کد خبر: 511710 A

رئیس فراکسیون زنان در مجلس تشریح کرد؛

رئیس فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم استفاده از زنان در سطح کلان مدیریتی و دریغ کردن این فرصت از آنان نشان‌دهنده جامعه مردسالاردرکشور است.

پروانه سلحشوری، در گفت‎وگو با رویداد۲۴ درباره وجود اراده‌ای در دولت برای انتخاب وزیر زن در کابینه دوازدهم گفت: اراده حضور زنان در کابینه وجود داشت زیرا هم از صحبت‌های دکتر روحانی چنین برمی‌آمد و هم اینکه سمت‌هایی در دولت یازدهم به زنان داده‌شده بود که نشان می‌داد کابینه آینده با حضور زنان تشکیل خواهد شد.

وی در ادامه به سمت معاون رئیس‌جمهور اشاره کرد و افزود: معاون رئیس‌جمهوری از وزارت مهم‌تر است، این مسئله در صورت تحقق نشان می‌دهد تلاش‌هایی که زنان در حوزه مدیریت سیاسی انجام می‌دهند، بیشتر شده است. در این رابطه می‌توان به پست مدیریت اجرایی خاتم شرفیابی در هواپیمایی ایران ایراشاره کرد که یک اتفاق مبارک بود.

این نماینده مجلس در این رابطه بیان کرد: دستیابی به سطوح مدیریتی پروسه‌ای زمان‌بر است ولی محقق خواهد شد. فرق ایران با سایر کشورهای آسیایی که در همسایگی ما قرار دارند این است که در ایران ارتقا مدیریتی برای زنان از پایین به بالا شروع‌شده و درواقع به بالا تحمیل‌شده که باید آنان را به‌کارگیرند. در دیگر کشورها به دلیل حضور نمادین زنان این کارها را انجام می‌دهند که برفرض ما فلان درصد نماینده در مجلس یا اینکه در دولت وزیر داریم. درحالی‌که اینجا جنبه حضور جامعه مدنی و خواست پررنگ آن برای حضور بیشتر زنان در مدیریت‌های سیاسی خود را به نمایش گذارده است.

سلحشوری در خصوص انجام رایزنی‌ها در این رابطه اظهار داشت: تلاش‌هایی انجام دادیم و چند جلسه‌ای با افراد مختلف نزدیک به آقای روحانی داشتیم و قول‌هایی هم در سطح معاونت داده‌شده که تقریباً برای اکثر وزارتخانه‌ها از زنان به‌عنوان معاونت استفاده شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در این خصوص که معاونت برای زنان تا به امروز هم بوده، تصریح کرد: خواست ما این بوده که برای تمام وزارتخانه‌ها حداقل یک معاون وزیر زن انتخاب شود، اگر این اتفاق افتد حرکت مهمی است.

وی در رابطه بااینکه انتخاب وزیر زن از سوی محمود احمدی‌نژاد این کار را برای حسن روحانی آسان ترکرده است، توضیح داد: معتقد هستیم آقای روحانی باید این کار را انجام دهد و هیچ قبحی نباید برای حضور زنان در کابینه وجود داشته باشد. حتی بهانه‌ای مبنی بر اینکه زنان شایستگی کسب نکرده‌اند، درست نیست. در کشورزنانی هستند که سطح مدیریتی را تا مرتبه کلان آن گذرانده‌اند و همین‌الان نیز لیست‌های فراوانی از زنان توانمند وجود دارد که می‌توانند این مسئولیت‌ها را بر عهده گیرند.

سلحشوری در ادامه اضافه کرد: درصورتی‌که از زنان در سطح کلان مدیریتی استفاده نشود و این فرصت را از آنان دریغ کنند، نشان می‌دهد که جامعه ما مردسالار باقی‌مانده است.

این عضو مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی خود برای حضور زنان در کابینه را چنین بیان کرد: شنیده‌شده بود که آقای دکتر روحانی تصمیم دارد وزیر آموزش‌وپرورش را از بین زنان کارآمد انتخاب کند، اما الآن شایعات دیگری به گوش می‌رسد، بنابراین تا دقیقه نود نمی‌توان درباره هیچ‌یک از وزرا به‌جز یکی دو نفر به‌صراحت نظر داد.

سلحشوری درباره دیدار مستقیم با رئیس‌جمهوری یادآور شد: درخواست کردیم که با آقای روحانی به‌طور مستقیم دیدار داشته باشیم که دراین‌باره با او به گفت‌وگو بپردازیم، اما متأسفانه موفق نشدیم.

ایران جامعه زنان مجلس شورای اسلامی وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر