای شهر پنجم ابتدا باید اثبات کند که قصد شفاف‎سازی دارد؛ به گفته او شفاف‌سازی و نظارت شفاف بر شهرداری کار بسیار ساده‎ای است که با سه کار که نیازی به مجوز و پیگیری‎های زیاد هم ندارد امکان‌پذیر است.

یکی از  مهم‎ترین نقدهایی که به چهار دوره قبلی شورای شهر تهران وارد بوده است، نقد به ضعف نظارتی شورا بر شهرداری است. این نقد خصوصا در دوره چهارم شورا  به علت پرده برداری‏‎ها از بخشی از تخلفات شهرداری بیشتر شد.

حتی خود اعضاء شورای شهر نیز بر ضعف نظارتی شورا اذعان داشتند،  برخی از اعضاء علت این ضعف‎ها را به خاطر خلاءهای قانونی می‎دانستند و برخی دیگر از اعضاء آنها را به خاطر در اقلیت بودن منتقدان شهرداری می‎دانستند. آنها معتقد بودن پیگیری‎هایشان به خاطر اینکه برخی اعضاء شورا خطاهای شهرداری را پوشش می‎دهند به نتیجه نمی‎رسد.

حالا با انتخاب کامل لیست امید به عنوان شورای شهر پنجم مردم امید دارند یک‎دستی شورا بتواند نقش نظارتی شورای شهر بر شهرداری را بهبود بخشد.

رحمت‎الله حافظی، عضو شورای شهر چهارم تهران در گفت‎وگو با رویداد۲۴  در خصوص نقش نظارتی شورای شهر بر شهرداری گفت: ما در شورای شهر مشکلات زیرساختی و تفکری داریم، مشکل زیرساختی شورای شهر این است که نقش نظارت خود را به خوبی ایفا نکرده است، شهرداری هم از این مساله سوءاستفاده کرده است. شهرداری پشت درهای بسته تصمیم می‎گیرد، زندگی مردم را مختل می‎کند و جسم و روان شهروندان را به مخاطره می‎اندازد.

حافظی ادامه داد: در این یک دهه تخلفات زیادی در شهرداری انجام شده است، یک نمونه  آن ساخت‎وسازها در کوچه‎های باریک و محله‎های  قدیمی است که مدیریت فعلی مدعی است همه این‎ها مربوط به مدیریت قبلی بوده است اما در واقع بخش زیادی از این ساخت و سازها مربوط به مدیریت فعلی است.

این عضو شورای شهر افزود: پروژه جهان کودک یک نمونه از این ساخت‎وسازهاست،  چهارراه جهان کودک در حالت عالی همیشه با ترافیک و کندی تردد همراه بوده است حالا اگر پروژه‎ای با این عظمت به بهره‎برداری برسد جایی برای تردد باقی نمی‎‏ماند. یا نمونه دیگر طبقه دوم پل صدر است، شهرداری بدون مجوز شورای شهر شروع به ساخت طبقه دوم پل صدر کرده است و وقتی بتون ریزی انجام شده، تازه مجوز شورا را گرفته است.

او اظهار داشت: یک فاصله ده ساله بین شورا و مدیریت شهری افتاده است، شورای شهر هم از ظرفیت قانونی خودش استفاده نکرده است و برخی تخلفات هم که در تعامل با برخی اعضاء شورای شهر پوشش داده می‎شود.

حافظی در پاسخ به اینکه آیا مشکل ضعف در نظارت در شورای شهر پنجم حل خواهد شد گفت: از یک بعد و با توجه به مطالبه عمومی که جامعه مطرح کرد، این امید وجود دارد که مشکل ضعف نظارتی حل شود. شورای شهر پنجم باید این را در دستور کار خود قرار دهد.

او بیان کرد: شورای پنجم باید از ظرفیت نیروی انسانی پاک شهرداری که به حاشیه کشانده شدند استفاده کند که این ظرفیت، ظرفیت بالایی است و بسیار کمک کننده خواهد بود و همچنین اعتماد عمومی را هم به همراه خواهد داشت. نه مردم و نه بدنه شهرداری نیروهای وارداتی را نمی‎پذیرند. علاوه بر این نیروهای وارداتی ادبیات ساختاری و فنی شهرداری را نمی‎شناسند. باید از نیروهای صالح درون شهرداری استفاده کنند.

این عضو شورای شهر  گفت: شورای شهر پنجم ابتدا باید اثبات کند که قصد شفاف‎سازی دارد. شفاف سازی و نظارت شفاف بر شهرداری این کار بسیار ساده‎ای است و با سه کار که نیازی به مجوز و پیگیری‎های زیاد هم ندارد امکان پذیر است. اول اینکه دستور جلسات شورای شهر قبل از جلسات انتشار عمومی یابد. دوم اینکه متن مذاکرات مکتوب چاپ شود و نام مخالف و موافق درج شود. سوم اینکه سالن ایران زمین را در اختیار مردم قرار دهند و تمامی جلسات شورا پخش زنده شود و قابل دسترسی باشد. انتظار می‎رود این موارد در اولین گام‎های شورای شهر پنجم مورد بررسی قرار گیرد.

شورای شهر شورای شهر تهران رحمت الله حافظی شورای شهر پنجم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر