کد خبر: 135891 A

وزارت بهداشت:

برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور باید به گونه‌ای باشد که پس از ۴ سال غلظت متوسط سالانه ذرات معلق در هوای این شهر‌ها حداکثر به ۴۰ در صد و غلظت ازن، SO۲، NO۲ به ۶۰ در صد سال ۱۳۹۲(سال پایه) برسد یا تا حد استاندارد ملی کاهش یابد.

ایلنا: بر اساس مصوبه سومین جلسه کمیته عوامل محیطی موثر بر سلامت، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به کاهش غلظت آلاینده‌ها شد.

به گزارش ایلنا، وزارت بهداشت اعلام کرد: سومین جلسه کمیته تخصصی عوامل محیطی مؤثر بر سلامت انسان در محل دبیرخانه شورای سیاستگزاری سلامت وزارت بهداشت با موضوع و اولویت برنامه جامع کاهش آلودگی هوا با حضور بیش از ۲۳ نماینده از همه دستگاه‌های اجرایی و تخصصی کشور تشکیل شد.

بر اساس مصوبه این کمیته، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد از ابتدای سال ۱۳۹۳ با نظارت بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای ۸ شهر بزرگ کشور با مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط سالانه حداقل ۱۵ درصد از غلظت متوسط سالانه ذرات معلق PM۱۰ و PM۲.۵ و حداقل ۱۰ درصد از غلظت SO۲، NO۲ و ازن را نسبت به سال ۱۳۹۲ بکاهد.

براساس این مصوبه، برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور باید به گونه‌ای باشد که پس از ۴ سال غلظت متوسط سالانه ذرات معلق در هوای این شهر‌ها حداکثر به ۴۰ در صد و غلظت ازن، SO۲، NO۲ به ۶۰ در صد سال ۱۳۹۲(سال پایه) برسد یا تا حد استاندارد ملی کاهش یابد.

بر پایه این گزارش، سایر آلاینده‌های هوا مانند سرب، بنزن و بنزو آلفا پایرن، طی سال‌های اجرای برنامه نباید از استاندارد ملی مصوب سال ۱۳۸۸ تجاوز کند.

وزارت بهداشت نیز موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست گزارش سالانه این شاخص‌ها را به هیئت دولت ارائه کند.

آلودگی هوا استاندارد تجاوز حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست سلامت شاخص وزارت بهداشت همه دستگاه های اجرایی هیئت دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر