کد خبر: 122942 A

رئیس اورژانس کشور:

اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن(هوای تازه) به او است.

ایلنا: رئیس مرکز مدیریت حوادثو فوریتهای پزشکی کشور گفت: در ۵۶ روز پاییز ۱۷۷ نفر که دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شده بودند، توسط نیروهای اورژانس ۱۱۵ نجات یافتند.

به گزارش ایلنا، " محمد تقی طالبیان "، گفت: متأسفانه با شروع فصل سرما و استفاده برخی از هموطنان از بخاری‌‌ها و وسایل گرمایشی و آبگرمکن‌های غیراستاندارد، در این مدت در ۸۸ مورد گازگرفتگی با اورژانس ۱۱۵ تماس و به دنبال آن ۹۳ تیم امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

وی ادامه داد: تکنسین‌های اورژانس پیش بیمارستانی ۲۵ نفر از مسمومان را در محل درمان کردند همچنین پس از ارائه خدمات پزشکی اولیه به افرادی که دچار گازگرفتگی شده بودند، ۱۵۲ نفر را جهت دریافت مراقبتهای بیشتر به بیمارستان منتقل کردند.

طالبیان افزود: مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آن‌ها چوب است، سوختن ناقص زغال(در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)، بد کار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن است.

رئیس مرکز مدیریت حوادثو فوریتهای پزشکی کشور گفت: پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می‌توان به سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتاً اغما و مرگ اشاره کرد.

طالبیان گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن(هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید. منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید و سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

رئیس مرکز مدیریت حوادثو فوریتهای پزشکی کشور افزود: بلافاصله دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینیمان بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید، منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ به فرد گاز گرفته ندهید؛ چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زود‌تر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.

استاندارد بیمارستان خودرو خوراک درمان سالمندان سرما کربن کودکان مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر