کد خبر: 528280 A

سرانجام شهرهای کوچک و بزرگ ایران شاهد حضور منتخبین پنجمین دوره انتخابات شورای شهر بودند. حالا نوبت شوراهاست که شهرداران جدید را انتخاب کنند.

جهان اقتصاد نوشت: گرچه بعضی شهرها زودتر از آغاز به کار رسمی شوراهای شهر شهرداران مشخص بودند و بعضی شهرها نیز هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند

ابقا در قم، ساری و بوشهر

منتخبان مردم ساری در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر ساری، شامگاه چهارشنبه پس از انتخاب اعضای هیئت رئیسه، انتخاب شهردار ساری را در دستور کار خود قرار دادند و مهدی عبوری را با رای مجدد به عنوان شهردار این شهر انتخاب کردند. عبوری پیش از این نیز شهردار ساری بود.

در شهر قم نیز در حالی که دو نفر از اعضای شورای شهر آن در سفر حج بودند، سقائیان نژاد با کسب ۱۱ رای از ۱۱ عضو حاضر شورای شهر برای چهار سال دیگر به عنوان شهردار قم برگزیده شد. سقائیان نژاد سابقه شهرداری اصفهان را در کارنامه دارد اما حدود دو سال است که شهردار قم شده است.

در بندر بوشهر نیز در نشست اعضای شهر در میان ۱۷ گزینه پست شهرداری پس از بررسی‌های لازم ۳ نفر به مرحله پایانی رسیدند و غلامعلی میگلی‌نژاد با ۸ رای موافق و یک رای مخالف در سمت شهردار بندر بوشهر باقی ماند.

در بجنورد اما روح الله براتیان شهردار شد. براتیان شهردار سابق بجنورد بود که در سال ۹۴ به علت مخالفت با اعضای شورای چهارم از این سمت استعفا داده بود. وی معاون اداری و مالی سازمان حمل و نقل پایانه‌های استان است و در کلاس‌های مدیریت خانواده نیز تدریس می‌کند.

تعیین سرپرست تا انتخاب شهردار در تبریز، کرمان، رشت، کاشان و سنندج

در نخستین جلسه شورای شهر تبریز “محمدحسین اسحقی” با اکثریت آرا به عنوان سرپرست شهرداری تا تعیین شهردار جدید انتخاب شد.وی پیش‌تر معاون فنی و عمرانی نجفی در شهرداری تبریز بود. ابقای نجفی تا تعیین شهردار جدید هم رای نیاورد و با ۱۲ رای از ۱۳ رای اسحقی به عنوان سرپرست انتخاب شد.

رئیس شورای شهر کرمان نیز خبر داده که سید‌محمد موسوی (معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری کرمان)به‌عنوان سرپرست شهرداری کرمان معرفی شده است و  علی بهرامی، محسن پوراسماعیلی، منصور کمالی، محمد سام، مهران عالم‌زاده و دادخدا غضنفری شش نفری هستند که نامزد سمت شهرداری شهر کرمان هستند.

از سویی دیگر در شورای شهر رشت هنوز در باره انتخاب شهردار به توافق نهایی نرسیدند و فعلا قرار است شهرداری با سرپرست اداره شود.

غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد نیز خبر داده که در جلسات اولیه به سه نفر از داخل شهرداری رسیدیم و پس از بررسی انجام شده، رای گیری صورت گرفت و “جعفر امینی مقدم” به عنوان سرپرست شهرداری معرفی شدند.

در شهر کاشان نیز بهروز گرانمایه به اتفاق اکثریت اعضای شورای اسلامی شهرستان کاشان به سمت سرپرست شهردار کاشان منصوب شد و رسما سیدمحمد ناظم رضوی به کار خود در شهرداری کاشان پایان داد. شهردار کاشان در دو ماه گذشته تلاش زیادی داشت تا در مسئولیت خود ابقا شود.

در سنندج هم اعضای پنجمین دوره شورای شهر سنندج پس از پایان مراسم تحلیف در جلسه‌ای نسبت به تعیین تکلیف شهردار تصمیم‌گیری گردند و از ۹ رأی اعضا با ۶ رأی منوچهر فخری شهردار سابق سنندج را عزل و علیرضا کاظمی را به عنوان سرپرست جدید شهرداری معرفی کردند.

از میان شمس‌الدین ساعد، آرش رخزادی و علیرضا کاظمی سه گزینه مطرح شده برای تصدی سرپرست شهردار سنندج علیرضا کاظمی با ۷ رأی موخوذه به عنوان سرپرست جدید شهردار سنندج معرفی شد. علیرضا کاظمی هم‌اکنون معاون اداری مالی شهرداری سنندج است که با حفظ سمت به عنوان سرپرست شهرداری سنندج معرفی شد.

اختلاف نظر

اما فرایند انتخاب شهردار در همه شهرها به این سادگی پیش نرفته است. در یاسوج و کرمانشاه اختلاف اعضای شورا برای انتخاب شهردار به اوج رسیده است و از همان ابتدای کار شایعه انحلال شورای شهر شنیده می‌شود.

ایران شهرداری قم معاون حمل و نقل و ترافیک انتخابات شورای شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر