کد خبر: 126268 A

معاون بهداشتی وزیر بهداشت:

برای هزاران نفر از مردم که ۱۰ تا ۲۰ سال زود‌تر جان خود را از دست می‌دهند، سیستم مراقبتی ویژه‌ای نداریم / حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۶۴-۱۵ سال کشور اقدام به استعمال دخانیات می‌کنند که متاسفانه این جمعیت نیز رو به افزایش است.

ایلنا: معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: سبزیجات به برخی فلزات همچون سرب آلوده هستند و با آب آلوده آبیاری می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، " علی‌اکبر سیاری "، امروز در چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: ۸۱ هزار مرگ در کشور در سال بر اثر ابتلا به فشار خون اتفاق می‌افتد.

وی از عدم وجود برنامه مشخص و مدون برای کنترل فشار خون ابراز تاسف کرد و افزود: ما برای هزاران نفر از مردم که ۱۰ تا ۲۰ سال زود‌تر جان خود را از دست می‌دهند، سیستم مراقبتی ویژه‌ای نداریم.

سیاری بااشاره به اینکه مشکلات تغذیه‌ای، فشار خون بالا و اضافه وزن سه عامل عمده بیماری‌زا هستند که در ۲۰ سال اخیر گسترش یافته‌اند، افزود: اقدامات موثری در این باره صورت نپذیرفته است از همین رو لازم است سیستم جامعی، طراحی شده و برنامه‌ای با بهره‌گیری از تجارب جهانی و کمک مردم در نظر گرفته شود تا بتوان از بار ناشی از بیماری‌های غیرواگیر کاست.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۶۴-۱۵ سال کشور اقدام به استعمال دخانیات می‌کنند، افزود: متاسفانه این جمعیت نیز رو به افزایش است و سالانه ۱۱ هزار مرگ مرتبط با سیگار در کشور ثبت می‌شود.

سیاری با بیان اینکه ۲۴ میلیون نفر در کشور کم تحرک هستند، افزود: بیماری‌هایی نظیر دیابت و فشار خون در این کم تحرکی نهفته است و با وجود آنکه مصرف پنج نوبت سبزی و میوه جزو اصول سبک زندگی سالم است، اما ۸۸ درصد مردم کمتر از این میزان نیاز، سبزی مصرف می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که متاسفانه همین سبزی‌ها نیز به برخی فلزات همچون سرب آلوده هستند و سبزیجات ما با آب آلوده آبیاری می‌شوند.

درمان سبزیجات سبک زندگی سیگار فشار خون فشار خون بالا کم تحرکی مرگ معاون وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر