کد خبر: 133905 A

اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با منوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن(هوای تازه) به او است.

ایلنا: بر اساس اعلام اورژانس کشور، در پاییز امسال ۶۷۷ نفر که دچار مسمومیت با گاز منوکسید کربن شده بودند، توسط نیروهای اورژانس ۱۱۵ نجات یافتند.

به گزارش ایلنا، با شروع فصل سرما و استفاده برخی از هموطنان از بخاری‌ها و وسایل گرمایشی و آبگرمکن‌های غیراستاندارد، در این مدت در ۲۳۹ مورد گازگرفتگی با اورژانس ۱۱۵ تماس و به دنبال آن ۲۷۷ تیم امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

تکنسینهای اورژانس پیش بیمارستانی ۱۷۷ نفر از مسمومین را در محل درمان کردند. همچنین پس از ارائه خدمات پزشکی اولیه به افرادی که دچار گازگرفتگی شده بودند، ۵۰۰ نفر را جهت دریافت مراقبتهای بیشتر به بیمارستان منتقل نمودند.

مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آن‌ها چوب است، سوختن ناقص زغال در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود، بد کار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل عمده مسمومیت با گاز منوکسید کربن است.

پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش توصیه می‌شود. از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش استفاده نکرده و از باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کنید. دودکش‌ بخاری هر‌چه کوتاه‌تر و مستقیم باشد، بهتر است. محل اتصالات دودکش باید محکم باشد تا دودکش از جای خود بیرون نیاید. دودکشهای‌ بالای پشت‌بام باید دارای کلاهک مخصوص باشند و حداقل ۷۵ سانتی‌م‌تر از سطح پشت بام بالا‌تر باشند. در فصل سرما همه روزنه‌های جریان هوا ‌را در منزل یا محیط کار مسدود نکنید. از نصب آبگرمکن در حمام خودداری نمایید. اتومبیل خود را در پارکینگ در بسته به مدت طولانی روشن نگه ندارید. نحوه استفاده از وسایل گرمازا را بر اساس اقتضای سن فرزندانتان، ‌ به آن‌ها بیاموزید.

از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می‌توان به سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتا اغما و مرگ اشاره کرد.

اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با منوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن(هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید. منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید و سریعا با اورژانس۱۱۵ تماس بگیرید.

بلافاصله دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینیمان بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید، منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ای به فرد گاز گرفته ندهید؛ چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زود‌تر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.

استاندارد بیمارستان خودرو خوراک درمان سالمندان سرما کربن کودکان مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر