کد خبر: 495738 A

مقایسه آماری آرای سال اول و دوم انتخابات هیئت‌رئیسه ادوار مجلس نشان می‌دهد، علی لاریجانی در مجلس دهم با کسب 237 و در مجلس هشتم با کسب 232 رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته است.

با رأی گیری امروز نمایندگان در صحن علنی مجلس، ترکیب هیئت رئیسه دومین سال از مجلس دهم مشخص شد.

انتخاب هیئت رئیسه مجلس، روالی است که براساس آیین نامه داخلی قوه مقننه، اهالی خانه ملت، 4 بار در هر دوره از مجلس آن را برگزار می‌کنند. در این میان شاید بی‎راه نباشد که از انتخاب رئیس مجلس به عنوان، مهم ترین حرکت در صفحه شطرنج هیئت رئیسه یاد کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی دو چهره‌ای هستند که از مجلس اول تا مجلس دهم، بیشترین دوره ریاست بر مجلس را به نام خود ثبت کرده اند و بعد از آنها نیز ناطق نوری با قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجالس چهارم و پنجم، در جایگاه دوم قرار دارد.

مهدی کروبی رئیس مجلس ششم و حدادعادل نیز به عنوان رئیس مجلس هفتم با کسب تجربه حضور در یک دوره از مجلس، در رده آخر میان سه فرد دیگر حاضر در لیست روسای مجلس، جای دارند.

در نگاهی مقایسه ای میان اجلاسیه اول و دوم ادوار مجلس به این نکته می توان اشاره کرد که علی لاریجانی در مجالس هشتم و دهم با کسب 237 رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته است. از این منظر او محبوب‎ترین رئیس مجلس در ده دوره تشکیل خانه ملت است. رتبه بعدی از آن اکبر هاشمی رفسنجانی در قامت رئیس مجلس سوم است، او در اجلاسیه دوم مجلس سوم نظر مساعد 230 نماینده را برای ادامه حضورش بر مسند ریاست مجلس کسب کرد.

با قیاس میان انتخابات اجلاسیه های اول و دوم در ادوار مختلف مجلس، این نکته روشن می شود که ناطق نوری در مجلس پنجم در فاصله اجلاسیه اول تا دوم، توانست 65 رأی مثبت بیشتر در سبد رأیش برای پوشیدن قبای ریاست خانه ملت کسب کند. بر این اساس او رکورددار بالاترین کسب رأی در مقایسه اجلاسیه‎های دوم و اول، در میان روسای مجالس است. پس از او هاشمی رفسنجانی در مجلس سوم قرار دارد. هاشمی رفسنجانی نیز در اجلاسیه دوم از مجلس سوم، 43 رأی بیشتر نسبت به اجلاسیه اول کسب کرد.

پس از ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی، سکوی سوم در این روند مقایسه ای، به نام علی لاریجانی سند خورده است. لاریجانی در اجلاسیه دوم مجلس نهم توانست 40 رای بیشتر را با خود همراه سازد و اینگونه بر آمار نمایندگان همراهش نسبت به اجلاسیه اول افزود.

اما در این تحلیل نمی توان از چهره ای که بیشترین رأی منفی را در فاصله یکساله میان اجلاسیه اول تا اجلاسیه دوم در مجلس هفتم در پرونده کاری خود به یادگار گذاشت؛ عبور کرد. رئیس مجلس هفتم؛ غلامعلی حداد عادل با بیشترین ریزش آرا همراه شده بود. او همچنین رکوردار کسب رأی منفی از نمایندگان در اجلاسیه دوم در میان ادوار مجلس است.

حداد عادل در سال اول مجلس هفتم، با 226 رای به ریاست دست یافت. او هر چند در انتخابات سال دوم مجلس هفتم هم موفق شد ریاستش را تمدید کند، اما سبد رأیش در سال دوم کمی سبکتر شد. این ادیب سیاستمدار در اجلاسیه دوم توانست تنها 160 نماینده را با خود همراه کند، که گویای تمدید ریاست با 66 رای کمتر است.

منبع: خبرآنلاین

آیت الله هاشمی رفسنجانی علی لاریجانی مجلس قوه مقننه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر