کد خبر: 544376 A

قرار است جیمز کامرون کارگردان فیلم معروف «تایتانیک» در همکاری دوباره‌اش با کیت وینسلت فیلم تازه‌اش «آواتار» را بسازد؛ همین موضوع بهانه‌ای است برای پرداختن به برخی از موفق‌ترین زوج‌های هنری سینمای جهان از دوران کلاسیک تا مدرن.

پس از آنکه سینما جایگاه والای خود را در میان مردم پیدا کرد هنرمندان زیادی در همکاری‌های زیادی تبدیل به زوج‌های شده‌اند. در سینمای کلاسیک لورر و هاردی دو بازیگر سینمای کمدی هستند که به عنوان مشهورترین زوج‌های هنری به حساب می‌آیند.

اما همکاری‌های دوسویه و مکرر، فقط به بازیگران تعلق ندارد و این رابطه دوستانه میان کارگردان‌ها و بازیگران نیز وجود دارد و برخی از این هنرمندان همکاری خود را در آثار دیگر تکرار کرده‌اند و در میان مخاطبان به زوج‌های موفق هنری تبدیل شده‌اند.

این زوج‌های موفق چه کسانی هستند و در چه برهه‌ای با هم همکاری کرده‌اند و نام آثار آنها چیست؟

1-«آلفرد هیچکاک» و «کری گرانت»

آلفرد هیچکاک، سلطان ژانر دلهره و جنایی است که طی 60 سال بیشتر از 50 فیلم ساخت و بیشتر فیلم‌های او از آثار مطرح سینما هستند.

با اینکه جیمی استوارت را بازیگر مهمترین فیلم‌های هیچکاک می‌دانند؛ اما زوج هنری او کری گرانت بود و آلفرد هیچکاک بخشی از سال‌های فعالیتش را با او همکاری کرد.

کری گرانت در فیلم‌های «سوءظن»، «بدنام»، «شمال از شمال غربی» و «گرفتن یک دزد» مقابل دوربین آلفرد هیچکاک رفت و بازیگر مورد علاقه او بود.

2-جان فورد (کارگردان) و جان وین (بازیگر)

جان فورد کارگردان سینمای وسترن است که در سال 1984 به دنیا آمد و در سال 1973 از دنیا رفت. جان فورد طی سال‌های زندگی‌اش بیش از چهل فیلم ساخت که «دلیجان»، «جویندگان»، «چقدر دره من سبز بود» از بقیه مشهورترند.

جان فورد یکی از رکوردداران اسکار است و پنج بار نامزد دریافت این جایزه شده است.

جان فورد و جان وین بازیگر مطرح سینمای وسترن بیش از پنجاه سال درکنار یکدیگر به فعالیت خود در سینما ادامه دادند. این دو هنرمند در 21 فیلم با هم همکاری داشتند.

3-جان هیوستون (کارگردان) و همفری بوگارت (بازیگر)

جان هیوستون، کارگردان سینما و اهل آمریکا است که در سال 1906 زاده شد و در سال 1987 از دنیا رفت.

جان هیوستون طی سال‌های فعالیتش در سینما بیش از37 فیلم سینمایی را جلوی دوربین برد که از بیشتر آنها بهترین‌های سینمای کلاسیک هستند.

هیوستون طی دوران فعالیت ۴۶ ساله‌‌اش، ۱۵ بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد که دو بار آن را به خانه برد.

در میان فیلم‌های جان هیوستون، «شاهین مالت» «گنج‌های سیرامادره»، «جنگل آسفالت»، «مولن روژ» و «ناجورها» از بقیه مشهورترند.

همفری بوگارت بازیگر سینما که یکی از ستارگان سینمای کلاسیک به حساب می‌آید با اینکه طی سال‌های زندگی‌اش حدود 20 فیلم بازی کرد و فیلم «کازابلانکا» ساخته مایکل کورتیز معروف‌ترین اثر اوست، اما با فیلم‌های جان هیوستون ماندگار شد.

بوگارت برای بازی در «ملکه آفریقا» ساخته جان هیوستون جایزه اسکار را برد و پس از آن در فیلم‌های «شاهین مالت» و «گنج‌های سی‌یرامادره» باز هم با او همکاری کرد.

در مجموع بوگارت در شش فیلم مقابل دوربین جان هیوستون رفت که علاوه بر فیلم‌های اشاره شده شامل «کی لارگو»، «شیطان را بران» و «گذر از اقیانوس آرام» نیز می‌شود؛ در واقع بوگارت و هیوستون نه تنها دو همکار سینمایی بلکه دو دوست بسیار نزدیک نیز بودند و همواره و به صراحت به تحسین یکدیگر می‌پرداختند تا جایی که هیوستون، بوگارت را فردی "غیرقابل جایگزین" معرفی می‌کرد.

4-مارتین اسکورسیزی (کارگردان) و رابرت دنیرو (بازیگر)

مارتین اسکورسیزی، کارگردان صاحب نام آمریکایی که آثار مطرحی در کارنامه خود دارد بیشترین همکاری را با رابرت دنیرو داشته است.

اسکورسیزی در سال 1973 زمانی که قصد داشت «خیابان‌های پایین شهر» را بسازد، رابرت را برای نقش اول فیلمش انتخاب کرد و این همکاری تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

مارتین اسکورسیزی و رابرت دنیرو در فیلم‌های «راننده تاکسی»، «نیویورک نیویورک»، «گاو خشمگین»، «سلطان کمدی»، «رفقای خوب»، «تنگه وحشت» و «کازینو» و فیلم کوتاه «آزمون بازیگری» باهم همکاری کرده‌اند و رابرت دنیرو برای در فیلم «گاو خشمگین» که در آن نقش بوکسور معروف، جیک لاموتا را بازی  کرد، برنده جایزه اسکار بازیگری شد.

«مرد ایرلندی» آخرین  همکاری این دو بازیگر است. «مرد ایرلندی» هنوز در مرحله تولید قرار دارد و نهمین همکاری این زوج موفق به حساب می‌آید.

البته باید گفت مارتین اسکورسیزی از لئونادرو دی کاپریو بازیگر سرشناس هالیوود نیز در چند اثر سینمای‌اش استفاده کرده، اما رابرت دنیرو در این روند همکاری همچنان رکوردار است.

5-تیم برتون (کارگردان) و جانی دپ (بازیگر)

تیم برتون، کارگردان معاصر سینما است و تاکنون فیلم‌های مطرح «ادوارد دست قیچی»، «کابوس قبل از کریسمس»، «اسلیپی هالو»، «سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت»، «بتمن، بازگشت «بتمن»، «چارلی و کارخانهٔ شکلات سازی» و «آلیس در سرزمین عجایب» را کارگردانی کرده است.

می‌توان گفت جانی دپ و تیم برتون یکی از زوج‌های موفق سینما به حساب می‌آیند. جانی دپ با اینکه به خاطر بازی در فیلم‌های کارگردان‌های دیگر به شهرت رسیده، اما بهترین نقش‌هایش را در فیلم‌های تیم برتون ایفا کرده است.

«چارلی و کارخانه شکلات سازی»، «اسلیپی هالو»، «سوئینی تاد»، «آلیس در سرزمین عجایب» و «سایه‌های تاریک» فیلم‌هایی هستند که موفقیت‌های خود را موفق تیم برتون و جانی دپ هستند.

منبع: دیباچه

تاکسی سینمای جهان کریسمس کامرون سرزمین عجایب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر