کد خبر: 138915 A

معاون پژوهش بنیاد شهید:

مرحله اول طرح جامع گردآوری و مستندسازی اسناد ایثارگران از سال ۸۴ تا ۹۱ با تاکید بر اسناد مکتوب اجرا شد و حاصل آن مستندسازی بیش از هشت میلیون سند از ۲۷۰ هزار ایثارگر است.

ایلنا: معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: میانگین عمر اسناد ایثارگران حدود ۳۰ سال است و این اسناد، ‌در معرض فراموشی و تحریف هستند بنابراین گردآوری و ثبت و ضبط آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد چرا که شاید چند سال دیگر دیر شده باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ مرحله دوم طرح جامع گردآوری و مستندسازی اسناد شهدا و ایثارگران با عنوان طرح اسناد افتخار با ابلاغ معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آغاز شد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: دو دستورالعمل در طرحی تحت عنوان «اسناد افتخار» به تمام واحدهای استانی بنیاد شهید و امور ایثارگران ابلاغ شده است که دستورالعمل اول با رویکرد خاطره نگاری به منظور ثبت و ضبط خاطرات والدین معظم شهداست و دستورالعمل دوم با رویکرد تاریخ شفاهی به ثبت و ضبط سبک زندگی ایثارگران می‌پردازد.

وی افزود: این دستور العمل با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ثبت و ضبط تاریخ شفاهی ایثارگران به ویژه خاطرات والدین معزز شهیدان توسط کار‌شناسان مرکز اسناد ایثارگران تدوین شده است.

معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید با اشاره به اهمیت و ضرورت اسناد شفاهی در تکمیل اسناد مکتوب ادامه داد: بی‌شک بنیاد شهید و امور ایثارگران با گردآوری و مستندسازی بیش از ۸ میلیون سند مکتوب و دیجیتالی کردن این اسناد، نهادی پیشرو در زمینه نهضت گردآوری اسناد به شمار می‌رود، انتظار می‌رود با اجرای طرح «اسناد افتخار» بتوانیم مستندات شفاهی مناسبی نیز برای غنی سازی این اسناد مکتوب فراهم بیاوریم.

وی ثبت و ضبط سیره زندگی جانبازان و ایثارگران به ویژه دوران جهاد و مبارزه این ایثارگران را یکی از اهداف طرح اسناد افتخار دانست و اظهار داشت: ثبت و ضبط خاطرات و اسناد شفاهی جانبازان با روش تاریخ شفاهی به منظور تکمیل پرونده‌های مکتوب آن‌ها و نیز ثبت و ضبط حوادثو رویدادهای مهم زندگی ایثارگران از دیگر اهداف طرح به شمار می‌رود.

مازنی اظهار کرد: میانگین عمر اسناد ایثارگران حدود ۳۰ سال است و این اسناد، ‌ در معرض فراموشی و تحریف هستند بنابراین گردآوری و ثبت و ضبط آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد چرا که شاید چند سال دیگر دیر شده باشد.

لازم به ذکر است که، مرحله اول طرح جامع گردآوری و مستندسازی اسناد ایثارگران از سال ۸۴ تا ۹۱ با تاکید بر اسناد مکتوب اجرا شد و حاصل آن مستندسازی بیش از هشت میلیون سند از ۲۷۰ هزار ایثارگر است.

بنیاد شهید بنیاد شهید و امور ایثارگران جانبازان جانبازان و ایثارگران رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سبک زندگی شهدا و ایثارگران معاون معاون رئیس جمهور مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر