کد خبر: 129116 A

رئیس سازمان نظام پزشکی خبر داد:

مرکز پیشگیری از قصورپزشکی در سازمان نظام پزشکی با حضور کار‌شناسان خبره مجددا فعال شده است و به زودی خبرهای خوشی را از این مرکز خواهیم شنید / در حال حاضر حکم حدود ۲۸۰ دادیار که نقش اصلی در رسیدگی به شکایات و تخلفات پزشکی دارند، صادر شده و احکام سایر دادیار‌ها نیز در حال صدور است.

ایلنا: رئیس سازمان نظام پزشکی از استقرار شعبه دریافت‌های غیرمجاز پزشکی در این سازمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ " علیرضا زالی " امروز در نشست خبری عملکرد ۱۰۰ روزه سازمان نظام پزشکی را ارائه کرد و گفت: منشور اخلاقی و عملکردی سازمان نظام پزشکی برای نخستین بار تصویب و به همه هیئت مدیره استان‌ها ابلاغ شده است.

وی با اشاره به صدور حکم ۱۹۸ دادستان و ۴۸۰ نفر هیئت‌های تجدیدنظر استانی به منظور تسریع در رسیدگی به شکایات پزشکی افزود: هیئت جدید تجدیدنظر استانی در استان‌های تهران، اصفهان و فارس فعال شده‌اند.

وی ادامه داد: ‌در حال حاضر حکم حدود ۲۸۰ دادیار که نقش اصلی در رسیدگی به شکایات و تخلفات دارند، صادر شده و احکام سایر دادیار‌ها نیز در حال صدور است.

زالی در مورد روند رسیدگی به تعرفه‌های غیرمجاز تصریح کرد: شعبه دریافت‌های غیرمجاز از بیماران را در سازمان نظام پزشکی مستقر کرده‌ایم و در عین حال مصوبه‌ای داشتیم که برای پیگیری شکایات افراد باید پول واریز می‌کردند که این مسئله را در شعب رسیدگی به دریافت‌های غیرمجاز حذف کرده‌ایم.

وی از فعال کردن مرکز پیشگیری ازقصور پزشکی در سازمان نظام پزشکی خبر داد و افزود: این مرکز در سازمان نظام پزشکی با حضور کار‌شناسان خبره مجددا فعال شده است و به زودی خبرهای خوشی را از این مرکز خواهیم شنید.

رئیس سازمان نظام پزشکی زالی خاطر نشان کرد: انتظار ما از مرکز قصور پزشکی این است که خطاهای پزشکی کاهش یابد.

وی ادامه داد: از کارهای خوبی که در حوزه انتظامی انجام شده است طبقه بندی پرونده‌های انتظامی بر اساس اهمیت موضوع و واحد درخواست کننده است که به تدوین یک پروتکل نزدیک شده‌ایم و در آینده رسانه‌ها را در جریان آن قرار خواهیم داد.

زالی همچنین با اعلام فعال شدن ستاد ترویج اخلاق پزشکی گفت: یکی از افراد علاقه‌مند در حوزه اخلاق پزشکی به عنوان مدیر این مرکز حکمش صادر شده است.

وی همچنین از تدوین سیاست‌های کلان در حوزه اخلاق پزشکی، میراثپزشکی و تاریخ پزشکی خبر داد و افزود: ستاد ترویج اخلاق پزشکی و شورای عالی اخلاق و میراثفرهنگی کشور در حوزه پزشکی فعال شده است و افراد برجسته‌ای در این حوزه‌ها به خدمت گرفته شده و احکام آن‌ها نیز صادر شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی به دیدار روسای سازمان نظام پزشکی با مقام معظم رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و گفت: دیدار روسای سازمان نظام پزشکی با مقام معظم رهبری از بهترین جلسات سازمان نظام پزشکی بود.

زالی افزود: برنامه و نقشه‌های عملیاتی را به استحضار ایشان رسانیدم و همچنین از فرمایشات ایشان بهره‌مند شدیم و در حال باز‌شناسی و تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری هستیم که این کار نیز انجام شده است.

وی همچنین به دیدار نظام پزشکی با رئیس مجمع تشخصیص مصلحت نظام اشاره کرد و افزود: به دنبال امضای تفاهمنامه‌ای با مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هستیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی به ایجاد ارتباط مناسب بین سازمان نظام پزشکی با وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: ۹ وظیفه مشترک بین سازمان پزشکی و وزارت بهداشت درحوزه غذا و دارو تعریف شده است که کار‌ها در این حوزه به نظام پزشکی واگذار شد که البته این تفاهم نامه‌ مستمر خواهد بود.

اخلاق پزشکی اصفهان تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دارو رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان نظام پزشکی علیرضا زالی مقام معظم رهبری دادستان تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر