کد خبر: 123087 A

مدیر عامل سازمان انتقال خون:

اینکه در حوزه توریسم درمانی سرمایه‌گذاری شود، ‌کار ارزشمندی است ولی طی ۸ سال گذشته حجم اعمال جراحی، به ویژه پیوند اعضا میزان مصرف خون را به شدت بالا برده است، در حالی که توان انتقال خون و منابع آن در‌‌ همان حد محدود باقی مانده است.

ایلنا: گسترش اعمال جراحی، پیوند عضو و توریسم درمانی سبب شده است منابع سازمان انتقال خون به طور قابل توجهی تحلیل رود. باید مانند همه دنیا هزینه فرآوری خون به قیمت تمام شده از توریست محاسبه و دریافت شود.

به گزارش ایلنا به نقل از سازمان انتقال خون، علی‌اکبر پورفتح الله گفت: سازمان‌های مردم نهاد چنانچه بخواهند کارایی و اعتبار لازم را در حوزه فعالیت خود کسب کنند، باید بر سازمان‌های اجرایی مرتبط با حوزه خود، قدرت و تسلط نظارتی داشته باشند.

وی تصریح کرد: ‌ نهادهایی چون انجمن بانک خون آمریکا و انجمن بین‌المللی انتقال خون از جمله این سازمان‌های مردم نهاد هستند که خط مشی علمی، ‌ اجرایی و عملیاتی حوزه انتقال خون در دنیا از سوی آن‌ها ترسیم می‌شود.

وی با تأکید بر نقش نظارتی سازمان‌های مردم نهاد بر عملکرد سازمان انتقال خون گفت: ساختار سازمان انتقال خون و منابع آن، تماماً دولتی است، بنابراین خط مشی و تفکر دولتی بر آن حاکم است. هیچ کسی نیست که بر عملکرد این سازمان دولتی نظارت کند، ‌علاوه بر آن بر ۵۰ درصد از چرخه انتقال خون که خارج از انتقال خون و در بیمارستان‌ها قرار دارد حتی نظارت دولتی هم وجود ندارد و فکری برای این موضوع نشده است.

پورفتح‌الله با اشاره به حوزه توریسم درمانی و ساخت ده‌ها بیمارستان بدون اینکه فکری برای تأمین خون مورد نیاز برای این مراکز شده باشد، انتقاد کرد و گفت: ‌اینکه در حوزه توریسم درمانی سرمایه‌گذاری شود، ‌کار ارزشمندی است ولی طی ۸ سال گذشته حجم اعمال جراحی، به ویژه پیوند اعضا میزان مصرف خون را به شدت بالا برده است، در حالی که توان انتقال خون و منابع آن در‌‌ همان حد محدود باقی مانده است.

وی افزود: افزودن خدمات درمانی جدید در قالب توریسم درمانی، ضمن افزایش توانمندی ایران، سبب سرازیر شدن پول در سبد جامعه پزشکی خواهد شد، اما آیا باید هزینه تأمین خون توریست‌های درمانی را هم انتقال خون بدهد یا اینکه خون مصرف شده در حوزه توریسم درمانی باید مانند همه دنیا به قیمت تمام شده محاسبه و دریافت شود و سوبسیدی به این بیماران تعلق نگیرد؟

انتقال خون ایران بیمارستان پول پیوند اعضا جامعه پزشکی جراحی سرمایه گذاری خون درمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر