کد خبر: 115546 A

وزیر بهداشت:

در حال حاضر حداقل تولید ۷ واکسن مورد نیاز کشور در دستور کار قرار دارد که امیدواریم تا پایان دوره چهار ساله بتوانیم در داخل کشور تولید کنیم.

ایلنا: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد از اقلام دارویی در داخل کشور تولید می‌شود ولی وابستگی ما در حوزه دارو ۵۳ درصد است که این امر به دلیل وابستگی ما مواد اولیه دارویی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن قاضی‌زاده هاشمی امروز در حاشیه رونمایی از تندیس دکتر محمد قریب گفت: زمانی ایران صادر کننده واکسن بود و واکسن مورد نیاز کشورهای منطقه را تامین می‌کرده ولی الان متاسفانه وارد کننده واکسن هستیم و بی‌نیاز از خارج از مرز‌ها نیستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قول‌های داده شده در شورای فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بر این اساس قول داده شده است ۲۵درصد از وابستگی کشور در این حوزه در طول چهار سال در قالب اقداماتی که در این شورا انجام خواهد شد کاهش یابد.

وی همچنین از تولید هفت واکسن مورد نیاز کشور خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر حداقل تولید ۷ واکسن مورد نیاز کشور در دستور کار قرار دارد که امیدواریم تا پایان دوره چهار ساله بتوانیم در داخل کشور تولید کنیم.

قاضی‌زاده تولید این تعداد واکسن را منوط به تحقق اعتبارات مورد نیاز دانست و افزود: امیدواریم که محققان در این حوزه بتوانند گام‌های موثری در جهت رفع نیازهای کشور بردارند.

وی از تولید ۷ واکسن مورد نیاز کشور تا چهار سال آینده خبر داد و گفت: وابستگی ما در حوزه دارو ۵۳ درصد است که این امر به دلیل وابستگی ما مواد اولیه دارویی است.

ایران دارو فناوری کشورهای منطقه وزارت بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تولید داخل واکسن دارویی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر