کد خبر: 503026 A

قیمت‌های بازارآتی سکه در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر توقف روند صعودی قیمت دلار در بازار ارز و افت قیمت اونس طلای جهانی به کمترین سطوح خود در پنج هفته گذشته با افت قیمتی مواجه شدند این در حالی بود که قیمت سکه نقدی از قیمت های سقف سال خود فاصله گرفت وبا افت ۱۰ هزار تومانی در دوروز گذشته به محدوده قیمتی یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان رسید.

جهان اقتصاد نوشت: قیمت جهانی اونس طلا پس از سخنان تند وتیز آقای ویلیام دادلی یکی از مقامات ارشد کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا وپیروزی قاطع حزب رئیس جمهور فرانسه در انتخابات پارلمانی در روز گذشته با قرار گرفتن در زیر محدوده ۱۲۵۰ دلار به کمترین میزان خود در پنج هفته گذشته رسید. آغاز فرایند رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نگرانی از توانایی دونالد ترامپ در اجرای اصلاحات اقتصادی و تداوم رشد شاخص بازارهای بورس مورد توجه سرمایه گذاران بین المللی قرار دارد.

با کمرنگ شدن ریسک های سیتماتیک وتنش های ژئوپلتیک باردیگر توجهات به سمت مسیر افزایش نرخ های بهره توسط بانک مرکزی امریکا و آمارهای کلیدی از اقتصاد ایالات متحده برگشته است موضوعی که با تقویت احتمال افزایش نرخ های بهره و کاهش تقاضای محافظه کارانه موجب تشدید فشارهای نزولی به قیمت اونس طلای جهانی شده است.

قیمت دلار در بازار ارز با فروکش شدن هیجانات پیرامون حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در سوریه و انتظارات افزایشی معامله گران غیررسمی با نزدیک شدن به عید فطر در محدوده قیمتی ۳۷۵۰ تومان آرام گرفت. با گذر از رکود سنتی ماه رمضان وفعال شدن تقاضای آربیتراژی با افزایش قیمت دلار در کشورهای همسایه و ورود تدریجی تقاضای مسافرتی وتثبیت قیمت دلار در بالای ۳۷۵۰ تومان هم چنان انتظارات برای افزایش قیمت دلار در روزهای آینده را تقویت می کند.

 نگاه بدبینانه به روند قیمت اونس طلای جهانی در تقابل با انتظارات صعودی در بازار ارز وسکه داخلی موجب تشدید احتیاط وریسک گریزی در بازار کم عمق آتی سکه شده است. در معاملات روز سه شنبه بر میزان موقعیت های باز افزوده شد که نشان از انگیزه قوی معامله گران با ورود به بازار اتی سکه می باشد افت قیمت های جهانی نفت با پایین ترین سطوح خود در هفت هفته گذشته، تنش های منطقه ای و برگشت آرام وتدریجی قیمت های ارز سکه به مدار صعودی و از  مهم تر انتظار برای آغاز اصلاحات اقتصادی داخلی برای تشدید رونق اقتصادی در کشور توسط دولت از عوامل حمایتی از روند صعودی قیمت های آتی سکه در میان مدت وبلندمدت می باشند.

اما در مقابل سیاست های تثبیتی دولت با بالانگهداشتن نرخ سود بانکی نسبت به تورم  و سرکوب افزایش قیمت دلار و حفظ حباب مثبت(بالابودن قیمت بازار ازارزش ذاتی) موجب تشدید وضعیت انتظاری در میان معامله گران شده است.

بازار آتی سکه در معاملات روز سه شنبه ابتدا تحت تاثیر جو نزولی روز گذشته بافت قیمتی مواجه شد اما شناسایی سود توسط فروشندگان پس از برگشت چند دلاری قیمت اونس طلای جهانی از سطوح کف قیمتی و افزایش قیممت سکه نقدی به بالای یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان از افت شدید قیمتها ممانعت کرد وبازار آتی سکه را به سمت تعادل کشاند تابدین ترتیب وضعیت انتظاری برای حرکت بعدی بازارهای تاثیرگذار (اونس طلای جهانی، دلار وسکه نقدی) برای عبور از از یکی سطوح مهم حمایتی ومقاومتی مهم رقم بخورد.

 یحیی حیدریان – معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه

انتخابات دلار سوریه قیمت سکه منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر