کد خبر: 528256 A

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای پنجم شهر تهران، بدهی‌های شهرداری را، بزرگ‌ترین مشکل شهردار جدید پایتخت خواند و گفت: در چهارساله آینده آنچه بیشتر به آن خواهیم ‌پرداخت، شفاف‌سازی در شهرداری و چابک سازی آن است.

با انتخاب محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار جدید تهران و بسته شدن پرونده قالیباف از سیستم مدیریت شهری شهر تهران، چالش‌های پیش روی شهردار جدید آغازشده‌ است.

چالش‌هایی که با مدیریت ناکارآمد در دوران 12 ساله پیشین به وجود آمد و پیش از رسیدگی و شفافیت در ابعاد آن رها شد.

محمدعلی نجفی، برای مدیریت کلان‌شهر تهران با مشکلات اساسی و ریشه‌دار، ازجمله: پرداخت بدهی‌های شهرداری و حسابرسی‌های مالی، مشکلات آلودگی هوا، ترافیک و حمل‌و‌نقل، حاشیه‌نشینی و هم‎چنین بخش مربوط به کشاورزی رو‌به‌رو است.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای پنجم شهر تهران در تشریح مشکلات پیش روی کلان‌شهر تهران و شهردار جدید گفت: به نظر من، بزرگ‌ترین مشکل آقای نجفی، به‌عنوان شهردار جدید تهران، بدهی‌های شهرداری است. در کنار آن، مشکل سازمان عریض و طویل و نیروی انسانی که بخشی از آن‌ها مازاد بر نیاز و بخشی دیگر خارج از سازمان، ورود پیداکرده‌اند وجود دارد. از طرفی شفاف‌سازی و مناسبات مالی و قراردادی شهرداری، آلودگی هوا و ترافیک و سایر مشکلاتی که مردم از آن‌ها آگاهی دارند، نیز وجود دارد.

او همچنین در رابطه بااینکه کدام‌یک از مشکلات پیشرو، چالش‌های جدی‌تری را متوجه شهرداری می‌کند اظهار داشت: درواقع ما این بحران‌های پیش روی شهرداری را، مشکل نمی‌دانیم و در جهت حل آن‌ها اقدام می‌کنیم و امیدواریم از بین بروند؛ اما در چهار سال آینده آنچه بیشتر به آن خواهیم پرداخت، شفاف‌سازی در شهرداری و چابک‌سازی آن است.

حل مشکلات شهری در کلان‌شهر تهران، نیازمند اولویت‌بندی دقیق برنامه‌هاست، خلیل‌آبادی دراین‌باره خاطرنشان کرد: هنگامی‌که شفاف‌سازی صورت بگیرد و در کنار آن، برنامه‌ریزی دقیق وجود داشته باشد، قابل‌حل هستند. تدوین برنامه‌ها، باید انجام شود که البته در برنامه آقای نجفی، این‌ها شناسایی‌شده‌اند و در یک فرایند برنامه محور قابل‌حل هستند.

او در پاسخ به این سؤال که حدود یک ماه آینده به فصل پاییز و سپس زمستان نزدیک می‌شویم و مشکلات وارونگی هوا همیشه یکی از معضلات جدی این فصل‌ها بوده، آیا این برنامه در اولویت کاری شهرداری هست یا خیر گفت: وارونگی هوا، درواقع چند آیتمی است؛ یعنی به چند دلیل رخ می‌دهد. ازجمله سوخت و کمبود فضای سبز.

خلیل‌آبادی ادامه داد: وارونگی هوا، یک مشکل جهانی است که در زمستان آزار‌دهنده می‌شود؛ اما بخشی از این مشکل که در حیطه اختیارات شهرداری است، مانند معاینه فنی خودرو‌ها، تعویض خودروها و وسایل نقلیه فرسوده، ساماندهی مشاغل آلاینده دور از تهران، ما سعی می‌کنیم این اقدامات را در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از وارونگی هوا انجام دهیم.

این منتخب شورای پنجم شهر تهران در خصوص رشد حاشیه‌نشینی در تهران و راهکارهای حل این بحران در شهرداری جدید اظهار کرد: این مسئله را باید در برنامه‌های آقای نجفی پیگیری کرد؛ اما آنچه در حل این مشکل، مدنظر شورا است، ساماندهی حاشیه‌نشینی است. مشکلی که در بحث حاشیه‌نشینی وجود دارد، عدم ساماندهی آن است. ما در نظر داریم از توسعه حاشیه‌نشینی جلوگیری کنیم.

او اضافه کرد: باید حاشیه‌نشینی را محدود کنیم. بسیاری از افراد مهاجر به شهرها، خانه و مسکن ندارند و در حاشیه‌ها ساکن می‌شوند؛ و با تسهیل قوانین شهرداری، مجوز ساخت در حاشیه‌ها را صادر کنیم. درباره این مناطق نیز باید به وضع بهداشت، آموزش و خدمات آن‌ها توجه کرد.

حسن خلیل‌آبادی در تشریح وضعیت ترافیکی تهران و حل آن گفت: در تمامی کشورها، نظر کارشناسان بری حل معضلات ترافیکی، توسعه حمل‌ونقل عمومی است. باید فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترویج شود تا افراد کمتر از خودروهای شخصی استفاده کنند.

او ادامه داد: موضوع دقیق‌تر در خصوص مشکلات ترافیکی، متوجه راهنمایی و رانندگی است که با روش‌های درست، از ایجاد گره‌های ترافیکی در سطح شهر تهران جلوگیری شود.

خلیل‌آبادی، درباره این مسئله که در یک‌ساله ابتدایی کار شهرداری و شورای شهر، چند درصد از معضلات شهر تهران برطرف خواهد شد، اظهار کرد: مشکلات تهران، مشکلات عدیده‌ای است که انباشت چندین ساله دارد. بعضی مشکلات، حتی پیش از انقلاب وجود داشته‌اند.

مانند حاشیه‌نشینی. حاشیه‌نشینی مشکل جدیدی نیست بلکه سالیان طولانی وجود داشته است.

او در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی ما به این صورت است که این مشکلات، توسعه پیدا نکنند. اگر ما بتوانیم مشکلات پیش رو را تا یک سال آینده متوقف کنیم، بخش قابل‌توجهی از مشکلات شهر تهران مانند ترافیک، آلودگی هوا و دیگر مشکلات موجود، حل خواهد شد.

 منبع: رویداد 24

انقلاب پایتخت شهر تهران شهرداری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر