کد خبر: 508682 A

در سال‌های اخیر بسیاری از ستارگان دنیای فوتبال شانس بازی کردن در لیگ برتر را رد کرده‌اند.

در هفته‌های اخیر اخباری در مورد تمایل تیم‌هایی مانند منچسترسیتی و یونایتد به ستارگان بزرگی مانند مسی و رونالدو شنیده شد اما همانند فصول اخیر غول‌های بزرگ اسپانیا در نهایت ستارگان خود را برای ماندن راضی کردند.

البته به جز این دو ستاره دنیای فوتبال، در هزاره جدید پیشنهادات فراوانی برای رونالدینیو، راموس، کاکا، بوفون، نیمار و بسیاری دیگر از بزرگان دنیای فوتبال ارائه شد که هیچ کدام به سرانجامی نرسید.

شاید اصلی‌ترین دلیل عدم مهاجرت ستاره‌ها به حضور در لیگ برتر، عدم توفیق تیم‌های انگلیسی در لیگ قهرمانان طی سال‌های اخیر باشد.

از قهرمانی دراماتیک چلسی در سال 2012، دیگر نمایندگان بریتانیا قادر به کسب موفقیت خاصی در رقابت‌های برون مرزی نبوده‌اند و طی سال‌های اخیر مرکز قدرت به طور کامل در اختیار اسپانیایی‌ها قرار گرفته است.

در سال 2008، 3 تیم از 4 تیم نیمه نهایی لیگ قهرمانان و هر دو تیم فینالیست را نمایندگان جزیره تشکیل می‌دانند اما در سال‌های اخیر تنها یک بار و در سال 2016 منچسترسیتی موفق به صعود به جمع 4 تیم شد و در باقی موارد آنها حتی به این مرحله هم نرسیده‌اند.

همچنین به جز پل پوگبا که توسط یونایتد به گران‌ترین بازیکن همه ادوار تبدیل شد، دیگر نمایندگان فوتبال جزیره تمایلی به پرداخت مبالغ هنگفت برای جذب ستارگان بزرگ ندارند و در سال‌های اخیر بیشتر انتقال‌های گران‌قیمت دنیای فوتبال مربوط به لالیگا بوده است.

نکته مهم دیگر، سبک زندگی و فرهنگ بریتانیا است که خیلی مورد توجه ستارگانی از جنوپ اروپا و همچنین آمریکای لاتین قرار نمی‌گیرد.

به عبارت ساده‌تر، زندگی در اسپانیا برای ستارگان فوتبال ایتالیا و پرتغال و همچنین بزرگان آمریکای جنوبی که خیل عظیمی از بهترین بازیکنان حال حاضر دنیای فوتبال را تشکیل می‌دهند آسان‌تر است و به همین دلیل حتی ستاره‌های جدید و جوان نیز پیوستن به لالیگا را به انگلیس ترجیح می‌دهند.

آب و هوای سرد جزیره، دیگر دلیلی است که ستارگان دنیای فوتبال را به آب و هوای آفتابی و سواحل زیبای اسپانیا سوق می‌دهد و این دمای هوا معمولا با شرایط محل تولد آنها مطابقات بیشتری دارد.

در بیشتر روزهای سال در انگلیس شاهد هوایی ابری و باران های فراوان هستیم که با سواحل زیبا و آب و هوای مطبوع اسپانیا مغایرت فراوانی دارد.

اما دلیل مهم دیگر، تقویم فشرده فوتبال جزیره و برگزاری یک جام بیشتر در طول فصل است که فشردگی تقویم را برای بازیکنان افزایش می‌دهد. همچنین روزهای شلوغ سال جدید و برنامه متمرکز لیگ برتر را می‌توان دیگر دلیل عدم تمایل ستاره‌ها به مهاجرت به جزیره دانست.

به هر حال، عدم تمایل بازیکنان بزرگ به حضور در لیگ برتر از دلایل مهم عدم نتیجه‌گیری نمایندگان  جزیره در لیگ قهرمانان سال‌های اخیر است و اگر انگلیسی‌ها علاقمند به بازگشت به جمع بزرگان هستند، باید راهی برای جذب این بازیکنان پیدا کنند.

منبع:  ورزش سه

کریستیانو رونالدو لالیگا لیونل مسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر