کد خبر: 538237 A

رئیس جمهور فرانسه بعد از اعلام مواضع ضد ایرانی ترامپ اعلام کرده که سطح روبط خود را با تهران گسترش خواهد داد. در نتیجه ترامپ هیچگاه برجام را نقض خواهد کرد.

احسان کرمانشاهی در جهان اقتصاد نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل با ادبیاتی تهاجمی و جنگ ‌طلبانه علیه برخی کشورهای جهان از جمله ایران و کره‌شمالی سخنرانی کرد. سخنان او بیش از اینکه درحوزه بین‌المللی به باد انتقاد گرفته شود درمیان هم حزبیانش و توسط اعضای کنگره مورد انتقاد شدید قرارگرفت. او که کمتر از یک سال است سکان ریاست جمهوری درآمریکا را در دست دارد نتوانسته یارانش  را در کنار خود حفظ کند و هر روز شاهد استعفای یکی از مشاوران و معاونین ترامپ هستیم. به بهانه بررسی ابعاد سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل (جهان اقتصاد) با علی بیگدلی کارشناس روابط بین الملل به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانیم.

+ سازمان ملل محلی برای گفت وگوی ملل مختلف  به منظور حل مناقشات بین‌المللی دور از خون ریزی و جنگ احداث شده است. اما ترامپ مانند تریبون جنگ از مجمع عمومی استفاده کرده. نیت رئیس جمهور آمریکا از این سخنرانی تند چه بود؟

ترامپ از روز اول که پا به مبارزات انتخاب در آمریکا گذاشت، الگویهای غیرمتعارف را در سخنان خود مطرح می‌کرد  و بعد از  پیروزی در انتخابات نیز بر اساس تصمیماتش حدود ۳۲ نفر در کاخ سفید استخدام و بلافاصله کنار گذاشته شدند. چنین سرگردانی در نوع عمل و تصمیم گیری‌های ترامپ دیده شده است. در نتیجه سخنان تند ترامپ دور از ذهن نبود.  واکنش‌های شدیدی به نوع سخنرانی ترامپ در سازمان ملل مطرح شده‌است. فرماندار یکی از  ایالات‌های آمریکا ترامپ را به خاطر سخنرانی‌اش احمق خوانده. اظهار نظرهای ترامپ ناشی از حس فرمانروایی آمریکایی برجهان است. ترامپ در اقدامی عجیب حکومت‌های ایدئولوژیک را  مایه ننگ بشر دانست  و به کوبا با بی‌ادبی تاخت. در تاریخ سازمان ملل هیچ کدام از رئسای جمهور آمریکا اینقدر از الفاظ رکیک و خارج از قواعد دیپلماسی استفاده نکردند. سخنان ترامپ بر خلاف منشور ملل متحد است

+ ترامپ قصد دارد با نامهربانی با توافق وین برخورد کند تا چه اندازه چنین اقدامی عملی است و آیا کنگره در صورت تمایل رئیس جمهور آمریکا به خروج از برجام در مقابل ترامپ خواهند ایستاد؟

ترامپ اگر به تنهایی مسئول تصمیم‌گیری در آمریکا بود، برجام را نقض کرده بود، اما فشار کنگره آمریکا دربرابر ترامپ، سد بزرگی است. اعضای کنگره آمریکا اگر می‌توانستند ترامپ را استیضاح می‌کردند اما چون ترامپ با اکثریت کنگره هم حزبی است و در ثانی فرآیند استیضاح رئیس جمهور در آمریکا بسیار سخت است. فعالا استیضاح ترامپ در دستور کار قرار ندارد. جمهوری خواهان اجازه لغو برجام را نمی‌دهند چون این تصمیم باعث  کاهش پرستیژ آمریکایی‌ها خواهد شد. سخنرانی ترامپ با واکنش‌های سختی روبرو بوده است. البته ترامپ اگر بخواهد می‌تواند برجام را لغو کند و منع حقوقی  در مقابل او ندارد اما با توجه به وضعیت ناهنجار در خاورمیانه ترامپ قصد ندارد که با لغو برجام، باب جدیدی از بحران را در خاورمیانه بازکند. آمریکا شدیدا گرفتار کره شمالی است و نمی‌تواند اقدامی علیه این کشور هسته‌ای انجام دهد؛ در نتیجه سعی دارد از برجام استفاده ابزاری کند.

+ چرا آمریکا نمی‌تواند اقدامی علیه کره انجام دهد؟

برای آمریکا حمله نظامی به کره مقدور نیست زیرا با حمله نظامی آمریکا به کره این کشور چیزی از دست نمی‌دهد. اما اگر کره یک موشک به  آمریکا بزند دیگر آمریکا حیثیتی نخواهد داشت. از سوی دیگر چین هم اعلام کرده که در صورت حمله آمریکا به کره  ییکار نخواهد بود و آمریکا  از این رو از ارتباط روسیه چین و کره نگران است. بنابراین یه هیچ وجه حمله آمریکا به کره  هر چند ترامپ فرمانده کل قواست، اتفاق نخواهد افتاد زیرا هرگونه اقدام نظامی در آمریکا باید به تایید کنگره آمریکا برسد. و کنگره  با حمله نظامی به کره شمالی موافقت نخواهد کرد.

+ موضع اتحادیه اروپا در مقابل رفتار ترامپ در مقابل ایران و قصد او از کنار گذارشتن برجام چیست؟

این اولین بار است که اتحادیه اروپا به طور مستقیما جلوی تصمیمات آمریکا ایستادگی می‌کند. از جمله دلایل بی‌کفایتی ترامپ موضع گیری رئیس جمهور فرانسه علیه او در سازمان ملل است. رئیس جمهور فرانسه بعد از  اعلام مواضع ضد ایرانی ترامپ اعلام کرده که سطح روبط خود را با تهران گسترش خواهد داد. در نتیجه ترامپ هیچگاه برجام را نقض خواهد کرد.

+ برجام نقض نخواهد شد اما آیت آمریکا نمی‌تواند جلوی رسیدن آثار برجام به ایران را مسدود سازد؟

آمریکا جریان مبادلات دلاری را به سوی ایران بسته است و این مورد باعث ایجاد مشکلاتی در روابط اروپا با ایران شده است. البته برخی از کشورها مانند فرانسه از یورو در معامله با ایران استفاده خواهد کرد که آثار روشنی بر اقتصاد ایران ندارد.  عدم استفاده از دلار در مبادلات بین‌المللی برای ایران مشکل به وجود خواهد آورد.

اقتصاد جهان خاورمیانه رئیس جمهور آمریکا روابط بین الملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر