کد خبر: 522395 A

خودرو هیلمن، که در چند نسخه مختلف تولید می‌شد، اکنون برای دهه شصتی‌ها، یک خاطره دور است. این خودرو که توسط شرکت روتس در انگلیس تولید شد، پس از مدتی به دلیل فروش این شرکت به کرایسلر، شروع به تکثیر شدن کرد. این خودرو نیز مانند پراید، اصلیتی آمریکایی دارد!

خودرویی که به آن هیلمن گفته می‌شد در واقع مدل اونجر این خانواده است و برادر هیلمن هانتر یا‌‌ همان پیکان محبوب ایرانیان است. هیلمن، توسط شرکت پیلیموث، با نام کریکت تولید می‌شد و در بازار فروش خودرو آمریکا جایگاه نسبتاً خوب داشت.

اولین هیلمن، در سال ۱۹۶۹، پس از تملک کرایسلر، تولید شد و در ابتدا با ۲ موتور ۱۲۵۰ سی سی و ۱۵۰۰ سی سی عرضه می‌شد. اتاق این خودرو ۴ در بوده و نسبتاً جای مناسبی برای سرنشینان داشت.

در سال ۱۹۷۵ هیلمن با بدنه ۴ در به ایران وارد شد و تولید آن در ایران‌خودرو آغاز شد؛ در کنار تولید هیلمن با بدنه ۴ در، این خودرو در سال‌های ۵۷ و ۵۸، با بدنه ۲ در نیز به مشتریان عرضه می‌شد.

این خودرو هیچ‌گاه جایگاهی مانند پیکان را به خود اختصاص نداد، پیکان از ابتدای ورود، فروش بسیار خوبی داشت و دور رقابت را از دیگر عضو خانواده‌اش خود به خوبی گرفته بود.

هیلمن با یک پیشرانه ۱۶۰۰ سی سی و ۴ سیلندر خطی به ایران آمد که می‌توانست ۶۹ اسب بخار تولید کند. این خودرو کشش مناسبی داشت و به واسطه شتاب نسبتاً خوب آن، محبوب مالکان بود.

طراحی داخلی این خودرو خاص بوده، چراغ‌هایی شبیه به بومرنگ و صندوق عقب شیب دار آن ظاهری متفاوت از سایر خودروهای موجود داشت و باعث می‌شد این خودرو کمی اسپرت به نظر برسد. طراحی جلوی این خودرو شباهت زیادی به پیکان داشت و تنها جلو پنجره آن با پیکان تفاوت داشت و به دلیل استفاده از شاسی مشابه، می‌توانستید حدس بزنید که هر دو تولید یک خودروساز هستند.

داخل این خودرو هم طراحی ساده‌ای داشت: فرمانی که با یک خط افقی به دو طرف متصل شده بود و کیلومتر شماری که دیگر دایره‌ای شکل نبود و همه آمپر‌ها را در در یک صفحه کشیده و صاف نشان می‌داد. دسته دنده بلند و دکمه برف پاک کن بسیار بزرگ آن، شاید تعجب هر سرنشین جدید را به خود جلب می‌کرد.

با وجود استانداردهای کم امنیتی در آن دوران، این خودرو به واسطه شاسی سنگین و محکم خود، در تصادفات مستحکم بود و به واسطه آسیب ندیدن بخش میانی خودرو، آسیب کمی به بدن سرنشینان در تصادفات جلو و عقب وارد می‌شد، در حال که در تست مشابه برای خودرو هیلمن هانتر (پیکان) نتیجه به این خوبی نبوده است. می‌توانید در زیر، تصویر تصادف با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت با یک سکوی ۱۰۰ تنی را مشاهده می‌کنید.

در سال ۱۹۸۱ این خودرو از خط تولید کنار رفته و جایگزینی برای آن معرفی نشد.

منبع: جام جم آنلاین

انگلیس ایران جام جم خانواده رقابت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر