کد خبر: 519370 A

ستاره‌شناسان موفق به شناسائی سیاره‌ای در آنسوی منظومه شمسی شدند که اتمسفر فوقانی آن بسیار گرم بوده و دارای حرارت کافی برای ذوب آهن است. این سیاره با عنوان WASP-۱۲۱b نامگذاری شده است.

تیمی از پژوهشگران و ستاره‌شناسان بین المللی موفق به شناسایی و کشف مولکول‌های آب درخشانی در استراتوسفر سیاره‌ای به نام WASP-۱۲۱b شدند که ۹۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

نحوه عملکرد بخار آب در اتمسفرهای سیارات دارای رفتاری قابل پیش بینی است و به دمای سطح آن وابسته است. در حالی که بخار آب سرد بلوک‌های خاصی از طول موج نور ایجاد می‌کند، بخار در درجه حرارت بالا‌تر باعث درخشش می‌شود.

تام ایوانس از پژوهشگران دانشگاه اکس‌تر در بریتانیا در رابطه با موضوع فوق اعلام کرد: «زمانی که ما تلسکوپ هابل را به سمت سیاره WASP-۱۲۱b تنظیم کردیم با مولکول‌های آب درخشانی مواجه شدیم که نشان دهنده وجود استراتوسفر بسیار قدرتمندی در این سیاره است. این سطح درخشان به شکل امواج مادون سرخ تشکیل می‌شود که مشاهده ان با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست.»

این پژوهشگر ستاره‌شناس در ادامه توضیحات خود افزود: به صورت نظری ما اعتقاد داریم که استراتوسفر این سیاره دارای کلاس ویژه‌ای از مناطق بسیار داغ و سوزان است. مطالعه این سیاره از نظر بررسی مفاهیم مهم فیزیک و شیمی جوی دارای اهمیت است.

سیاره WASP-۱۲۱b تقریبا دارای ابعادی دو برابر سیاره مشتری بوده و در بین ستاره‌شناسان با عنوان مشتری سوزان شهرت دارد.

این سیاره یک غول گازی شکل با مداری بسیار بزرگ در حول ستاره خود است. این سیاره به ستاره مرکزی خود بسیار نزدیک بوده و هر سال آن برابر با ۱. ۳ روز در کره زمین به طول می‌انجامد.

به دلیل نزدیکی بیش از حد سیاره فوق با ستاره مورد نظر، دمای اتمسفر فوقانی ان حدود ۲ هزار و ۵۰۰ درجه سانتیگراد است که در حدود نیمی از دمای سطح خورشید محسوب می‌شود. در این دمای زیاد، آهن به جای حالت ماده، به شکل گاز دیده می‌شود.

ستاره‌شناسان تا کنون موفق به کشف تعداد زیادی سیاره مشابه مشتری یا super Jupiters شده‌اند که هنوز اطلاعات زیادی درباره نحوه شکل گیری آن‌ها وجود ندارد. گفتنی است علی رغم وجود آب در این سیارات، به دلیل دمای بالای موجود در آن‌ها امکان شکل گیری حیات در این سیارات وجود ندارد.

ذوب آهن سیاره شیمی گاز منظومه شمسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر