کد خبر: 545956 A

همواره مهر که ماه مهروزی است با فصل آموزش و علم قرین و دفاع از آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی‌طی نام هفته دفاع مقدس همراه بوده است. این تقارن برخواسته از احیای حقوقی تحت عنوان حقوق شهروندی است که بیانگر احترام به ذات و ارزش‌های انسانی است و چه ارزشی والاتر از آنکه جهل و نادانی را در سایه سار امنیت ملی بزدایم و سایه علم و معرفت را با بسترسازی مناسب در جامعه‌امن و آرام و در میان همه به خصوص کودکان بازمانده از تحصیل نشر داده تا توسعه و تعالی جامعه را نظاره گر باشیم.

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در ادامه این یادداشت در روزنامه تجارت ادامه می‌دهد: در دنیای روبه پیشرفت حال حاضر که صحبت از دهکده جهانی می‌گردد دست یافتن به‌اموزش ابتدایی همگانی در رأس اهداف سند توسعه هزاره ملل قرار داشت و متعاقباً در سند توسعه پایدار نیز بر این مهم در کنار ریشه کنی فقر شدید و گرسنگی تأکید گردید.

فقر علمی‌و فقر جسمی‌دو موضوع عجین با یکدیگر است که از قِبل یکی دیگری نیز مستولی می‌گردد. توسعه ناموزون همراه خود، فقر و بیسوادی را در بردارد، این فقر و بیسوادی بسیار ریشه دارتر از آن فقری است که پیش از این در زندگی شهروندان شاهد بودیم چرا که این فقر و محرومیت برخواسته از عمیق تر شدن شکاف طبقاتی بوده و شکافی که بر روی گسل عدم برنامه ریزی، سیاستگذاری، بودجه ریزی مناسب واقع گردیده، روزبه روز به واسطه لرزه‌های وارده این شکاف را عمیق و عمیق تر می‌گرداند و کودکان و خانواده‌های بیشتری را به درون خود می‌کشد که چنانچه مدیریت بحران صورت نپذیرد گسترش آسیب‌های برخواسته از آن دامن گیر جامعه خواهد شد و درمان آن بسیار دشوارتر از پیشگیری خواهد بود.

در آغاز سال تحصیلی جدید، این مهم نیز باید مورد توجه واقع گردد که دانش‌آموزان باز مانده از تحصیل صرفاً مشکل خانواده‌های آنها محسوب نمی‌گردد، بلکه مشکل شهر و کشور می‌باشد. زمانی که کودکی از تحصیل محروم می‌ماند روزنه ای از نور که می‌توانست بر جان کودک بتابد بسته شده و امید به فرا رسیدن دنیایی بهتر کم رنگتر خواهد شد.

انقلاب اسلامی‌ایران به برکت مجاهدت‌های دلاور مردان خویش تلاش نمود تا سایه این اختلافات طبقاتی را از میهن اسلامی‌بزاید و دلیر مردان این مرز و بوم با ایثار جان خویش تلاش برای حفظ تمامیت ارضی و برقراری امنیت و آرامش در میهن پهناور ایران اسلامی‌نمودند تا امروز کودکان و نوجوانان ما در سایه سار این امنیت و فداکاری و رشادت مسلح به سلاح علم و دانش گردیده و راه توسعه و عمران و آبادانی کشور را در پیش گرفته تا پرچم ایران در صحنه‌های علم و دانش و ارزش‌های تمدنی در دنیا با افتخار و احترام به احتزاز درآید.

سال تحصیلی جاری که مزین به نام حسین (ع) و آرمان‌های آن بزرگ مرد تاریخ بوده و مقارن با هفته دفاع مقدس که برخواسته از ارزش‌های عاشورایی و حماسه حسینی است را به تمامی‌ایثارگران، مجاهدین راه حق، دانش آموزان و دانشجویان و فرهنگیان تبریک عرض می‌کنم و امید است با اهتمام بیش از پیش زمینه ساز بستری باشیم تا آوای خوش زنگ مدرسه به گوش کودکان خارج از چرخه تحصیل نیز برسد چرا که این زنگ، زنگ بیداری و هوشیاری برای سازندگی میهن است.

شکاف طبقاتی‌ فاطمه ذوالقدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر