کد خبر: 115509 A

وزارت بهداشت اعلام کرد؛

در صورتی که دارویی را به کودک می‌دهید حتماً دستورالعمل‌های آن را دقیقاً مطالعه کنید و اگر کودک هر گونه داروی دیگری دریافت می‌کند بایستی پزشک او در جریان باشد.

ایلنا: بیشترین علت مرگ کودکان مسمومیت دارویی است. این نوع مسمومیت‌ها به عنوان یک علت شایع آسیب به ویژه در کودکان زیر ۶ سال محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سیروس دهقانی داروساز و سوپروایزر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: مسمومیت‌های عمدی و تصادفی یا اوردوزهای دارویی(drug overdoses) یکی از دلایل عمده مرگ و میر و هزینه‌های سیستم بهداشت و درمان را تشکیل می‌دهد و تخمین زده می‌شود که سالیانه حدود ۲ تا ۵ میلیون مسمومیت دارویی در ایالات متحده رخ می‌دهد و این در حالی است که بسیاری از موارد تشخیص و یا گزارش نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مسمومیت‌ها یک علت شایع آسیب به ویژه در کودکان زیر ۶ سال است، افزود: برای پیشگیری از مسمومیت‌ها، والدین و پرستار کودک بایستی دائم کودک را زیر نظر داشته باشد و مطمئن باشند که هیچ دارو یا ماده سمی در دسترس آن‌ها قرار نمی‌گیرد.

دهقانی به شهروندان خوزستانی توصیه کرد: برای کاهش موارد مسمومیت‌های دارویی به نکته زیر توجه کنند: ابتدا تمام دارو‌ها را از دسترس کودکان خارج کنند که این مورد شامل داروهای بدون نسخه، مکمل‌های رژیمی، داروهای گیاهی و غیره است، سپس همه دارو‌ها را در بسته بندی اصلی خودشان نگهداری کنند.

وی همچنین اضافه کرد: خانواده‌ها دارو‌ها را در کیف دستی یا جیبی خود حمل نکنند زیرا که ممکن است توسط کودک پیدا شود و به یاد داشته باشند که بسته بندی مخصوص و ایمن، ۱۰۰درصد دسترسی کودک به دارو را منتفی نمی‌کند، پس هرگز داروی خود را در دسترس و بدون توجه‌‌ رها نکنند.

سوپروایزر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بابیان اینکه خانواده‌ها به هیچ وجه داروی خود را جلوی چشمان کودک مصرف نکنند، تصریح کرد: در صورتی که دارویی را به کودک می‌دهید حتماً دستورالعمل‌های آن را دقیقاً مطالعه کنید و اگر کودک هر گونه داروی دیگری دریافت می‌کند بایستی پزشک او در جریان باشد.

دهقانی تأکید کرد: والدین هرگز دارویی که برای شخص دیگری تجویز شده را به کودک خود ندهند و به هیچ وجه ممکن به دارو واژه‌هایی نظیر آبنبات یا شکلات و امثالهم را اطلاق نکنند.

وی با بیان اینکه والدین هرگز دارو را در یک محیط تاریک به کودک ندهند، اظهار کرد: تمام داروهای تاریخ مصرف گذشته یا بی‌مصرف را طبق دستور دور بریزید.

سوپروایزر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با اشاره به اینکه شایع‌ترین مسمومیت‌های دارویی شامل، مسکن‌ها، خواب آور‌ها، آنتی سایکوتیک‌ها و ترکیبات سرماخوردگی است، خاطرنشان کرد: بیشترین موارد مرگ و میر در بین مسمومیت‌های مختلف به ترتیب شامل مسمومیت با مونواکسیدکربن یا خوردن مسکن‌ها، داروهای خواب آور و آرام بخش، داروهای آنتی سایکوتیک(ضد روان پریشی)، ضد افسردگی‌ها، داروهای خیابانی و داروهای قلب و عروق است.

وی تأکید کرد: فقط مسکن‌هایی همچون استامینوفن، اکسی کدون، سالیسیلات است که مسئول ۳۲ درصد از موارد مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌های دارویی محسوب می‌شود.

یکم تا هفتم آبان، هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری شده است.

افسردگی ایالات متحده بهداشت و درمان پزشک دارو دانشگاه علوم پزشکی قلب مرگ والدین وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر