کد خبر: 493332 A

ناطق نوری:

انتخابات اخیر را نمادی از پایداری ملت ایران در دفاع از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و نیز حرکتی برای تثبیت عقل‌گرایی، عمق‌نگری و نفی بی‌اخلاقی دانست.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری در گفت‌وگو با شفقنا، اظهار کرد: آرزو می‌کنم دولت جدید به پشتوانه این رأی معنادار، در راستای انتظارات مردم اعم از موافقان و مخالفان، مصمم‌تر از گذشته، بتواند در جهت اعتلای آرمان‌های جامعه اسلامی، عزت کشور، سعادت این مردم شایسته و بهبود شرایط معیشتی آنان، کوشا و موفق باشد.

او به دولت منتخب توصیه کرد: ایجاد وفاق و همدلی بین نیروهای سیاسی وابسته و دلبسته به انقلاب و اعتقاد به اینکه کشور به توان همه نیروها و سلایق در این دوران حساس نیاز دارد، باید سرلوحه حرکت‌های دولت قرار بگیرد. دولت می‌بایست در جذب نیروهای کارآمد و چابک‌تر از قبل، تلاش کند.

ناطق نوری درباره علت کناره‌گیری خود از مسئولیت دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، گفت: این یک واقعیت است که  تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت‌های انتصابی  به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی‌القاعده می‌بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، لذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی‌تفاوت نباشم و با دست بازتر بتوانم حرکت کنم  و هم این‌طور نباشد که رفتارهای سیاسی فردی چون بنده، موجب القاء شبهه جانب‌داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص  را در اذهان فراهم کند.

با تشکر از فرصتی که برای انجام این مصاحبه در اختیار گذاشتید، اگر اجازه بفرمایید از انتخابات شروع کنیم و نظر جنابعالی را در خصوص انتخابات اخیر و نتیجه آن جویا شویم؟

بنده به نوبه خود و از صمیم قلب، این حضور پرشور و این عزم  و اراده کم‌نظیر  برای مشارکت در  تعیین سرنوشت  را که منجر به این انتخاب هوشمندانه شد، به مردم آگاه ایران و همچنین به رهبری معظم انقلاب و رییس جمهور منتخب؛ جناب آقای دکتر روحانی تبریک می‌گویم. حقیقتاً مردم ما، هم در داخل و هم خارج از کشور؛  بار دیگر و در شرایطی بسیار دشوار ثابت کردند از یک درک جامع  و هوشمندی کم‌نظیر بهره‌مند هستند و در هر جای جهان که باشند؛ دلشان برای وطن و سرزمین کهن ایران می‌تپد.

در واقع این انتخابات نمادی بود از پایداری ملت ایران در دفاع از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و نیز حرکتی بود برای تثبیت عقل‌گرایی، عمق نگری  و  نفی  بی‌اخلاقی. معنای دیگر این حرکت با ارزش، این است که ملت ایران دغدغه‌هایی از جنس فرهنگ، اخلاق و صداقت دارند و شما مشابه چنین رفتار عاقلانه‌ای را حتی در ممالک پیشرفته دنیا، کمتر مشاهده می‌کنید.

آرزو می‌کنم دولت جدید به پشتوانه این رأی معنادار، در راستای انتظارات مردم اعم از موافقان و مخالفان، مصمم‌تر از گذشته، بتواند در جهت اعتلای آرمان‌های جامعه اسلامی، عزت کشور، سعادت این مردم شایسته و بهبود شرایط معیشتی آنان، کوشا و موفق باشد. همچنین امیدوارم از این پس؛ همدلی و رفاقت بین نیروهای دلسوز نظام برای ساختن کشوری آباد، جای رقابت‌ها و اختلافات را بگیرد.

با عنایت به تجربه و اشرافی که جنابعالی نسبت به اوضاع کشور دارید، فکر می‌کنید اولویت کارهای دولت در دوره جدید، حول چه محورهایی باید باشد؟

ایجاد وفاق و همدلی بین نیروهای سیاسی وابسته و دلبسته به انقلاب و اعتقاد به این که کشور به توان همه نیروها و سلایق در این دوران حساس نیاز دارد، باید سر لوحه حرکت‌های دولت قرار بگیرد. به نظر من دولت می‌بایست در جذب نیروهای کارآمد و چابک‌تر از قبل، تلاش کند.

در حوزه اقتصاد، به طور قطع می‌بایست برای خروج از رکود، جذب سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون و ایجاد رونق اقتصادی، همت  بیشتری بگمارد. همچنین در مورد حفظ و تعمیق آرامش و ثبات در فضای کسب و کار برنامه ریزی کند و نیز ضمن حفظ کرامت مردم، فرآیندهای مربوط به ایجاد کار، تولید و کارآفرینی را تسهیل کرده و در واقع ابزارهای لازم را در اختیار آنان قرار دهد یعنی؛ بجای دادن ماهی به مردم،  اجازه و امکان ماهیگیری را برای آنان فراهم کند.

در مورد برخورد  با فساد اداری بخصوص نوع سازمان یافته آن،  بایستی یک برنامه‌ریزی جامع صورت پذیرد.

نکته دیگری که به نظرم درخور توجه هست، اینکه باید نسبت به خدمات و کارهای انجام شده توسط دولت اطلاع‌رسانی عمومی بیشتری صورت گیرد که انجام آن موجب دلگرمی مردم خواهد بود.

بطور کلی باید نسبت به اعتماد با ارزش این ملت وفادار،  پاسخ شایسته‌ای داده شود و لحظه‌ای را برای خدمت به آنان و توسعه کشور از دست ندهند.

درطول روزهای گذشته شاهد خبری در مورد کناره‌گیری جنابعالی از مسئولیت دفتر بازرسی مقام معظم رهبری بودیم. آیا مایل هستید در مورد اصل این خبر و در صورت صحت؛ علت آن، توضیحاتی را بیان بفرمائید؟

بنده افتخار این را داشته‌ام که از همان روزهای نخستین رهبری معظم له و در طول ۲۸ سال، مورد اعتماد ایشان و در خدمتشان باشم و همینطور در خدمتت مردم بی‌پناهی  که رهبری نظام را آخرین ملجاء و پناه خود می‌یافتند. در طول این مدتِ  قریب به سه دهه؛ به لطف خدای متعال و به شهادت آمار و همچنین  اظهار خرسندی‌های رهبری معظم انقلاب، کارنامه دفتر بازرسی، کارنامه درخشانی است.

و اما در ارتباط با موضوع کناره‌گیری بنده از این مسئولیت، باید عرض کنم به هر صورت بنده شخصاً خواه ناخواه وجهه سیاسی دارم و نمی‌توانم در برابر وقایع و حوادث سیاسی کشور، چه به لحاظ تکلیف شرعی و چه از نظر وظیفه ملی و انقلابی، بی‌تفاوت باشم.  از طرف دیگر به هر حال این یک واقعیت است که  تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت‌های انتصابی  به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی‌القاعده می‌بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، فلذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی‌تفاوت نباشم و با دست بازتر بتوانم حرکت کنم  و هم اینطور نباشد که رفتارهای سیاسی فردی چون بنده، موجب القاء شبهه جانب‌داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص  را در اذهان فراهم کند.

به هر تقدیر بنده کما فی‌السابق سرباز انقلاب و در خدمت رهبری معظم خواهم بود. امیدوارم این انقلاب که میراث با ارزش امام خمینی (ره) و حاصل تلاش‌ها و فداکاری‌های بی‌دریغ  و بی‌شمار این ملت بزرگ است با هدایت و درایت رهبری فرزانه انقلاب آن، به سر منزل مقصود برسد.

انتخابات علی اکبر ناطق نوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر